Aplinkos ministerija primena, kad atėjus pavasariui miškuose atgyja ne tik žaluma, bet ir jautrios augalų rūšys, tarp jų – meškiniai česnakai.
Tai vieni pirmųjų pavasarinių augalų, vertinami tiek dėl savo skonio, tiek dėl gydomosios vertės. Tačiau pastaraisiais metais pastebima, kad šie augalai vis dažniau renkami neatsakingai ir per gausiai, o tai kelia grėsmę jų natūralioms populiacijoms. Beatodairiškas rinkimas lemia augaviečių nykimą, o kai kuriose vietovėse augalai gali visiškai išnykti.
Aplinkos ministerija primena, kad Lietuvoje draudžiama rinkti meškinius česnakus iš natūralių buveinių, jei tikslas – prekyba. Tokie augalai negali būti skinami, pjaunami, raunami, renkami ar kitaip paimami iš gamtos, jeigu jie skirti parduoti, transportuoti ar laikyti pardavimui.
Gyventojai, norintys rinkti šiuos augalus asmeniniam vartojimui, raginami tai daryti atsakingai – nežaloti augaviečių, nepažeisti šaknų, skinti tik dalį lapų ir neeksploatuoti vienos augavietės.
Taip pat ministerija skatina žmones rinktis tvaresnę alternatyvą – auginti meškinius česnakus savo darže ar net balkone. Tai nereiklus augalas, lengvai dauginasi iš sėklų ar svogūnėlių, todėl jį galima nesunkiai auginti namuose. Tokiu būdu sumažinsime spaudimą natūralioms buveinėms ir prisidėsime prie rūšies išsaugojimo.
Aplinkos ministerija ragina gyventojus atsakingai naudotis gamtos ištekliais ir prisiminti, kad mūsų elgesys šiandien turi tiesioginę įtaką aplinkos būklei ateityje.
Kiek pamenu, už jų rinkimą pardavimui (tada dar prie Černiachovskio a. vadintos stotelės Vilniuje) močiutėms grasindavo jų pinigines „sušaudyti”
Kas miesto paukšteliams šio bei to paberia, neužmirškime bent šį mėnesį (ir rudenį, kol šilta) į lesalą vis primaišyti įvairių sėklų: krapų, kmynų, linų, saulėgrąžų, įv. pievų gėlių sėklų, jei turite pririnkę. Jų prisilesę paukšteliai tas sėklas tai čia, tai ten tik purpt, ir pasės. O jos ims ir sudygs. 🙂 Šaunu būtų?
Žinoma, jei turite galimybių, tai patys dar daugiau jų pasėti galite, ir be ypatingo vargo – kad ir į lazdele, su kuria einate pasivaikščioti, padarytas angeles, kurias kad ir kojos stumtelėjimu vėl užbersite. – Taip ir paplanuoti galima – sėti pagal ūgį bei spalvas (jei kurioje vienoje vietoje, tartum gėlių lysvėje, užauginti norėtumėte )
O jei kur radę bent 10 sibirinių scilių (?scylių) krūmelių išsikasę parnešit ir vejoje po daugiabučių langais pasodinsite (galima ir sėklų ar svogūnėlių nupirkti), daugiabučių kiemai po poros metų atrodys ne blogiau už dvarų (kur esame jų šeimininkų maloniai kviečiami) pieveles… Žydinčios vejos teiks džiaugsmo sielai ir akims, tad mažiau bus depresijų.