JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trampas vėl išreiškė susidomėjimą įsigyti Grenlandiją, autonominę Danijos teritoriją, ir pareiškė, kad imsis visų priemonių šiam tikslui pasiekti, įskaitant didelių muitų įvedimą Danijos prekėms, – rašo „Microsoft“ naujienų portalas MSN.
Danijos ministrė pirmininkė Metė Frederiksen (Mette Frederiksen) po 45 minučių trukusio pokalbio telefonu su D. Trampu apie susidariusią padėtį kalbėjo su žiniasklaida. 2025 m. sausio 16 d. ji paskelbė, kad D. Trampas neketina atšaukti savo grasinimų įvesti baudžiamuosius muitus daniškoms prekėms, siekiant priversti Grenlandiją tapti JAV dalimi.
Didžiulę Danijos teritoriją D. Truampas buvo pasiūlęs JAV įsigyti dar 2019 m.. Dėl savo strateginės vietos ir neištirtų mineralų bei naftos išteklių Grenlandija yra geidžiama šalis.
M. Frederiksen taip pat pažymėjo, kad pokalbyje D. Trampas užsiminė, jog gali sumažėti ekonominis bendradarbiavimas tarp šalių, jei Danija nepritars Grenlandijos pardavimui. Ji pabrėžė, kad „padėtis rimta“ ir Danija nenori konflikto su JAV prekybos srityje.
D. Trampo grasinimai įvesti didelius muitus Danijai sukėlė susirūpinimą Europos Sąjungoje. Prancūzijos užsienio reikalų ministras Žanas-Noelis Baro (Jean-Noel Barrot) pareiškė, kad bet koks bandymas perimti Grenlandiją būtų laikomas išpuoliu prieš ES. Tuo tarpu Danijos premjerė M. Frederiksen pakartojo, kad Grenlandija nėra parduodama ir nebus parduodama ateityje.
Bet „The Wall Street Journal“ rašo, kad D. Trampo sūnaus, Donaldo Trampo jaunesniojo, vizitas į Grenlandiją pakylėjo vietos gyventojų jausmus ir paskatino platesnes geopolitines diskusijas. Vietiniai gyventojai kalba apie galimą nepriklausomybę nuo Danijos ir galimas Amerikos investicijas.
Politikos apžvalgininkai perspėja, kad D. Trampo ekonominės prievartos taktika gali pakenkti tiek JAV, tiek jos sąjungininkams. Jo naudojami ekonominio saugumo metodai, tokie kaip muitai ir eksporto apribojimai, esą yra neveiksmingi ir gali sukelti nepageidaujamų pasekmių.
Šie įvykiai rodo didėjančią įtampą tarp JAV ir Danijos dėl Grenlandijos statuso, o pasaulio bendruomenė atidžiai stebi šiuos įvykius.