Šįkart pristatomas namas stovi šiauriniame Vytauto gatvės gale. Jis 2009-01-21 įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą (https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search); unikalus objekto kodas 32588. Paveldosauginis statusas – namas registrinis. Jo reikšmingumo lygmuo – vietinis. Kultūros paveldo specialistų pripažinta, jog objektas yra vertingas architektūriniu požiūriu.
Namas pastatytas 1910 m., rekonstruotas 1935 m. (prie pietinio galo iš rytų pusės pristatyta mūrinė oficina). Pagal stilių priskiriamas istorizmo stilistikai. Paskirtis – gyvenamoji bei visuomeninė.
Pastatas „L“ raidės formos plano, vieno aukšto su pastoge ir stambesniais tūriniais fragmentais – rizalitu bei priebučiu rytų – kiemo – fasade. Namo išilginė ašis orientuota pietų-šiaurės kryptimi.
Išvaizda šiaip jau Žvėryno namams kaip ir nebūdinga: šio vienaaukščio namo pabrėžtinai ilga pagrindinė dalis, sąlygiškai pavadinkime, korpusas (1 nuotr.), o galuose yra į gatvę atsukti žymiai trumpesnių korpusų frontonai (2 nuotr.). Kaip ten būtų, išvaizda įdomi, patraukia akį, nes labai išsiskiria iš šiame Žvėryno kampe esančių kitų namų. Toks frontonų namo galuose vaizdas savotiškai kažkiek primena taip pat gatvės fasadus kai kurių didelių dviaukščių namų su rizalitais galuose, kurių frontonai irgi atsukti į gatvę. Tarkim, Stanislovo Moniuškos g. 39 (žr. 3 nuotr.) arba Sėlių g. 4 šiaurės fasadas. Pagrindiniame pristatomojo namo korpuse, jo vakarų fasade, yra veranda, kuri atsikišusi į statinio priekį (4 nuotr.).
Šiauriniame namo gale esančio korpuso (5 nuotr.) fasadas (6 nuotr.) su dviem pirminiais (nepakeistais) langais ir langinėmis. Langų varčiose stiklai fragmentuoti (7 nuotr.). Langinės su skirtingo dydžio vertikaliomis ir horizontaliomis skydelių profiliuotėmis (8 nuotr.).
Čia palyginti gerai išsilaikė apkala dailylentėmis, kita apdaila, stogo pasparos; deja, pamatas tik simbolinis (9 nuotr.). Frontone – pasparų su dvIejomis kryžmomis derinukas (10 nuotr.).
Stogo skydas apkaltas profiliuotomis dailylentėmis horizontaliai; profiliuota ir vėjalenčių apatinė briauna (11 ir 12 nuotr.). Čia pastebimi pirminio žydrų dažų sluoksnio fragmentai (12 nuotr.). Matyt, irgi buvo vienas iš mėlynųjų Vytauto g. namų. Centre – iš vertikalių lentučių sukaltos smailiaarkės formos durelės su profiliuotais apvadais.
Neblogai išsilaikiusios kryžmos – viršutinė, sukabinanti stogelio šlaitus (11 nuotr.) ir viena kryžma apačioje (13 nuotr.). Tik viena, nes kitą stogo šlaitą laiko pagrindinio korpuso stogas bei vertikali profiliuota paspara, kuri antrina kryžmų vertikaliųjų skersinukų formas (žr. 13 nuotr.). Ji su tokia pat briaunuota galvute. Abiejų kryžmų strypeliai sukryžiuoti dažniausiai pasitaikančiu būdu – statmenai, stačiu kampu (kur kas retesnės kryžmos iš trijų strypelių, pavyzdžiui, Antakalnio g. 8A). Profiliuotas ir sienojo galas, atsirėmęs į apatinę kryžmą (14 nuotr.).
Kryžmos medinių namų stogų skyduose (ir priebučio durų, mezoninų, balkonų stogų skyduose, taip pat stoglangiuose) buvo mėgstamos, bet, suprantama, pirmiausia tai buvo ne puošmena, o priemonė, sukabinanti, sutvirtinanti stogų šlaitus, buvo stogo pasparos. Net penkios kryžmos yra namo Lenktosios g. 30 gatvės fasade: dvi laiko balkoną, trys jo stogą (15 nuotr.). Žvėryne Vytauto g. 49 name trys kryžmos laiko šiaurės fasado stogą, trys yra ir rytų fasade, taip pat kryžmutės balkone. Šnipiškėse Giedraičių g. 14 mezonino stogą laiko trys didelės kryžmos (16 nuotr.), yra Jeruzalės g. 9 priebutyje ir t. t. Panašių atvejų netrūksta.
Pristatomuoju atveju kryžmos vertikaliojo strypelio galvutės briaunos viršuje trapecinės, o apačioje trikampės. Kitur galvutės kitokios. Pavyzdžiui, Dionizo Poškos g. 30 mezonine galvutė širdelės formos, Vytauto g. 61 kryžma su užpildu ir kaip reta subtilios, dailios formos galvute (17 nuotr.). Kai kur vertikalusis strypelis viršuje užbaigtas aukšta smaile, iškilusia virš kraigo (Dionizo Poškos g. 61, Pušų g. 21A ir kt.). Kryžmos gali būti atskira plati tema.
Pietiniame namo „sparne“ (18 nuotr.) langai pakeisti (19 nuotr.). Šiame stogo skyde yra švieslangis su tokiu pat rėmeliu kaip ir durelių šiauriniame gale (20 nuotr.). Smailiaarkės formos švieslangiai retoki (Vytauto g. 10, Stanislovo Moniuškos g. 9 bei kt.). Visa apdaila, kryžmos čia tokios, kaip ir tenai, šiaurinio korpuso frontone.
Aleksandro Stabrausko 2008, 2009, 2017 ir 2023 m. nuotraukos.