Kovo mėnesį Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidoje stebėti incidentai, kurių metu buvo siekta ne tik manipuliuoti žiniomis, skleisti prieš Lietuvą nukreiptus naratyvus, bet ir platinti „melagienas“. Daugiausiai jų skleista siekiant didinti informacinį neapibrėžtumą apie Pabradės poligono apylinkėse nuskendusį šarvuotį su JAV karių įgula.
Paskelbus apie Pabradės poligono apylinkėse dingusį šarvuotį ir keturis JAV karius, priešiškoje informacinėje erdvėje pirmiausia stebėtas gausus faktinių pranešimų kiekis, tačiau šiame fone stebėtas ir ne vienas melagingas informacinis incidentas. Įvairiuose Rusijos portaluose cituotas suklastotas naujienų agentūros BNS pranešimas spaudai, kuriame teigiama neva Lietuva dėl įvykio įtaria Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybas.
Taip pat platinti tiesos neatitinkantys pranešimai apie neva gelbėjimo misijos metu paskendusį dar vieną tokio tipo šarvuotį. Tikėtina, kad pateikdami melagingus faktus propagandos veikėjai siekė informacinėje erdvėje didinti nepasitikėjimą Lietuvos institucijomis ir jų pateikiama informacija apie įvykį.
Kovo viduryje Lietuvai pranešus apie planus pasitraukti iš Otavos konvencijos dėl priešpėstinių minų naudojimo Baltarusijos žiniasklaidoje skleista melaginga istorija apie esą ant minos užmynusio Lietuvos piliečio žūtį. Ši „melagiena“ platinta socialiniuose tinkluose, o taip pat ja bandyta pasiekti Lietuvos informacinę erdvę. Bendrai sprendimas pasitraukti iš konvencijos sulaukė daug neigiamo dėmesio Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidoje. Tikinta, kad toks sprendimas yra brangus ir kelia pavojų civiliams.
Kovo mėnesį analizuoti atvejai, tikėtina, rodo Rusijos siekį adaptuoti savo komunikaciją reaguojant į JAV administracijos politikos pokyčius. Tai lėmė daug didesnį informacinį spaudimą prieš ES ar Europos NATO šalis-nares. Propagandos aktoriai siekė sukurti ar išryškinti skirtumus tarp JAV ir Europos pozicijų gynybos, užsienio politikos ir kitomis temomis. Europa vaizduota kaip karo Ukrainoje kurstytoja, kelianti grėsmę saugumo situacijai regione ir siekianti konfrontacijos su Rusija. Aštrios reakcijos sulaukė kovo pradžioje sudaryta „norinčiųjų koalicija“ ir diskusijos apie galimybę siųsti Europos valstybių karius taikos užtikrinimo misijai Ukrainoje. Kremliaus atstovai ir propagandos aktoriai tikino, kad toks žingsnis reikštų NATO tiesioginį įsitraukimą į karą.
Priešiškoje informacinėje erdvėje nuosekliai tikinama, kad Baltijos šalys yra neracionaliai priešiškos Rusijos atžvilgiu. Teigta, kad Europoje vyksta „baltifikacija“, t. y. senojo žemyno politika panašėja su Baltijos šalių pozicija ir tampa antirusiška.
Parengta pagal Lietuvos kariuomenės pranešimą
YouTube: Сорос и Пинчук – враги Украины. Зеленский, Порошенко и Залужный в теме.