Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) sudaromas Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas (PLI) mažėjo antrą mėnesį iš eilės. Lietuvos pramonės lūkesčiai krito nuo 47,8 lapkričio mėn. iki 46,2 gruodžio mėn., t. y. mažėjo 1,6 punkto.
Vienas iš reikšmingiausių veiksnių, lėmusių Lietuvos pramonės įmonių lūkesčių mažėjimą, buvo artimiausio laikotarpio pramonės gaminių gamybos prognozės. Kaip pažymi LPK ekonomistė Eglė Stonkutė, tai atsispindi visos euro zonos pramonės sektoriaus nuotaikose.
„Visoje Europoje pramonės įmonių lūkesčiai dėl gamybos apimčių gruodį krito iki žemiausio lygio per metus. Įmonės fiksavo mažiau eksporto užsakymų ir mažiau pirko atsargų, mažino darbuotojų skaičius. Krito ir reikšmingos Lietuvos pramonės gaminių užsakovės – Vokietijos – pramonės lūkesčių indeksas.
Darbuotojus atleidinėja jau ne tik automobilių pramonės įmonės Europos Sąjungoje, tačiau ir susijusių su automobilių pramone sektorių įmonės (padangų gamintojai, detalių gamintojai ir kt.), saulės modulių gamintojai. Šiuos metus Europos Sąjungos pramonei dar gali pabloginti ketinami įvesti importo į JAV muitai“, – sako E. Stonkutė.
Kaip rodo PLI, Lietuvos pramonės įmonės planų reikšmingai mažinti darbuotojų skaičiaus neturi, nors lūkesčiai dėl jo kiek sumenko. Keturios iš penkių pramonės įmonių Lietuvoje artimiausiu metu neketina keisti darbuotojų skaičiaus. Darbuotojų skaičiaus didinimas planuojamas tik kas antroje kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių gamybos sektoriaus įmonėse.
Šiais metais jau „nukraujavęs“ drabužių siuvimo sektorius ir toliau planuoja mažinti darbuotojų skaičių. Tai ketina daryti kas trečia drabužių siuvimo įmonė. Kas penktoje kitų nemetalo mineralinių ir metalo gaminių, išskyrus mašinas ir įrenginius, gamybos sektorių įmonėje taip pat svarstomi darbuotojų skaičiaus mažinimo sprendimai.
Atsargų lygiai pramonės įmonėse išlieka pakankami (ne per dideli), tačiau kiek daugiau jų kaupiasi tekstilės sektoriaus įmonėse.
Gruodžio mėn. pramonės įmonių pajėgumų panaudojimas kiek sumažėjo ir siekė 71,5 proc. (lapkričio mėn. buvo 72,0 procentų).
Lūkesčiai skirtingi
Geresni nei vidutiniškai visoje pramonėje lūkesčiai gruodžio mėn. buvo stebimi kompiuterių, elektronikos ir optinių gaminių gamybos (lūkesčių indeksas gruodžio mėn. siekė 60,9, lapkričio mėn. – 54,9), tekstilės gaminių gamybos (51,6, lapkričio mėn. – 53,7), guminių ir plastikinių gaminių gamybos (51,5, lapkričio mėn. – 51,9), maisto produktų gamybos (48,3, lapkričio mėn. – 52,8), baldų gamybos (48,3, lapkričio mėn. – 50,0) sektoriuose.
Tuo tarpu drabužių suvimo, kitų nemetalo mineralinių gaminių gamybos, medienos bei medienos ir kamštienos gaminių gamybos (išskyrus baldus), metalo gaminių (išskyrus mašinas ir įrenginiu) gamybos sektorių įmonių lūkesčiai gruodžio mėn. buvo prastesni nei vidutiniškai visų pramonės įmonių. Drabužių suvimo, nemetalo mineralinių gaminių gamybos sektorių įmonių lūkesčių indeksai nesiekė net 40-ies.