Telšių transformatorių pastotėje pradėjo veikti pirmasis iš trijų Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ įrengiamų sinchroninių kompensatorių. Sinchroninių kompensatorių paleidimas yra svarbiausias žingsnis, siekiant kitų metų vasarį užtvirtinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę – atsijungti nuo Rusijos elektros sistemos ir įgyvendinti sinchronizaciją su kontinentinės Europos tinklais.
Pirmojo Lietuvoje sinchroninio kompensatoriaus įjungime Telšių transformatorių pastotėje penktadienį dalyvavo Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, energetikos ministras Dainius Kreivys, EPSO-G, „Litgrid“ vadovai ir valdybų nariai.
„Lietuvos energetinė nepriklausomybė buvo vienas pagrindinių šios Vyriausybės prioritetų, todėl nuolat kartojome: turime rūpintis savo energetika kaip Europos Sąjungos energetikos dalimi ir kuo greičiau bei sklandžiau atsijungti nuo BRELL – abejotinos sąjungos, kuri įgalina priešiškai nusiteikusią valstybę valdyti mūsų energetikos sistemos dažnį.
Atsijungimo nuo BRELL pradžia
Pirmojo Lietuvoje sinchroninio kompensatoriaus įjungimas – tai visiško atsijungimo nuo BRELL pradžia. Šis sinchronizatorius yra vienas pagrindinių Lietuvos energetikos sistemos elementų, kurie leis mums jaustis ramiems ir užtikrintiems, kad atsijungę nuo BRELL ir prisijungę prie kontinentinės Europos elektros tinklų, mes turėsime visus įrankius, būtinas priemones ir patys valdysime savo energetikos sistemą“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
„Sinchroniniai kompensatoriai yra svarbiausi įrenginiai, reikalingi Baltijos šalims ruošiantis savarankiškai valdyti elektros dažnį. Jie užtikrins elektros sistemos inerciją ir leis kokybiškai reguliuoti tinklo įtampą. Su sinchroninio kompensatoriaus paleidimu, siunčiame labai svarbią žinią apie pasiektą vieną iš dviejų energetinės nepriklausomybės tikslų. Savo sistemą valdome patys, ji saugi ir patikima“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Telšių sinchroninio kompensatoriaus įjungimas simbolizuoja ir paskutinį šio kompleksiško projekto etapą, ir finišo tiesiąją sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais megaprojekte. Sudėtingos logistinės operacijos, maksimalaus kruopštumo reikalaujantys montavimo ir prijungimo darbai – visa tai sėkmingai atlikta „Litgrid“ komandos ir partnerių pastangų dėka.
Sinchroninis kompensatorius yra didelis ir galingas elektrinis variklis, kuris didina inerciją tinkle ir tokiu būdu lėtina dažnio kitimą, pavyzdžiui, netikėtai išsijungus elektrinei. Todėl šie įrenginiai yra pirmasis apsaugos žiedas, skirtas palaikyti dažniui, kol įsijungia kiti dažnio palaikymo rezervai, tokie kaip baterijos ar elektros gamybos pajėgumai“, – teigia Rokas Masiulis, „Litgrid“ vadovas.
Sinchroninis kompensatorius – tai prie elektros perdavimo tinklo prijungtas galingas, didelės masės besisukantis elektrinis variklis, galintis kaupti sukimosi energiją ir esant reikalui būti panaudotas generatoriaus režimu. Jis padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir padidina tinklo dinaminį stabilumą: sumažina įtampos kryčius trumpųjų jungimų metu, užtikrina inerciją, kompensuoja reaktyviąją galią.
Daugiau nei 460 tonų sveriantį įrenginį Vokietijoje pagamino ir Lietuvoje įrengė „Siemens Energy“.
Bus trys sinchroniniai kompensatoriai
Iš viso Lietuvoje prie perdavimo tinklo bus prijungti trys sinchroniniai kompensatoriai – Telšių, Alytaus ir Vilniaus rajone esančioje Neries transformatorių pastotėje. Alytaus sinchroninių kompensatorių įrengimo darbai bus baigti šiemet, Neries – kitais metais. Kiekvienoje iš Baltijos šalių numatyta įrengti tris sinchroninius kompensatorius.
Sinchroninių kompensatorių įrengimas yra vienas iš pagrindinių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais programos projektų.
O mūsų vizionieriai seniai apie tai užsiminė. V. Landsbergis dar ~maždaud 2005 kalbėjo apie būtent ENERGINĘ nepriklausomybę. A. Kubiliaus straipsnis apie atgyjančią amžinąją grėsmę iš Rusijos buvo išspausdintas 2007—— o dar nebuvo nei įsiveržimo Sakartvelan , nei Kryman .