Aplinkos ministerija kviečia valstybės institucijas, nevyriausybines organizacijas, bendruomenes iki spalio 18 d. teikti pirmines pastabas ir pasiūlymus dėl Orhuso konvencijos įgyvendinimo Lietuvoje 2021-2024 m. ataskaitos.
Peržiūrėti Orhuso konvencijos 2017–2020 m. įgyvendinimo Lietuvoje ataskaitą galima čia. Aplinkos ministerija prašo įvertinti, ar ataskaitoje teikiama informacija vis dar aktuali, ar buvo atlikti esminiai teisės aktų ar procesų pakeitimai.
Taip pat galima pateikti informaciją, kurią reikėtų įtraukti į ataskaitą, ar nurodyti, su kokiomis kliūtimis susiduriama naudojantis Orhuso konvencijos visuomenei garantuojamomis teisėmis.
Bendruomenes ir kitus visuomenės atstovus pastabas kviečiama teikti viešos konsultacijos formoje, kurią galima rasti čia.
Aplinkos ministerija, gavusi pastabas ir pasiūlymus, planuoja atnaujinti ir paskelbti ataskaitos projektą iki šių metų lapkričio 4 d. Po to, iki lapkričio 22 d., visuomenė dar turės galimybę teikti pastabas dėl atnaujinto projekto. Galutinė ataskaita bus parengta ir visuomenei pristatyta iki 2025 m. sausio 10 d., o Orhuso konvencijos sekretoriatui pateikta iki 2025 m. sausio pabaigos.
Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos Konvencija dėl teisės gauti informaciją apie aplinką, dalyvauti priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkos klausimais (Orhuso konvencija) buvo priimta 1998 m. birželio 25 d. ketvirtojoje Europos ministrų konferencijoje „Aplinka Europai“ Danijos Orhuso mieste.
Lietuva šią konvenciją ratifikavo 2002 m., Konvencijos pataisą dėl genetiškai modifikuotų organizmų – 2007 m., protokolą dėl išleidžiamų ir perduodamų teršalų registrų (IPTR) – 2009 m.
Šios konvencijos tikslas – apsaugoti kiekvieno dabartinės ir būsimų kartų žmogaus teisę gyventi jo sveikatai ir gerovei palankioje aplinkoje, užtikrinant teisę gauti informaciją, teisę dalyvauti priimant sprendimus bei teisę kreiptis į teismus aplinkos klausimais.
Prieš kiekvieną Orhuso konvencijos šalių susitikimą šalys turi parengti ir pateikti konvencijos įgyvendinimo ataskaitą už praėjusių 4 metų laikotarpį. Ataskaitoje atnaujinama informacija papildant apie naujai priimtus teisės aktus ar jų pakeitimus, pristatomi iššūkiai, su kuriais susidūrė šalis per ataskaitinį laikotarpį.