Vilniaus miesto savivaldybei kartu su kvartalų energinio efektyvumo didinimo administratoriumi VšĮ „Atnaujinkime miestą“ paskelbus apie atnaujintą teritorijų prie senų daugiabučių tvarkymo programą, miestiečiai ėmėsi iniciatyvos keisti savo gyvenamąją aplinką, praneša savivaldybė.
2025 m. sausio 31 d. pasibaigus terminui teikti paraiškas, prašoma finansavimo suma siekia apie 12,264 mln. eurų, o miestiečiai norėtų atnaujinti net 175 tūkst. kv. m. ploto. Viso buvo gautos 53 paraiškos iš 85 daugiabučių namų bendruomenių.
Kaimynijų programoje dalyvauti galėjo vilniečiai, kurių kaimynijose daugiabučiai namai pastatyti iki 2002 m. gruodžio 31 d. Gyventojai patys rinko kaimynijos atstovą, kuris teikė visų kaimynijos narių pasirašytą paraišką programos administratoriui „Atnaujinkime miestą“.
Svarbų seniūnų vaidmuo
„Ypač aktyvūs buvo Naujosios Vilnios gyventojai, iš vienos didžiausių savo plotu kaimynijų. Daugiausiai paraiškų sulaukėme iš Naujamiesčio. Aktyvūs buvo ir Verkių bei Pašilaičių rajonai“, – komentuoja programą administruojančios VšĮ „Atnaujinkime miestą“ vadovė Eglė Randytė.
Svarbų vaidmenį šiame procese atliko seniūnai, kurie po viešo programos pristatymo Vilniaus miesto savivaldybėje aktyviai ragino gyventojus domėtis kiemų atnaujinimo galimybėmis ir plačiau paskleidė žinią.
„Po pristatymo nuolat vyko gyvi susitikimai, per kuriuos siekėme padėti suprasti programos naudą bei dalyvavimo sąlygas. Šiuo metu daugelis kaimynijų dar yra balsavimo etape, todėl sulaukiame nemažai klausimų dėl antrojo kvietimo teikti paraiškas. Informuojame, kad apie kitus kvietimus bus skelbiama oficialioje Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje bei kitais įprastais komunikacijos kanalais“, – teigia E. Randytė.
Atnaujinimui – 6 mln. Eur
Vilniaus miesto savivaldybė šiam kvietimui atnaujinti kiemus skyrė 6 mln. Eur, už kuriuos miesto gyventojai galės susitvarkyti pėsčiųjų takus, parkavimo aikšteles, šaligatvius, kiemo apšvietimą, lietaus nuotekų surinkimo įrenginius, žaliąsias erdves (apželdinti aplinką, įsirengti suoliukus, kaimyno metrą).
Kaimynijas, kurioms bus suteiktas finansavimas, planuojama atrinkti pagal numatytus kriterijus. Prioritetas bus teikiamas atsižvelgus į neužstatyto kaimynijos teritorijos ploto santykį su užstatytu plotu, susidėvėjusios kietosios dangos ploto santykį su visos kietosios dangos plotu, gyventojų skaičiaus santykį su neužstatytu kaimynijos plotu, žaliųjų erdvių ploto santykį su bendru kaimynijos teritorijos plotu.
Vilniuje Kaimynijų programa vyksta jau septynerius metus. Ši programa skirta daugiabučių gyventojams, norintiems susitvarkyti kiemus ir šalia jų esančią teritoriją paversti jaukia laisvalaikio vieta.
Iki šiol sutvarkyta 13 kaimynijų – erdvių ir kiemų tarp daugiabučių namų. Kaimynijų sutvarkymui skirta apie 0,5 mln. eurų.
Baisu – koks yra nuotraukoje matomas kiemas. Vakarų Europoje tokių kiemų asfaltus ar betonus jau masiškai ardo ir paverčia juos žaliosiomis vejomis. Mat, klimatas karštėje, tai daro tai, kad mažiau įkaistų žemės paviršiai miestuose. Tačiau, kaip pastebėjau, Vilniuje Benkunskas daro atvirkščiai, t.y. kiemuose esančius žalius, nebetonuotus plotus grindžia betoninėmis trinkelėmis ir mašinų parkavimo “kiemijas” įrenginėja. Žmonės kraipo galvas, – sako savivaldybė neturi kur pinigų dėti, mat, nesupranta, kad reikia lėšas saviems “įsisavinti”.