Seimo Audito komitetas neeiliniame posėdyje aiškinosi, ar krašto gynybai skirtos valstybės lėšos naudojamos teisėtai ir efektyviai.
Viešųjų pirkimų tarnyba, įvertinusi 2023 m. perkančiosios organizacijos Lietuvos kariuomenės Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centro ir tiekėjo UAB „Taiklu“ viešųjų pirkimų sutartį dėl Rūdininkų karinio poligono teritorijų paruošimo darbų, nustatė esminius Viešųjų pirkimų įstatymo bei sudarytos sutarties pažeidimus.
Komiteto posėdžio metu paaiškėjo, kad perkančioji organizacija, pirkimą vykdydama neskelbiamų derybų būdu, jame dalyvauti pakvietė UAB „Taiklu“, kuri nevykdo veiklos miškotvarkos srityje. Posėdžio metu nei Krašto apsaugos ministerijos, nei Lietuvos kariuomenės atstovai negalėjo paaiškinti, kodėl siekiant įsigyti teritorijų tvarkymo paslaugas konkurse dalyvauti buvo pakviesta medžiagų tiekimu užsiimanti įmonė.
Abejonių sukėlė ir tai, kad potencialiems tiekėjams susipažinti su pirkimo dokumentais, apžiūrėti 1 300 ha teritoriją, įsivertinti paslaugų teikimo kainą sudarytos vos 2 darbo dienos. Be kita ko, UAB „Taiklu“ pasiūlius neįprastai mažą paslaugų kainą, perkančioji organizacija neprašė jos pagrįsti. Tačiau, praėjus 6 mėn. nuo pirkimo sutarties sudarymo, sutarties kaina buvo padidinta nuo 1,6 iki 2,4 mln. eurų. Nors pirkimas vykdytas ypatinga skuba, šiuo metu, praėjus daugiau nei dvejiems metams nuo sutarties sudarymo, darbai Rūdininkų kariniame poligone nėra atlikti.
Komitetas prašo įvertinti veiksmus
Audito komitetas dėl šio konkretaus pirkimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas įvertinti šalių veiksmus dėl galimai pažeistų visuomenės ir valstybės teisėtų interesų, padarytos žalos valstybės biudžetui ir nustačius pagrindą, pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamų veikų vykdymo. Be to, komitetas, įvertinęs, kad 2021 – 2025 m. laikotarpiu krašto apsaugos sistemos pirkimų vykdytojai su UAB „Taiklu“ sudarė 890 sutarčių už 32 mln. eurų, nagrinės klausimus ir dėl šių lėšų panaudojimo. Komiteto pirmininko teigimu, tokie atvejai verčia abejoti krašto apsaugai skiriamų lėšų naudojimo efektyvumu ir racionalumu.
„Pirkimų organizavimas nepagrįstas ypatingos skubos aplinkybėmis, neskelbiamų derybų būdu, pasitelkiant tarpininkus ir taip ne tik neužtikrinant reikiamų darbų atlikimo laiku, bet ir padidinant prekių ar paslaugų įsigijimo kainas, yra netoleruotinas. Todėl komitetas sieks užtikrinti, kad lėšos krašto gynybai būtų naudojamos teisėtai, efektyviai, skaidriai ir atskaitingai“ – pabrėžė A. Skardžius.
Parengta pagal Seimo Audito komiteto pranešimą