Šeštadienis, 21 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Mandarinai: nuo gudrybės juos pasaldinant iki šventiško pyrago

www.alkas.lt
2024-12-07 10:40:00
19
PERŽIŪROS
0
Mandarinai

Mandarinai | pixabay.com, Kdzwonek nuotr.

Gruodis labiausiai siejamas su dviem dalykais – Kalėdomis ir mandarinais. Vien jų kvapas iškart geba sužadinti prisiminimus apie gražiausias metų šventes, tad dabar ypač geros kainos mandarinai tapę viena populiariausių prekių, sako prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.

Tačiau net ir skanaujantys juos kasdien ne visada žino kelias gudrybes, kaip šį procesą padaryti dar paprastesnį ir skanesnį.

„Galima pajuokauti, kad gruodis kvepia imbieriniais sausainiais, šviežiais spygliuočiais, tačiau viską nustelbiantis kvapas – mandarinų. Sulig vėstančiais orais prasidėjęs citrusų sezonas gruodį išgyvena savo piką, o mandarinai yra neabejotini jo karaliai. Pastarosiomis savaitėmis jie jau įsitvirtino apskritai visų populiariausių prekių TOP5, aplenkė net tokius kasdienius pirkinius kaip agurkai ar svogūnai.

Tą lemia ne tik gera mandarinų kaina, bet ir įvairovė. Pirkėjai mielai renkasi juos ir patogiai supakuotus maišeliuose, dėžutėse, taip pat mėgsta mandarinus su lapeliais, kurie kartu yra ir šviežumą simbolizuojanti puošmena ant virtuvės stalo. Tačiau įprasti sveriamieji – patys populiariausi, be kurių iš parduotuvės išeina retas“, – pirkėjų įpročius apžvelgia G. Kitovė.

Kadaise buvę egzotika, dabar be mandarinų nebeįsivaizduojame gruodžio. Pasitikrinkite – ar viską apie juos žinote? „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė dalijasi keliais patarimais, kad kaskart mėgautumėtės saldžiu mandarinu, juos lengviau nuluptumėte ir panaudotumėte juos net namų ruošoje.  O tinklo konditeris Thierry Lauvray traukia receptą, kuris pavyks kiekvienam – namai pakvips apverstu mandarinų pyragu, kuriam neverta net bandyti atsispirti

Pasinaudokite savo juslėmis rinkdamiesi. Pirmiausia, J. Sabaitienė pataria, įvertinkite žievelę – ji turi būti intensyvios oranžinės spalvos, be dėmių, minkšta ir idealiu atveju šiek tiek atšokusi nuo minkštimo. Pažiūrėkite į dydį – paprastai sultingesni ir su mažiau sėklų yra mažesni vaisiai. Pauostykite: prinokę mandarinai turi intensyvų citrusinių vaisių kvapą. Galiausiai, pakilnokite – saldūs mandarinai turėtų būti palyginti sunkūs.

Ką daryti, jeigu mandarinai visgi pasitaikė rūgštūs. Pasak J. Sabaitienės, visai nesunkiai juos galima išgelbėti – ir tikrai nereikės cukraus. „Japonijoje populiari gudrybė – pernelyg rūgščius mandarinus pašildyti. Juos 10 minučių panardinkite į maždaug 40 laipsnių temperatūros vandenį, tuomet – šaltą arba padėkite į šaldytuvą. Taip apdoroti vaisiai taps saldesni, ir juos valgyti bus daug maloniau“, – patarimu dalijasi J. Sabaitienė.

Nulupkite greičiau. Šis prieš kurį laiką socialiniuose tinkluose išplitęs triukas ypač pagelbės, jeigu reikia nulupti daugiau mandarinų – pavyzdžiui, kepant pyragą. „Iki“ daržovių žinovė dalijasi paprastu metodu: „Mandariną nuplaukite ir perpjaukite pusiau skersai, perpus padalydami skilteles. Tuomet nykščiu spausdami vieną galą išstumkite minkštimą – mandariną „išverskite“. Teliks skilteles patogiai nusirinkti nuo žievelės. Tai labai paprastas būdas nulupti šiuos vaisius, net nesusitepant rankų“.

Neišmeskite žievelių – puoškite arba valykite namus. Pats paprasčiausias būdas jas panaudoti – sausainių formelėmis išpjauti įvairias formas, suversti ant dekoratyvaus siūlo ir sukurti „pasidaryk pats“ girliandą. Tačiau mandarinai ne tik puikiai kvepia, bet ir pasižymi antibakterinėmis bei dezinfekuojančiomis savybėmis. Mandarinų žieveles, pabarstytas druska, galima naudoti kaip kvapų sugertuvą, pavyzdžiui, šaldytuve. Be to, pasigaminti naminį valymo skystį. Į stiklainį įdėkite saują šakute subadytų žievelių ir užpilkite stikline acto. Palikite mišinį per naktį, o ryte supilkite jį į purkštuvą ir užpilkite stikline vandens. Taip paruoštas skystis puikiai nuvalys riebaluotus paviršius, taip pat pravers vonios kambario įrangai valyti.

Valgykite ne tik vienus, bet kepkite ir pyragą. Mandarinai yra ir universalus produktas virtuvėje: jie ne tik skanus užkandis, bet dera ir prie paukštienos ar žuvies patiekalų, gali virsti skaniu džemu, pagyvins žiemiškas salotas, bus skanus ingredientas keksiukuose, pudinguose, brauniuose. Visgi, šią žiemą „Iki“ konditeris Thierry Lauvray kviečia sugrįžti prie klasikos – visiškai paprasto, bet puošniai atrodančio mandarinų pyrago.

„Vos padėtas ant stalo jis iškart patrauks akį, o tuomet pavergs ir skonio receptorius. O geriausia, kad jo gamyba – visai paprasta. Reikės visai nedaug ingredientų, o mandarinai jam suteiks aromato, spalvos ir fantastišką vaizdą – bus ir skanu, ir puošnu“, – sako Th. Lauvray.

Šventinis mandarinų pyragas

Reikės: 6-8 mandarinų, 1 šaukšto obuolių sidro acto, 1/3 puodelio augalinio aliejaus, 1 puodelio cukraus, 1 puodelio pieno, 1 šaukštelio vanilės ekstrakto, 1 ir 2/3 puodelio miltų, 2 šaukštelių kepimo miltelių, žiupsnelio druskos, uogienės.

Gaminame:

  1. Apskritą kepimo indą ištepkite sviestu ir lengvai pabarstykite cukrumi. Ant indo dugno išdėliokite mandarinų skilteles.

  2. Sumaišykite pieną, actą, vanilę ir aliejų. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, druską ir kepimo miltelius. Sudėkite drėgnus ingredientus į sausus ingredientus ir išmaišykite.

  3. Supilkite mišinį ant mandarinų ir kepkite 25-30 minučių 180 laipsnių temperatūroje.

  4. Kai pyragas bus iškepęs, apie 10 minučių atvėsinkite, tada apverskite aukštyn kojomis ir užpilkite uogiene. Jei turite šiek tiek daugiau kantrybės ir laiko, vietoj uogienės pyragą galite aplieti apelsinų glajumi: sumaišykite 2 puodelius cukraus, 2 valgomuosius šaukštus sviesto, 4 arbatinius šaukštelius apelsinų sulčių ir ½ arbatinio šaukštelio apelsino žievelės ir užpilkite ant atvėsusio pyrago.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Mandarinai – ir kovai su viršsvoriu
  2. Gudrybės, padėsiančios sutirštinti sriubą
  3. Rabarbarai. Ar būtina juos lupti?
  4. Minint mėsos kukulių dieną – kelios gudrybės
  5. Kelios gudrybės naudojantis kepsnine
  6. Vitaminų metams neprikaupsite: juos galima užkonservuoti
  7. Atsakymai į 5 dažniausius klausimus apie persimonus
  8. Gudrybė, rūgštų mandariną paverčianti saldžiu
  9. Šviežios gėrybės, kuriomis verta mėgautis balandį
  10. Abrikosai – ne tik užkandžiui
  11. Slyvos – ir desertams, ir prie mėsos
  12. Iš melionų – net ir duona
  13. Bananų dieną – priminimas apie jų naudą
  14. Kokias šviežias gėrybes rinktis gruodį?
  15. Kuo praturtinti kūną kovo mėnesį?

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

A. Svitojus: klimato politika negali sugriauti maisto gamybos pagrindų
Lietuvoje

A. Svitojus: klimato politika negali sugriauti maisto gamybos pagrindų

2026 02 21
Kleboniškių muziejuje Užgavėnių papročius primena kaukių paroda
Etninė kultūra

Kleboniškių muziejuje Užgavėnių papročius primena kaukių paroda

2026 02 21
Lietuvių kalba
Kalba

Reikalavimas mokėti lietuvių kalbą tarptautinių mokyklų darbuotojams gali riboti įsisteigimo laisvę

2026 02 21
Apdovanojimai Lazenkų rūmuose, su Lenkijos-Lietuvos forumo komisijos nariais
Istorija

Už istorinių klausimų gvildenimą Lenkija apdovanojo Valdovų rūmų muziejaus vadovą

2026 02 21
Būstas
Lietuvoje

Europos Komisija pristatė įperkamo būsto planą

2026 02 20
Sniego valymas
Lietuvoje

Klaipėda ruošiasi galimam atlydžiui

2026 02 20
Jūratė Zailskienė
Lietuvoje

Siūloma įtvirtinti Socialinio draudimo dieną

2026 02 20
Kaziuko mugė
Gamta ir žmogus

Sostinė ruošiasi Kaziuko mugei

2026 02 20

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • GINTARAS apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas
  • +++ apie D. Ulbinaitė siūlo 16 metų amžiaus ribą socialiniams tinklams
  • +++ apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas
  • GINTARAS apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • A. Svitojus: klimato politika negali sugriauti maisto gamybos pagrindų
  • Kleboniškių muziejuje Užgavėnių papročius primena kaukių paroda
  • Reikalavimas mokėti lietuvių kalbą tarptautinių mokyklų darbuotojams gali riboti įsisteigimo laisvę
  • Už istorinių klausimų gvildenimą Lenkija apdovanojo Valdovų rūmų muziejaus vadovą

Kiti Straipsniai

Spurgos

Per Užgavėnes – ne tik blynai, tai gera proga prisiminti tradicijas

2026 02 17
Sveika mityba | pixabay.com nuotr.

Kai sveika mityba tampa manija

2026 02 16
Vaisių kokteiliai

Trispalve nuspalvinkite ir šventinį stalą

2026 02 16
Šaldytuvas

Sumanus maisto laikymas gali sumažinti švaistymą namuose

2026 02 15
Daržovės, bulvės

Bulvių patiekalai sušildys žvarbią žiemą

2026 02 15
Sultinys, maistas

Kada vaikui prireikia papildų?

2026 02 14
Pietų dėžutė

Į pietų dėžutę: sotūs ir nebrangūs baltymingi patiekalai

2026 02 14
Rauginti kopūstai

Kūną sustiprinkite raugintomis daržovėmis

2026 02 08
Pomidorai

Pirmieji lietuviško derliaus pomidorai lentynose: ką gardaus pasigaminti?

2026 02 08
Svogūnai

6 gudrybės, padėsiančios supjaustyti svogūną be ašarų

2026 02 07

Skaitytojų nuomonės:

  • GINTARAS apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas
  • +++ apie D. Ulbinaitė siūlo 16 metų amžiaus ribą socialiniams tinklams
  • +++ apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas
  • GINTARAS apie V. Sinica. Sporto rūmų aukojimas
  • GINTARAS apie D. Ulbinaitė siūlo 16 metų amžiaus ribą socialiniams tinklams
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Kredito kortelė – finansinis sprendimas šiuolaikiniam žmogui

Gyventojai į bankus eina retai, tačiau ši galimybė jiems svarbi

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai