Lietuvos socialdemokratų frakcijos Seime narys, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Linas Jonauskas ragina Aplinkos ministeriją greičiau parengti priemonių planą, kaip bus stiprinami aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų pajėgumai ir gerinamos jų darbo sąlygos.
Anot L. Jonausko, tai Aplinkos ministerija buvo įpareigota atlikti kovo mėnesį Seimo Aplinkos apsaugos komitete vykusios parlamentinės kontrolės metu.
„Vienas iš šios Vyriausybės tikslų – aplinkosauginės kontrolės pajėgumų stiprinimas. Šį klausimą jau eilę metų kėliau praėjusioje Seimo kadencijoje, prie buvusios Vyriausybės. Tikiuosi, kad ši Vyriausybė spės sustiprinti aplinkosauginę kontrolę. Tokios ekologinės katastrofos, kaip degančios atliekos jų rūšiavimo, perdirbimo įmonėse dar labiau išryškina aplinkosauginės kontrolės trūkumo problemą.
Jei aplinkosaugoje dirbtų pakankamas pareigūnų skaičius ir aplinkosauginė kontrolė būtų efektyvesnė, galbūt tokių gaisrų, kokie įvyko Vilniuje (per metus jau keli), Kaune, Alytuje, visai nebūtų buvę. Ilgus metus valstybinė aplinkos apsaugos kontrolė susiduria su pareigūnų trūkumu ir daugelis vyriausybių šios problemos tarsi nematė, nekėlė į prioritetus“, – sako L. Jonauskas.
L. Jonauskas teigia, kad turėtų ne tik didėti pareigūnų darbo užmokestis, būti gerinamos dirbančiųjų sąlygos, bet ir ieškoma būdų, kaip į aplinkosaugą pritraukti naujų darbuotojų.
„Padidėjęs pareigūnų skaičius nukrautų nuo esamų pareigūnų krūvį, kuris šiuo metu yra tikrai labai didelis. Kai kurie pareigūnai į iškvietimus vyksta nuo vieno miesto iki kito, dažnai susiduria ir su pavojumi. Ne kartą pareigūnai yra nukentėję nuo brakonierių. Todėl labai svarbu ir tinkamas pareigūnų aprūpinimas, kad jie galėtų efektyviai ir saugiai, be jokios baimės atlikti savo pareigas. Geresnės darbo sąlygos į aplinkosaugos sistemą pritrauktų ir naujų žmonių“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.
Pertekliniai darbai
Pasak L. Jonausko, valstybinę aplinkosauginę kontrolę taip pat sustiprintų ir perteklinių funkcijų atsisakymas.
„Aplinkosaugininkai šiandien yra perkrauti įvairiomis funkcijomis. Jie ne tik turi patruliuoti gatvėse ir lakstyti paskui dūmijančius automobilius, bet ir vykti paimti iš priemiestinių miškų nelegaliai išmestą padangą ar surinkti kibirėlį šiukšlių. Su nedideliais šiukšlynėliais miškuose galėtų susitvarkyti ir seniūnijos. Jos jau galėtų pasiimti ir surinktas baudas, jei būtų išaiškintas ir nubaustas šiukšlintojas. Tuo tarpu aplinkosaugininkai turi dirbti prie upių, ežerų, miškuose, prie įmonių, kurios yra padidėjusioje rizikoje ar jose kartojasi tarša. Taip ir mums, ir aplinkai bus naudingiau.
Labai tikiuosi, kad Seimas priims mano įstatymo pataisas, kuriomis siūlau atsisakyti aplinkosaugininkams užkrauti perteklinį lengvųjų automobilių tikrinimą, savo ruoštu Aplinkos ministerija – peržiūrės perteklines pareigūnų funkcijas ir atsisakys tų, kurios iš pareigūnų atima daugybę laiko ir neneša didelės vertės“, – sako L. Jonauskas.
Seimo narys L. Jonauskas tikisi, kad Aplinkos ministerija valstybinės aplinkosaugos kontrolės stiprinimo priemonių planą dar gegužės mėnesį pristatys Seimo Aplinkos apsaugos komitete.
Parengta pagal Seimo kanceliarijos pranešimą