Šią savaitę nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą (NPPKT) Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalione pradeda 170 jaunuolių, kurie, daugiausia savanoriškai pasirinkę tarnybą ir jos vietą, atvyko iš Vilniaus ir Šiaulių regionų. Šiuo karo prievolininkų atvykimu pradedamas 2024 m. NPPKT karių rengimo ciklas Lietuvos kariuomenėje. Iš viso planuojama pašaukti 3 845 atidėjimo priežasčių neturinčius 2001–2005 m. gimusius bei 1998–2000 m. gimusius ir 2023 m. studijas baigusius jaunuolius, kurie tarnybą atliks 18-oje Lietuvos kariuomenės dalinių.
Vilnietis Ernestas, įgijęs profesiją, tarnybą rinkosi savo noru ir į Oro gynybos batalioną išvyko pasidomėjęs šio karinio vieneto paskirtimi ir atliekamomis užduotimis: „Džiugu, kad aš galiu pradėti naują gyvenimo etapą. Aš galėsiu sportuoti, būsiu stipresnis, greitesnis. Pradėsiu teisingai maitintis. Paskui planuoju pasirašyti profesinės karo tarnybos sutartį“.
Tarnyba kariams prasidės nuo bazinio kario kurso Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, vėliau specialisto ir kolektyvinis rengimas vyks KOP Oro gynybos batalione.
Patyrusių ir profesionalių instruktorių padedami kariai įsisavins bazines, kiekvienam kariui būtinas žinias, pradės formuoti išgyvenimo, taktikos ir šaudymo įgūdžius, vėliau mokysis pagal oro gynybininko kurso mokymo programas, kaip raketinio oro gynybos komplekso (RBS-70, GROM), apžvalgos radarų (Giraffe MKIV) bei bazinio oro gynybininko ir orlaivių atpažinimo specialybių kariai. NPPKT karių mokymų metu lauks modernūs treniruokliai, oro gynybininko patirtimi pasidalins ir profesinės tarnybos kariai, o prie mokymų proceso prisijungs NATO oro policijos misijos kontingentas.
Kuriantis Lietuvos kariuomenei Oro gynybos batalionas buvo vienintelis KOP dalinys, kuriame tarnavo nuolatinės privalomosios karo tarnybos kariai. Pirmieji NPPKT kariai į Oro gynybos batalioną atvyko 2002 m. rugpjūčio 6 d.: tuometinėje 1-ojoje zenitinėje kuopoje tarnybą pradėjo 70 jaunuolių, jie vykdė strategiškai svarbaus valstybės objekto – Ignalinos atominės elektrinės oro gynybą.
Paskelbus karo prievolininkų sąrašus, į juos nepatekę vaikinai ir merginos nuo 18 iki 38 metų taip pat gali teikti prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą. Jie gali pasirinkti norimą tarnybos vietą, tarnybos pradžios datą ir gauti 30 proc. didesnes kaupiamąsias išmokas. Pirmumo prašymus gali teikti ir patekusieji į šaukiamųjų sąrašus – į jų pageidaujamas tarnybos vietas bus stengiamasi atsižvelgti, o kaupiamosios išmokos jiems bus didesnės 15 procentų.
Karo prievolininkams, vykdantiems šaukimo procedūras, šiais metais padidėjo dienpinigiai, kelionės išlaidos už vieną kelionę Lietuvoje ir užsienyje. Kariams, jau atliekantiems NPPKT, didės kas mėnesį mokamos išmokos buitinėms reikmėms ir apie 12 proc. – kaupiamoji išmoka, priklausanti nuo kario tarnybos vertinimo rezultatų.
Po 9 mėnesių tarnybos NPPKT kariai įgis pagrindinį karinį parengtumą ir bus įrašomi į aktyvųjį kariuomenės personalo rezervą. Per 10 metų tarnybos aktyviajame rezerve laikotarpį kariai bus kviečiami į pratybas ar mokymus atnaujinti karines žinias ir įgūdžius nuo 20 iki 60 dienų. Tai pat aktyviojo rezervo kariai galės būti pasitelkti teikiant pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms esant ekstremaliajai ir (ar) nepaprastajai padėčiai, atlikti karo tarnybą mobilizacijos ir karo metu.