Vandens tarša yra viena opiausių bėdų, su kuriomis susiduria mūsų planeta. Pagrindiniai vandens taršos šaltiniai tai, pramonės nutekamieji vandenys, žemės ūkis, buitiniai vandenys, naftos platformos, rūgštieji lietūs. Kiekvienas taršos šaltinis daro tam tikrą žalą. Žemės ūkyje – naudojimas įvairių trąšų, pesticidų ir jų poveikis gali sukelti vandens telkinių eutrofikacijos procesus, pesticidai gali užteršti gruntinius vandenis. Pramonės nutekamieji vandenys – jų teršalai sunkieji metalai, gyvsidabris, arsenas, choro junginiai.
Rūgštieji lietūs – su vandeniu sureagavusieji SO2, NO2 virtę azoto ir sieros rūgštimi, iškastinio kuro deginimas neigiamai veikia ne tik ekosistemas, kuriose gyvena daugybė vandens organizmų, bet ir kelia grėsmę žmonių sveikatai.
Vandens tarša gali paveikti geriamojo vandens kokybę, o mikroplastikai, randami žuvyse, per mitybos grandinę galiausiai jau pasiekia ir mus. Todėl labai svarbu gilinti supratimą apie šią problemą ir ieškoti sprendimų.
Būtent šiuo tikslu 2024 metų lapkričio 7–15 dienomis Kaune vyko tarptautinis Erasmus+ jaunimo mainų projektas „AquaVita“. Jame dalyvavo jaunuoliai iš Lietuvos, Vengrijos, Lenkijos ir Italijos. Projekto metu dalyviai ne tik gilino žinias apie vandens taršą ir jos prevenciją, bet ir stiprino savo bendravimo užsienio kalbomis, komandinio darbo bei skaitmeninio raštingumo įgūdžius.
Pasiruošimo veiklai metu kiekviena nacionalinė komanda analizavo informaciją ir parengė pristatymus apie vandens taršą ir jos prevenciją kiekvienoje iš dalyvaujančių šalių.
Tai skatino dalyvius giliau pasidomėti savo šalies ekologine situacija, o kitiems suteikė galimybę palyginti tarptautines patirtis bei rasti bendrumų ir skirtumų. Tokios veiklos padeda ne tik dalintis žiniomis, bet ir skatinti dialogą bei bendradarbiavimą tarp įvairių kultūrų.
Praktiniai užsiėmimai – žinios, kurias galima pritaikyti kasdienybėje
Projekte didelis dėmesys buvo skiriamas praktinėms veikloms, kurios skatino ne tik mąstyti, bet ir veikti. Natūralių namų valymo gaminių užsiėmimuose dalyviai mokėsi gaminti valymo priemones iš tokių paprastų gaminių kaip soda, citrina, actas, Coca-Cola, skalbiamasis („ūkiškas“) muilas ir kt.
Sukurtas priemones jie testavo; valė įvairius paviršius vertino natūralių priemonių veiksmingumą. Ieškojo geriausių receptų, kaip veiksmingai valyti skirtingų tipų dėmes, tokiais kaip riebalų, vyno, tepalo, įvairių daržovių.
Kita praktinė veikla – tvarios mados užsiėmimai. Ši veikla buvo skirta ugdyti dalyvių kūrybiškumą, skatinti atsakingą vartojimą. Iš nebenaudojamų drabužių jaunuoliai kūrė naujus gaminius – drabužius ir aksesuarus. Kai kuriems dalyviams tai buvo pirmas kartas, kai jie laikė adatą ir siūlą rankose.
Buvo labai smagu, kai dalyviai pasidalino savo patirtimi kaip jiems sekėsi ir parodė savo pasiūtus drabužius, pagamintus aksesuarus. Šios dirbtuvės ne tik suteikė praktinių įgūdžių, bet ir parodė, kaip galima prikelti daiktus antram gyvenimui.
„Save Water!“ veikloje dalyviai grupėse kūrė virtualius bukletus su kasdienėmis vandens taupymo idėjomis. Tai buvo naudinga praktika ne tik didinant skaitmeninį raštingumą, bet ir skatinant atsakingą požiūrį į aplinkosaugą. Vieną iš tokių bukletų galite peržiūrėti čia.
Apsilankymas „Kauno vandenyse“
Jaunuoliai apsilankė „Kauno vandenyse“, kur sužinojo, kaip tvarkomi miesto vandenys ir kokiais metodais jie valomi, kad būtų apsaugotos Lietuvos upės, ežerai, gruntiniai vandenys. Dalyviai buvo supažindinti kaip vyksta realiai vandens valymas. Jis praeina tris etapus mechaninį, biologinį, cheminį.
Tokio pobūdžio apsilankymai suteikia galimybę geriau suprasti, kaip vykdomi aplinkosaugos procesai realybėje. Kaip yra sudėtinga išvalyti teršalus, ir ne visada galima išvalyti tinkamai iki galo. Tai buvo pamoka, kad mes kiekvienas galime prisidėti prie ekologiškesnės aplinkos.
Ką galima parsivežti namo?
Viena iš užduočių buvo sukurti mokomuosius vaizdo įrašus apie vandens taršą, jos prevenciją ir kasdienius veiksmus, kuriais galime prisidėti prie švaresnio rytojaus. (Vaizdo įrašus galite pamatyti čia https://www.facebook.com/goforwardlt/videos).
Be to, veiklos pabaigoje dalyviai sudarė veiksmų planus, kaip grįžę namo jie toliau skatins pokyčius savo bendruomenėse, draugų ir šeimos rate, skleis sužinotą informaciją ir dalinsis veiklų metu sukurtais rezultatais.
Švaresnis rytojus prasideda nuo vieno žmogaus
Jaunimo mainų projektas „AquaVita“ dalyviams suteikė ne tik žinių, bet ir praktinių įgūdžių, kurie prisideda prie atsakingesnio gyvenimo. Švaresnis vanduo ir aplinka yra bendra atsakomybė, o tokie projektai rodo, kad pokyčiai prasideda nuo mažų, bet svarbių veiksmų.
Projektas „AquaVita“ yra bendrai finansuojamas Europos Sąjungos „Erasmus+“ programos, kuri suteikia jaunuoliams galimybę bendradarbiauti, mokytis ir prisidėti prie svarbių socialinių pokyčių Europoje. Ši programa ne tik padeda augti kaip asmenybėms, bet ir skatina kurti tvaresnę ateitį visiems.
Go Forward LT komandos veiklą ir tolimesnius įspūdžius galite sekti Facebook paskyroje https://www.facebook.com/goforwardlt