Ne mažiau kaip 71 Seimo nariui pasirašius Seimo frakcijos „Nemuno aušra“ parengtą Seimo nutarimą pavesti Valstybės kontrolei atlikti LRT auditą, Seimo liberalai įspėja, kad tai yra grubus politinės valdžios kišimosi į žiniasklaidos nepriklausomumą gestas, atitinkantis pamatinį autokratinio valdymo principą riboti žodžio laisvę.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnę Vitkoriją Čmilytę-Nielsen stebina siūlomo nutarimo potekstė ir pagreitis – tokia iniciatyva kilo Seimo naujajai kadencijai veikiant vos du mėnesius.
„Užpraėjusioje kadencijoje valstiečiai žygį prieš LRT ir transliuotojo žurnalistus pradėjo palaukę metus ir sulaukę naujausios LRT ataskaitos. „Nemuno aušra“ neturi kantrybės sulaukti net to ir prisidengdama auditu primeta nacionaliniam transliuotojui politinę galią dar kadencijos pradžioje. Stebina, kad po tokiu dokumentu pasirašė daugiau kaip pusė Seimo – ir kairysis jaunimas, ir visko regėję veteranai. Tai rimtas įspėjimas, ko tikėtis iš šios daugumos artimiausius ketverius metus – tikėsimės šiurkštaus posūkio į autokratiją ir būsime pasiruošę tai atremti“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.
Liberalės teigimu, jeigu Seimas priimtų tokį nutarimą, pagal Pasaulinį spaudos laisvės indeksą Lietuva atsidurtų prastos reputacijos kompanijoje kartu su Vengrija ir praėjusio laikotarpio Lenkija.
Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Simonas Kairys atkreipia dėmesį, kad Seimas gali naudotis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo suteikiamais instrumentais, o ne kontroliuoti LRT aplinkkeliu.
„Pabrėžiu, kad Lietuvos radiją ir televiziją valdo LRT taryba, kurią sudaro Prezidento, Seimo pozicijos ir opozicijos, Švietimo tarybos, Mokslo tarybos, Meno kūrėjų asociacijos, bažnyčios deleguoti asmenys. Šis valdymo organas, o ne „Nemuno aušra“ pagal įstatymą audituoja LRT“, – teigia S. Kairys.
Pagal įstatymą, būtent LRT taryba steigia nuolatinį transliuotojo Audito komitetą, skiria ir atleidžia LRT vidaus audito tarnybos vadovą, nustato šios pareigybės aprašą, tvirtina LRT vidaus audito tarnybos veiklos nuostatus ir t.t.
Seimo pavedimo atlikti valstybinį auditą nutarimo projektą trečiadienį paskelbė R. Žemaitaitis, jis yra pirmasis padėjęs parašą.
R.Žemaitaitis dėl minėto audito yra visiškai teisus, o išvardinta LRT Taryba jau seniai tapo ,deja, LRT vadovybės vasalu.
Akivaizdu, kad LRT jau 30 metų, kai reikiamu lygiu neatlieka visuomeninio (valstybinio) statuso transliuotojo paskirties informavimo ir švietimo prasme. LRT programos neatitinka profesinio, kūrybinio lygio tiek turinio, tiek formos prasme. Tai patvirtina ir tas faktas, kad šią LRT valstybinę paskirti atlikti yra įsileistas Lenkijos valstybinio transliuotojo programų transliavimas, apmokant tai Lietuvos biudžeto lėšomis. O tai jau yra ir valstybės suverenumo pažeidimas lietuvių kalbos kaip valstybinės atžvilgiu. Reikalingas kapitalinis auditas.
Pritariu P. Skutui, kad “LRT jau 30 metų reikiamu lygiu neatlieka visuomeninio (valstybinio) statuso transliuotojo paskirties informavimo ir švietimo prasme”. Juolab, kad į LRT vištidę, kas aiškiai matosi, yra įsileista galimai “lenko kortą” turinti kokia lapė.
lrt.lt/pl/wiadomosci/1261/2463113/tydzien-na-wilenszczyznie-wydarzenia-kulturalne-i-nie-tylko
lrt.lt/pl/wiadomosci/1261/1883381/siugzdiniene-wspolpracujemy-z-polska-aby-zaoferowac-jezyk-polski-jako-drugi-jezyk-obcy
Žadą atėmė!
Kiek tarptautinių įstatymų tokiu veiksmu valdžia nekalčiausiu veidu pažeidžia???
Gal čia tokia kai kurių mūsų valdžios atstovų tautinė savimonė?
Jeigu taip, tai mūsų laukia Baltarusijos, kur įstatymiškai galioja vienodai rusų ir baltarusių kalbos, lenkų – lietuvių dvikalbystės Lietuvoje likimas.