2023 m. Lietuvoje į atmosferą buvo išmesta 17,9 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Tai yra apie 3 proc. mažiau nei 2022 m. Daugiausiai ŠESD išmetė transporto (34,4 proc.) ir energetikos (29,3 proc.) sektoriai. Trečioje vietoje – žemės ūkis (20,7 proc.), kiek mažiau ŠESD išmesta pramonės (11,5 proc.) ir atliekų (4,0 proc.) sektoriuose.
Lyginant su 2022 m. ŠESD kiekis mažėjo daugelyje šalies ūkio sektorių – pramonės, energetikos, žemės ūkio sektoriuose, tačiau išaugo transporto ir atliekų sektoriuose.
Šie duomenys yra apibendrinti Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų parengtoje ataskaitoje, kurioje apibendrintos Lietuvos ŠESD 2023 m. emisijos bei jų pokyčiai.
2023 metaitas emisijos Lietuvoje mažėjo dėl sumažėjusių cemento gamybos apimčių bei dėl sumažėjusio iškastinės kilmės kuro naudojimo pramonės įmonėse ir namų ūkiuose. Žemės ūkyje ŠESD kiekis mažėjo dėl mažesnio mineralinių trąšų naudojimo. Tuo tarpu transporto sektoriuje emisijos augo, nes šalyje padidėjo benzino, dyzelino ir suskystintų naftos dujų suvartojimas. Beveik visa transporto tarša – 97,5 procento – kilo iš kelių transporto, kur didžiausią dalį sudarė lengvieji automobiliai (53,8 procento) ir sunkiasvorės transporto priemonės (41,3 procento).
2023 metais Lietuvoje natūraliai sugerta 5,3 mln. tonų CO2, tai yra beveik trečdalis visų išmestų ŠESD, daugiausia dėl miškų biomasės ir medienos gaminių, kuriuose sukaupta organinė anglis.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos pranešimą