Balandžio 15 d., 16 val. likus mažiau negu mėnesiui iki Lietuvos Respublikos prezidento rinkimų dienos, Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje Naujienų agentūra ELTA surengs kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatus!
Skelbiama, kad šių debatų tikslas – atskleisti kandidatų rinkimines programas, požiūrį į nacionalines ir tarptautines problemas bei grėsmes. Pokalbiui vadovaus – ELTA vyr. redaktorius Vytautas Bruveris.
Debatuose sutiko dalyvauti šie Prezidento pareigų siekiantys asmenys: Dainius Žalimas, Giedrimas Jeglinskas, Ignas Vėgėlė, Eduardas Vaitkus, Andrius Mazuronis.
Šiame renginyje nedalyvaus dabartinis perrinkimo siekiantis Prezidentas Gitanas Nausėda, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė ir partijos „Nemuno aušra“ vadovas, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.
Pirmasis prezidento rinkimų turas vyks gegužės 12 dieną.
Geda zemaitaiciui nedalyvavo, nerinksiu.
Su D.Žalimo konstitucinės nuostatos aiškinimu nesutinku.
Iš Konstitucijos 38 str. matosi, kad šeima randasi iš vyro ir moters santuokos laisvu sutarimu be teisinio skirtumo ar ji registruojama, ar ne. Taigi tik tai, ką turime atsiradus iš vyro ir moters santuokos, laikytina šeima. Toks yra Konstitucijos apibrėžtos šeimos sąvokos turinys. Taip atsiradusi šeima pagal Konstituciją yra visuomenės ir valstybės pagrindas, jos saugojimas ir globojimas yra šių institucijų pareiga.
Socialinius darinius, atsiradusius ne iš vyro ir moters santuokos (be skirtumo registruotos, ar ne), laikyti šeimomis galimybių Konstitucija nenustato.
Tokiu atveju kandidato D. Žalimo nuomonė, kad dviejų (poros) vienodalyčių bendras gyvenimas laikytinas šeima, prieštarauja minėtomos Konstitucijos nuostatoms.
Akivaizdu, kad konstitucinė šeimos sąvoka privalo būti išsaugota. Tokiu atveju dviejų vienodalyčių bendro gyvenimo teisinė pusė gali būti išsprendžiama jį vadinant ne šeimos, o kitu žodžiu, pvz. žodžiu ‘meiluoka’. Jis padarytas iš žodžio meilė su priesaga. Manau, kad šiuo atveju pavadinimas žodžiu ‘meiluoka’ atitiktų judviejų bendro gyvenimo iš meilės esmę.
Tad D.Žalimas rinkiminę kampaniją galėtų vesti su jau parengtu Meiluokos įstatymu, kuriame būtų nustatyta, kad Meiluokoje gyvenantys fiziniai asmenys turi visas Šeimos teises, išskyrus įsivaikinimo, vaikų globos ar vadovavimo jų globos įstaigai teisę. Taip D. Žalimas prisidėtų užbaigiant destruktyvų politikos klausimą Lietuvoje.
O kaip su ta “regiono specifika” dėl saugumo, kuomet užpulta Lietuva pora savaičių privalės gintis viena, nes kaimynės Lenkijos patvarkymai (įsipareigojimai ar kas?) yra Lietuvos neginti. Tai bene labiausiai tamsus užsienio santykių klausimas, tačiau vedėjas V.Bruveris kažkodėl jo kandidatams neuždavė, nors tai gal daugiau svarbu saugumo atžvilgiu negu santykiai su tolimuoju Taivaniu, Kinija.