Seimas išklausė generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pranešimą dėl prašymo leisti Seimo narį Arūną Dudėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Pasak generalinės prokurorės, Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriuje organizuojamas ir kontroliuojamas ikiteisminis tyrimas, kuris prokuroro nutarimu šių metų kovo 6 dieną buvo atskirtas iš 2023 metų rugsėjį pradėto ikiteisminio tyrimo dėl 2019–2023 metų kadencijos Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių išlaidų kompensavimo ir galimai vykdyto dokumentų klastojimo, svetimo turto pasisavinimo, sukčiavimo bei piktnaudžiavimo siekiant turtinės ir kitokios asmeninės naudos.
„Tokie tarybos nario veiksmai iškreipė jam kaip valstybės tarnautojui suteiktų teisių esmę, sumenkino tarybos nario autoritetą ir visuomenės pasitikėjimą, pakenkė Ukmergės rajono savivaldybės tarybos įvaizdžiui, sumenkino jos prestižą bei valstybės politiko vardą, dėl ko buvo padaryta didelė neturtinė žala ir 10 526 eurų 84 euro centų dydžio turtinė žala Ukmergės rajono savivaldybei“, – sakė N. Grunskienė.
Generalinė prokurorė taip pat pranešė, kad A. Dudėnas pateikė rašytinius parodymus, kuriuose nurodė, kad eidamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nario pareigas ir teikdamas su tarybos nario veikla susijusių išlaidų ataskaitas, dokumentų neklastojo, taip pat nepiktnaudžiavo tarnyba, siekdamas asmeninės ar turtinės naudos.
2024 metų spalio 28 dieną Arūnas Dudėnas buvo išrinktas Seimo nariu, lapkričio 14 dieną jis davė Seimo nario priesaiką ir įgijo Seimo nario asmens neliečiamybę. Siekiant tęsti ikiteisminį tyrimą ir priimti procesinį sprendimą dėl tyrimo baigties, būtinas Seimo sutikimas patraukti A. Dudėną baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Seimo statute įtvirtinta: jeigu Seimo narys, išklausęs generalinio prokuroro pranešimą dėl jo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn, suėmimo ar kitokio jo laisvės suvaržymo, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, tyrimo komisija dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę nesudaroma. Seimo nario A. Dudėno prašymu komisija bus sudaroma.
Demokratai įžvelgia koalicinės sutarties pažeidimą
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis sako, jog toks parlamentaro žingsnis demokratams buvo netikėtas. „Dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo po Generalinės prokuratūros kreipimosi esame sutarę koalicinėje sutartyje. Visi ją pasirašę sutiko, kad neliečiamybė būtų panaikinama be komisijos sudarymo ir išvadų teikimo, tam, kad prokuratūra kuo greičiau nudirbtų savo darbą“, – teigia demokratas.
Anot frakcijos seniūno, ši nuostata jau buvo pritaikyta anksčiau šios kadencijos metu, kai savo teisinės neliečiamybės atsisakė ne tik kitos koalicinės, tačiau ir opozicinės frakcijų atstovai.
Sudaryta komisija
Seimas, išklausęs generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pranešimą ir vadovaudamasis Seimo statutu, sudarė Seimo tyrimo komisiją dėl sutikimo Seimo narį Arūną Dudėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Komisiją nutarta sudaryti iš 10 Seimo narių. Liberalų sąjūdžio frakcija atsisakė deleguoti savo narius į komisiją.
Komisijai, kurios pirmininke paskirta Seimo narė J. Zailskienė, tyrimą atlikti pavesta iki balandžio 17 d.
Parengta pagal Seimo kanceliarijos pranešimus