Vyriausybės posėdyje papildyti Aplinkos ministerijos nuostatai ir nustatytos naujos funkcijos. Nuo šiol Aplinkos ministerija bus atsakinga ne tik už gyvenamųjų namų valdymo, priežiūros ir atnaujinimo, bet ir būsto prieinamumo sritis.
Šios funkcijos papildytos delegavus Aplinkos ministerijai naują valdymo sritį – tvarus ir prieinamas būstas, kuris taps pagrindiniu prioritetu rengiant būsto politiką.
„Tvaraus ir prieinamo būsto politika yra ne tik socialinės gerovės klausimas, bet ir esminis prioritetas stiprinant mūsų miestų gyvybingumą ir žmonių gyvenimo kokybę. Perimdami šią funkciją į Aplinkos ministerijos atsakomybės sritį, užtikrinsime, kad Lietuvoje būtų sukurta moderni, ilgalaikė ir į žmonių poreikius orientuota būsto politika. Šis sprendimas leis mūsų šaliai panaudoti geriausias tarptautines praktikas”, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Šiuolaikinių reikalavimų įgyvendinimas
Toks sprendimas leis įgyvendinti centralizuotą ir koordinuotą būsto politiką, kuri atitiks šiuolaikinius reikalavimus ir tarptautines rekomendacijas, užtikrins tvarų ir kokybišką būsto prieinamumą visoms visuomenės grupėms, ypač didesniuose miestuose, kur šios problemos ypač aktualios.
Pastaraisiais metais būsto prieinamumo problema Lietuvoje tapo itin aktuali ne tik socialiai pažeidžiamoms Lietuvos visuomenės grupėms, bet ir vidutines pajamas gaunantiems žmonėms.
Anot Lietuvos banko, 2021 ir 2022 m. būsto kainų augimas aplenkė atlyginimų augimą. 2023 m. būsto kainų ir gyventojų pajamų santykis pasiekė vieną blogiausių rodiklių. Pavyzdžiui, Vilniuje būsto kainos pernai 28 proc. viršijo ekonominiais veiksniais pagrįstą lygį, o tai rodo būsto įperkamumo blogėjimą.
Dar viena Lietuvai aktuali problema – nepakankamas socialinio ir municipalinio būsto fondas, negalintis patenkinti augančios paklausos.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) yra rekomendavusi Lietuvai sukurti ilgalaikę būsto politikos strategiją, užtikrinančią ne tik būsto prieinamumą, bet ir Lietuvos pastatų fondo atnaujinimo programų spartinimą, tvarią miestų plėtrą. Aplinkos ministerijos naujos funkcijos sudarys galimybes integruoti šias rekomendacijas į nacionalinę politiką.
Perdavus šias funkcijas Aplinkos ministerijai, bus sudarytos galimybės sukurti ilgalaikę viziją, administruoti finansines priemones, užtikrinti įrodymais grįstos būsto politikos įgyvendinimo stebėseną.
EBPO rekomendacijose siūloma sukurti ilgalaikį finansavimo mechanizmą, leisiantį investuoti į socialinį ir įperkamą būstą. Tinkamai paskirstytos lėšos ir efektyvūs asignavimų mechanizmai ne tik užtikrintų būsto prieinamumą visoms visuomenės grupėms, bet ir ateityje leistų sutaupyti daugiau lėšų.