Nors Lietuvoje dar pats vidurvasaris, specialistai perspėja, kad žiemai ir su ja ateinančiam šildymo sezonui reikia ruoštis jau dabar. Pasak daugiabučių priežiūra ir administravimu užsiimančios „Civinity Namai“ pastatų administravimo skyriaus vadovo Arūno Armanavičiaus, gyventojai problemas dėl per mažos temperatūros namuose pajaučia tik atšalus orams ir daugiabutyje įjungus šildymą, tačiau dažnu atveju šiuos nesklandumus spręsti būna jau vėlu.
Didelė drėgmė ir skersvėjai bute garantuoja, kad žiemą šalsite
Daugelis žino, kad lauko oro temperatūra ir jutiminė temperatūra gali skirtis. Taip dažnai nutinka, kai lauko oro temperatūros pojūtį įtakoja ir kiti aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, didelis vėjas ar drėgmė.
Patalpų oro temperatūra taip pat yra įtakojama išorinių veiksnių, vienas iš jų – drėgmė. Kai namuose yra šalta ir drėgna, jutiminė temperatūra bus žemesnė už tikrąją temperatūrą. Taip nutinka todėl, kad natūraliai skleidžiama kūno drėgmė aplinkoje, kurioje padidėjęs drėgmės lygis, sunkiau išgaruoja ir, esant žemai patalpų temperatūrai, kūnas labiau jaučia šaltį.
Taip pat žemesnę jutiminę temperatūrą gali įtakoti bute atsirandantys skersvėjai, kurie pažeidžia natūraliai kūną supantį ploną šilto oro sluoksnį, todėl greičiau prarandame kūno šilumą ir jaučiame žemesnę namų oro temperatūrą nei rodo termometro stulpelis.
Sandarūs namai – namai be skersvėjų
Norintiems, kad žiemą namuose netrūktų šilumos ir nereikėtų mokėti didelių šildymo sąskaitų, derėtų pasirūpinti savo namų sandarumu.
Pasak A. Armanavičiaus, dažniausiai vėjas į namus patenka per nesandarius langus. Juos reikia patikrinti ir, esant poreikiui, pakeisti dar iki šildymo sezono pradžios, nes atšalus orams tai daryti bus sudėtingiau.
„Ne visuomet, jeigu langai nesandarūs, reikia juos keisti naujais. Dažnai užtenka pakeisti langų tarpines, kad jos būtų elastingos ir sandariai priglustų, langus sureguliuoti. Žinoma, jeigu langai yra labai seni ir smarkiai deformuoti, langų keitimas gali būti vienintelė išeitis norint, kad šaltuoju metų laikotarpiu jie namų viduje išlaikytų šilumą ir į buto vidų nepraleistų skersvėjų,“ – sako „Civinity Namai“ specialistas.
Gyvenantys daugiabučiuose blokiniuose namuose taip pat neretai susiduria su nesandarių namo fasado siūlių keliamomis problemomis. Per laiką šios siūlės, jungiančios pastato blokus, tampa nehermetiškos, pro jas patenka ne tik vėjas, bet ir drėgmė, todėl butuose būna šalčiau, be to, padidėja drėgmė ir atsiranda pelėsis.
Tokiais atvejais patariama vasaros metu daugiabučio fasado siūles tvarkyti jas sandarinant, o namo fasado blokus dažant termokeraminiais dažais.
„Blokinio namo siūlių hermetizavimas reikalingas, kad į blokų sujungimo vietą nepatektų drėgmė, taip pat neprapūstų vėjas. Šilumos sutaupymui tai tiesioginės įtakos neturės, tačiau per sandūras nepateks vėjas, kuris prasiskverbia į patalpų vidų,“ – komentuoja A. Armanavičius.
Radiatorius galima keisti tik ne šildymo sezono metu
Jeigu jūsų bute esantys radiatoriai skaičiuoja daugiau nei du dešimtmečius, jie yra laikomi senais padidintos rizikos prietaisais. Tokius radiatorius patartina keisti, o tai galima atlikti tik iki šildymo sezono pradžios.
Net jeigu namuose esantys radiatoriai yra naujesni nei 20 metų, svarbu įsitikinti, ar jie yra techniškai tvarkingi. Jeigu ant radiatorių matote vandens pratekėjimo požymius, apibėgusias detales, tikėtina, kad radiatoriai yra techniškai netvarkingi ir juos reikia arba remontuoti, arba pakeisti naujais.
„Jeigu gyvenate viršutiniame daugiabučio aukšte, nelaukiant rudens rekomenduojame pasitikinti, ar veikia radiatoriaus oro išleidimo ventilis. Jis turi lengvai atsisukti ir užsisukti. Jeigu to padaryti negalite, jį reikia nedelsiant keisti, nes prasidėjus šildymo sezonui negalėsite iš šildymo sistemos išleisti susikaupusio oro, o dėl to šals visos laiptinės kaimynai,“ – pataria A. Armanavičius.
Tvarkinga ventiliacija – kelias į sausus ir šiltus namus
Jeigu buto patalpose netinkamai veikia buto ventiliacinė sistema, jos vėdinamos nepakankamai, todėl namuose pakyla drėgmės lygis.
Ar ventiliacija veikia tinkamai galima patikrinti liepsnelės pagalba: prie bute įrengtos ventiliacijos angos siūloma pridėti degančią žvakę ar kitą liepsnos šaltinį ir žiūrėti ar liepsna traukia į vėdinimo kanalą ar pučia į butą. Jeigu liepsna nukreipta į butą, vadinasi ventiliacija veikia netinkamai, nes netraukia oro į vėdinimo kanalą, o pučia orą atgal į buto patalpas.
Taip pat prie ventiliacijos angos galima pridėti popieriaus lapą – jeigu jis prilimpa, vadinasi oro trauka yra gera. Tačiau jeigu jis nukrenta, oro ventiliacija namuose yra sutrikusi.
„Didžioji dalis gyventojų nepasitikrina bute esančių ventiliacijos grotelių būklės, kurios dažnai būna apaugę voratinkliais ir ant jų susikaupia dulkės. Jeigu jaučiate, kad jūsų bute ventiliacija suprastėjo, pirmiausia patikrinkite jas,“ – pataria „Civinity Namai“ specialistas.
Jeigu matote, kad ventiliaciją bute ir išvalius groteles tinkamai neveikia, patariama kreiptis į daugiabučio namo administratorių, kuris atvykus į butą nustatys tikrąją sutrikusio vėdinimo priežastį ir pasirūpins jo sutvarkymu.