Rudens kelionės turi savo privalumus: mažesni žmonių srautai lankytinose vietose, žemesnės nesezoninės kainos ir puikios oro sąlygos pažintinėms kelionėms. Viskas, ko reikia – tinkama apranga, pakili nuotaika ir paruoštas automobilis.
Ilgesnė kelionė automobiliu reikalauja tiek tinkamo techninio pasiruošimo, tiek žinių apie skirtingų šalių kelių taisykles bei oro sąlygų įtaką saugumui. Ekspertai dalinasi patarimais, kurie padės išvengti nemalonių netikėtumų ir užtikrins sklandžią rudeninę kelionę Europoje.
Pasiruošimas kelionei
Saugumas prasideda nuo techniškai tvarkingos transporto priemonės, todėl prieš leidžiantis į kelionę, būtina atlikti automobilio patikrinimą. Net jei automobilis nuomotas, įsitikinkite, kad jo techninė būklė yra tinkama ilgai kelionei.
AVIS Trumpalaikės nuomos departamento vadovas Mantvydas Janeliūnas pabrėžia, kad kelionės metu svarbu nuolat stebėti kuro rodmenis, nes važiuojant atokesnėse vietovėse degalinių gali būti mažiau. Taip pat verta patikrinti automobilio elektronikos sistemas, nes moderniuose automobiliuose gali pasitaikyti klimato kontrolės ar navigacijos trikdžių.
Taip pat M. Janeliūnas pataria apsvarstyti papildomą draudimą, ypač ilgesnėms kelionėms. Tam pritaria ir BTA draudimo transporto žalų skyriaus vadovas Andrius Gasparavičius. Žinovai sutaria, kad KASKO draudimas su pagalbos kelyje paslauga gali išgelbėti atostogas nuo nemalonumų.
„Pagalbos kelyje paslauga užtikrinama visą parą bet kurioje Europos šalyje. Esant reikalui, gaunama pagalba dėl ratų keitimo, kuro pristatymo, automobilio transportavimo, net keleivių pervežimo taksi, jei automobilis nebegali tęsti kelionės, ir kitų trikdžių. Vien šią vasarą ja pasinaudojo pora tūkstančių mūsų klientų, bent pusšimtis jų – užsienyje. Ypač įsiminė atvejis, kai Italijoje šeimai su mažamečiais vaikais +35 laipsnių karštyje baigėsi degalai automagistralėje. Pagalba atskubėjo nedelsiant. Degalai buvo operatyviai pristatyti, o šeima toliau sėkmingai tęsė kelionę“, – prisimena A. Gasparavičius.
Kelių sąlygos ir eismo rizikos skirtingų sezonų metu
„Šiltuoju metų laiku fiksuojamas žalų padidėjimas žmonių susitelkimo vietose: automobilių aikštelėse prie ežerų, prie masinių renginių organizavimo vietų, kuriose reikia būti labai atidiems. Tačiau dažniausiai tai nedideli kėbulo pažeidimai: įbrėžtos ar įlenktos durelės, bamperiai ir pan.“, – teigia A. Gasparavičius.
Rudeniop vairuotojai pradeda susidurti su kitais iššūkiais – ankstyvas tamsus paros metas ir dažnas lietus gerokai pablogina matomumą. Pirmieji plikledžiai ir šlapios kelio dangos dažnai tampa avarijų priežastimi, ypač tiems, kurie po vasaros dar nėra pripratę prie slidžių kelių. Dėl to vairuotojai turėtų vairuoti ypač atsargiai, vengti pavojingų manevrų ir būti pasiruošę sustoti, jei oro sąlygos pablogėja.
„Kitas svarbus rudeninės kelionės pavojus – laukinių gyvūnų migracija. Tai ypač pavojinga mažiau apšviestuose kaimo ar miško keliuose, todėl svarbu būti itin atsargiems keliaujant naktį ar prastai apšviestose vietose“, – sako BTA draudimo specialistas.
Vietos eismo taisyklės ir rinkliavos
Keliaujant po Europą, būtina ne tik įvertinti kelių būklę, bet ir vietos eismo taisykles. Kiekviena šalis gali turėti skirtingus reikalavimus dėl greičio ribų, kelio ženklų ar privalomos automobilio įrangos. M. Janeliūnas pabrėžia, kad keliautojai turi iš anksto pasidomėti tos šalies, į kurią keliauja, kelių eismo taisyklėmis, kad išvengtų baudų ar kitų nemalonių situacijų.
„Kai kuriose Europos šalyse, norint naudotis greitkeliais, būtina įsigyti vinjetes. Be to, didžiuosiuose Europos miestuose, pavyzdžiui, Paryžiuje ar Romoje, galioja griežtos žaliosios zonos taisyklės, ribojančios įvažiavimą į miesto centrą senesniems ar labiau teršiantiems automobiliams. Prieš įvažiuojant į tokius miestus, būtina pasitikrinti, ar jūsų automobilis atitinka šių zonų reikalavimus, kad išvengtumėte papildomų mokesčių ar apribojimų“, – pataria M. Janeliūnas.
Saugumo ir patogumo užtikrinimas kelionės metu
Ilgų kelionių metu labai svarbu išlikti budriems. M. Janeliūnas pataria iš anksto kruopščiai suplanuoti kelionę, įskaitant maršrutus ir sustojimus. Jam antrina A. Gasparavičius – jis rekomenduoja reguliariai daryti pertraukas, mažiausiai kas dvi valandas.
„Tai ne tik padeda išvengti nuovargio, bet ir užtikrina, kad vairuotojas išliktų budrus visą kelionės laiką. Taip pat verta atkreipti dėmesį į priekyje sėdinčius keleivius – jie turėtų nemiegoti, nes tai gali migdyti ir vairuotoją“, – pasakoja BTA draudimo transporto žalų ekspertas.
Be to, anot A. Gasparavičius, keliaujant užsienyje, labai svarbu pasirūpinti ir savo, keleivių bei paties automobilio saugumu.
„Praėjusią vasarą turėjome įvykį, kai šeima, keliavusi automobiliu Prancūzijoje, sustojo pasigrožėti įspūdingu kraštovaizdžiu ir paliko automobilį nuošalioje nesaugomoje aikštelėje, o grįžę rado automobilį ne tik apvogtą, bet ir išrinktomis dalimis. Visa tai įvyko vos per 15 minučių“, – prisimena transporto žalų ekspertas.
Vagystės rizika, ypač nuošaliose vietose, yra reali, todėl patariama rinktis saugomas, gerai apšviestas aikšteles ir nepalikti vertingų daiktų automobilyje.
Visiškai niekinis straipsnis, kas keliauja ir taip žino tas bendras taisykles. Va rimčiau pagal kiekvieną šalį parašykite, specifikas kaip padangos ir tt.