Antradienį europarlamentarai balsavo už tai, kad Ukrainai būtų skirta išskirtinė 35 mlrd. eurų paskola, kurios grąžinimas bus dengiamas Rusijos įšaldyto turto pajamomis.
Dėl pajamų panaudojimo spręs Ukraina.
Siekdami patenkinti padidėjusius nuo Rusijos agresijos besiginančios Ukrainos finansavimo poreikius, EP nariai antradienį pritarė (518 balsų už, 56 prieš, 61 susilaikius) papildomos iki 35 mlrd. eurų paramos Ukrainai skyrimui. Ji taps esmine Didžiojo septyneto valstybių birželį prisiimto įsipareigojimo skirti Ukrainai iki 50 mlrd. JAV dolerių (apie 45 mlrd. eurų) dalimi.
Kartu sukuriamas skolinimo Ukrainai bendradarbiavimo mechanizmas, kuris sudarys sąlygas Ukrainai pasinaudoti pajamomis, kurias generuoja ES įšaldytas Rusijos Centrinio Banko turtas, preliminariai siekiantis apie 210 mlrd. eurų. Šios pajamos padės Ukrainai grąžinti ES ir Didžiojo Septyneto valstybių paskolas. Dėl konkretaus minėtų pajamų panaudojimo spręs Ukraina.
ES makrofinansinė parama bus išmokėta iki 2025 m. pabaigos, su sąlyga, kad Ukraina įsipareigoja gerbti žmogaus teises, laikytis teisinės valstybės principų.
Lietuvos europarlamentarai: Tai teisingas, bet nepakankamas žingsnis
„Parodėme pasauliui ES lyderystę toliau telkiant paramą Ukrainai ir ypač telkiant partnerius globaliu mastu. Už karo nusikaltimus, už sunaikintą Ukrainos infrastruktūrą, už Ukrainos įmonių kančias privalo sumokėti Rusija. Labai džiaugiuosi, jog Europa susivienijo ir priėmė tvirtą sprendimą įkurti šį mechanizmą. Rusijos įšaldytas turtas yra milžiniškas“, – pažymi Vilija Blinkevičiūtė (Socialistai ir demokratai).
EP narys Virginijus Sinkevičius (Žalieji) pastebi, kad antradienį priimta priemonė – ne tik finansinė, bet tai ir politinis įsipareigojimas, kad sankcijos prieš Rusiją išliks tol, kol bus pasiektas teisingumas užpultos šalies atžvilgiu.
„Tai svarus įrodymas, kad ES laikosi savo įsipareigojimų. Nuo 2022 m. valstybės narės ir Europos finansų institucijos Ukrainai skyrė 118,3 mlrd. eurų dotacijų ir paskolų. Palūkanos nuo Rusijos įšaldyto turto yra yra 2,5–3 mlrd. eurų per metus. Tai nėra Rusijos valstybės turtas bei neturi būti perduotos Rusijos centriniam bankui net ir pasibaigus turto įšaldymui“, – sako Rasa Juknevičienė (Europos liaudies partija).
„Pagal tarptautinę teisę Rusija privalo atsakyti už agresiją ir kitus tarptautinius nusikaltimus be kita ko, visiškai kompensuodama už agresyvaus karo Ukrainai ir jos žmonėms padarytą žalą, kuri 2023 m. gruodžio 31 d. duomenimis siekia net 486 mlrd. USD sumą. Šiandien patvirtintas mechanizmas yra teisinga, nors ir pavėluota, priemonė, neabejotinai prisidėsianti prie mūsų visų tikslo – Ukrainos pergalės atkuriant taiką ir užtikrinant tarptautinį saugumą“, – teigia Dainius Žalimas (Atnaujinkime Europą).
Prieš balsavimą diskusijoje šia tema dalyvavęs Paulius Saudargas (Europos liaudies partija) pastebi, kad tai – reikšminga pagalba, kuri padės šaliai patenkinti neatidėliotinus biudžeto poreikius, stabilizuoti finansinę padėtį, leis vykdyti atstatymo ir tęsti infrastruktūros, kurią priešas atkakliai niokoja nuo pirmųjų karo dienų, atkūrimo darbus.