Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) sudarė galimybes elektroninių ryšių operatoriams efektyviau užkardyti apgaulingus skambučius ir SMS žinutes.
Operatoriai pagal nustatytus kriterijus vykdys įeinančių skambučių srautų analizę ir turės galimybę taikyti papildomus filtrus, leidžiančius identifikuoti rizikingus skambučius. Nustačius, kad skambutis yra apgaulingas, operatoriai įpareigojami jį blokuoti, pasirinkdami tinkamiausias priemones pagal konkretų atvejį.
Ryšio paslaugų teikėjai taip pat galės aktyviau blokuoti tarptautinio tarptinklinio ryšio skambučius, kurie, kaip rodo analizė, dažnai naudojami sukčiavimui. Naujos taisyklės leis blokuoti tarptautinius skambučius, jei abonentai nėra išvykę iš Lietuvos teritorijos ir nesinaudoja tarptautinio tarptinklinio ryšio paslaugomis.
Siekdama dar labiau trikdyti sukčiavimo mechanizmus, RRT suteikia operatoriams teisę taikyti papildomas prevencines priemones – uždelsti skambučio sujungimą ar pateikti balsinį įspėjimą asmeniui, bandančiam inicijuoti galimai apgaulingą skambutį.
Atsižvelgiant į tai, kad šių priemonių įgyvendinimas reikalauja papildomų investicijų į specifinių techninių sprendimų, jų taikymas visa apimtimi numatomas nuo spalio 1 dienos.
„Šios priemonės gerokai sumažins apgaulingų skambučių ir žinučių srautą, sustiprins vartotojų apsaugą. Tačiau ir patys gyventojai turi išlikti budrūs – kritiškai vertinti gaunamus skambučius ar žinutes, nedelsdami informuoti apie galimus sukčiavimo atvejus“, – akcentuoja Darius Kuliešius, RRT tarybos pirmininko pavaduotojas.
Neseniai RRT ir kitos valstybinės institucijos pasirašė bendradarbiavimo memorandumą, kuriuo siekiama mažinti sukčiavimo atvejus skaitmeninėje erdvėje. Kartu su partneriais RRT organizuoja skaitmeninio raštingumo mokymus „Nė vienas nėra pamirštas“, kuriuose jau dalyvavo daugiau kaip 10 tūkst. moksleivių ir vyresnio amžiaus gyventojų. Šiuo projektu siekiama ugdyti gebėjimą saugiai naudotis internetu, atpažinti grėsmes ir išvengti kibernetinių sukčių pinklių.
Parengta pagal RRT pranešimą