Balandžio 9 d. 95-ąjį gimtadienį būtų šventęs vos prieš porą metų mus palikęs Simas Kudirka. Gimė jis 1930 m. balandžio 9 d. Šakių apskrities Griškabūdžio miestelyje.
Drąsus jūreivis pasaulyje išgarsėjo ir laisvės troškimo simboliu tapo 1970 m. lapkričio 23 d., kuomet JAV teritoriniuose vandenyse iš laivo „Sovetskaja Litva“ peršoko į JAV pakrančių apsaugos laivą „Vigilant“ ir pasiprašė politinio prieglobsčio.
Amerikiečių laive pasislėpęs S. Kudirka buvo išduotas sovietams, nes sovietų kapitonas lietuvį melagingai apkaltino, kad šis prieš šuolį pavogė daug pinigų ir sudaužė radijo ryšio įrangą.
JAV pabėgėliams iš komunistinių šalių prieglobstį suteikdavo automatiškai, nebent pabėgėlis savo šalyje buvo įvykdęs kriminalinį nusikaltimą. Amerikiečių jūreiviai ir vadovybė į klausimą pažiūrėjo formaliai ir atsainiai ir apkaltintas S. Kudirka buvo išduotas atgal.
Gavę leidimą pasiimti bėglį sovietų jūreiviai jį smarkiai primušė jau amerikiečių laive, stipriai iki žaizdų surišo virvėmis, užkimšo burną ir amerikiečių valtimi parplukdė į savo laivą.
Sovietų Sąjungoje S. Kudirka buvo apkaltintas tėvynės išdavimu ir nuteistas dešimčia metų kalėjimo griežtojo režimo pataisos darbų lageryje su turto konfiskavimu. S. Kudirka kalėjo iki 1974 m. rugsėjo ir pabuvojo Dubravlage Mordovijos srityje, atšiauraus Permės krašto Kučino gyvenvietėje, kalėjime Vladimiro srityje.
Kol lietuvis kentė represijas, JAV lietuviai, senatoriai, Kongreso nariai ir garsusis JAV Valstybės sekretorius Henris Kisingeris (Henry Kissinger) (1923– 2023) asmeniškai bandė jį iškrapštyti iš represinės sistemos nagų. 1974 m. rugsėjo 23 d. S. Kudirka buvo paleistas į laisvę. Kadangi mama buvo gimusi JAV, jam buvo suteikta JAV pilietybė ir jau lapkritį Kudirkų šeima išvyko į JAV.

Tuo tarpu laisvajame pasaulyje S. Kudirkos šuolis sulaukė didelio atgarsio. Didieji JAV laikraščiai – „Chicago Tribune“, „Chicago Daily News“, „The New York Times“, „The Washington Post“, „The Evening Star“, „The Washington News“ ir kt. – daug rašė apie pabėgimą, JAV pakrančių apsaugos pareigūnų veiksmus, nepateisinamą jų elgesį, nuolat nušvietė įvykio detales.
Didžiuosiuose miestuose – Bostone, Filadelfijoje, Klyvlende, Čikagoje ir kitur – vyko lietuvį palaikančios protesto demonstracijos.
Persikėlęs į JAV, S. Kudirka aktyviai įsiliejo į išeivijos gyvenimą, dalyvavo organizacijų veikloje, skaitė paskaitas apie komunistinį režimą Sovietų Sąjungoje. 2007 m. S. Kudirka grįžo gyventi į vėl laisvą Lietuvą ir likusį gyvenimą nugyveno Pilviškiuose (Vilkaviškio r.).
Apie S. Kudirkos bandymą ištrūkti buvo parašyta daug straipsnių, kelios knygos, sukurtas ne vienas filmas.
Turbūt garsiausias yra du garbingus „Emmy“ apdovanojimus 1978 m. pelnęs televizijos filmas „Simo Kudirkos pasitraukimas“ („The Defection of Simas Kudirka“). Pats S. Kudirka su žurnalistu Lariu Eicheliu (Larry Eichel) 1978 m. parašė knygą „Tiems, kurie dar jūroje“ („For those still at sea“).