Antroji metinė Lietuvos kultūros įstaigų vadovų konferencija subūrė kultūros įstaigų vadovus iš visos šalies. Šių metų tema – „Tarnauti valstybei“ renginio dalyvius kvietė kalbėti apie svarbiausias sektoriaus problemas – nuo kultūros įstaigų reputacijos ir lyderystės iki valstybės tarnybos sampratos kultūros kontekste.
Konferenciją atidarė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė, kuri sveikinimo kalboje pabrėžė kultūros įstaigų vadovų atsakomybę ir jų vaidmenį stiprinant visuomenės pilietiškumą.
„Tarnauti valstybei nėra tik skambi frazė. Neabejoju kultūros įstaigų ir jų vadovų branda, pasiryžimu veikti ryžtingai ir pilietiškai grėsmės akivaizdoje. Kultūros įstaigų vadovai yra drąsūs, kūrybiški, atkaklūs, atsakingi sprendžiant iššūkius kasdienybėje“, – sakė A. Žilinskienė.
Nacionalinės bibliotekos vadovė konferencijos dalyviams pristatė Martyno Mažvydo bibliotekos jau trečius metus vykdomo projekto „Kompetencijų biblioteka“ rezultatus – tai savarankiško mokymosi platforma, kuria šiandien naudojasi 9,5 tūkst. kultūros darbuotojų iš daugiau nei 300 įstaigų.
Projektas – vienas iš strateginių veiklų, stiprinančių kultūros sektoriaus bendruosius ir profesinius gebėjimus.
Sveikinimo žodį susirinkusiems taręs kultūros ministras Šarūnas Birutis išskyrė svarbiausias kultūros sektoriaus pirmenybes: visuomenės atsparumo didinimą, pilietiškumo ir kritinio mąstymo ugdymą, taip pat pabrėžė materialiojo ir nematerialiojo paveldo apsaugą, kultūrinio ugdymo stiprinimą bei profesionalaus meno sklaidą regionuose.
Apie kultūrą kaip atsvarą dezinformacijai ir žinių karams kalbėjęs kultūros viceministras dr. Viktor Denisenko pabrėžė ypač šiandien svarbų raginimą – nepasiduoti propagandai.
„Kova su propaganda nėra kontrpropaganda. Negalime sau leisti žaisti pagal mums primetamas taisykles – tokiu atveju mes pralaimime“, – pabrėžė jis.
Vadovų iššūkiai: nuo struktūrinių problemų iki įvaizdžio formavimo
Didelė dalis konferencijos skirta kultūros įstaigų vadovų patirčiai ir kasdieniams iššūkiams aptarti. Diskusijose buvo kalbama apie biurokratines kliūtis, infrastruktūros iššūkius, finansavimo trūkumus, darbuotojų rotaciją, sektoriaus konkurenciją ir vadovų kaitą.
Vadovai dalijosi įžvalgomis apie darbuotojų motyvaciją, įstaigų įvaizdžio kūrimą ir sprendimų priėmimo atsakomybę. Pabrėžta, kad lyderystė kultūros sektoriuje – tai nuolatinis balanso paieškų procesas tarp sumanymų, misijos ir praktinės tikrovės.
Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė pranešime dalijosi ilgamete savo patirtimi ir pabrėžė būtinybę nuolat sąmoningai rinktis atsakingą kryptį, išlaikyti pusiausvyrą tarp komercijos ir misijos.
„Tai kasdienis iššūkis – kiekvieną kartą rengdami ateities žingsnius turime įsivertinti, kad nenukryptume į patogesnę pusę. Neikime lengvesniu keliu – nesirinkime paprastumo“, – sakė ji.
Gebėjimų kėlimas, bendradarbiavimas, atstovavimas – bendra kryptis
„Kultūra geba mobilizuoti visuomenę. Bendruomeniškumas ir kultūrinis švietimas yra kertiniai bruožai, užtikrinantys valstybės konkurencingumą ateityje“, – konferencijoje įžvalga pasidalijo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis, savo pranešime pabrėžęs kultūros sektoriaus atsakomybę valstybės tvarumui.
Antrus metus rengiamas renginys įsitvirtina kaip reikšminga platforma kultūros lyderių tinklaveikai, bendrai vizijai formuoti ir kultūros sektoriaus balsui stiprinti valstybiniu lygmeniu.
Dalyviai pabrėžė, kad kultūros įstaigų lyderystė šiandien turi apimti ne tik administracines funkcijas, bet ir gebėjimą reaguoti į visuomenės pokyčius, telkti bendruomenes ir aktyviai dalyvauti valstybės gyvenime.
Konferencija rengiama vykdant projektą „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių gebėjimų gerinimas“, kurį įgyvendina Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Projektas yra finansuojamas pagal 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 08-001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“.
Projekto tikslinės grupės: Kultūros ministerijos valdymo srities kultūros įstaigų (įskaitant Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybą) darbuotojai, savivaldybių kultūros centrų ir kitų savivaldybių kultūros įstaigų darbuotojai.