Kultūros ministerijos teikimu Vyriausybė pritarė Bibliotekų įstatymo pataisų projektui, sudarant galimybę, prieš atiduodant perdirbti nurašytas knygas, neatlygintinai perduoti jas fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn.
Antrinė knygų ir kitų dokumentų atranka ir svarbos netekusių dokumentų nurašymas yra vienas iš pagrindinių veiksmingo bibliotekų fondo valdymo proceso bruožų, užtikrinančių būtiną fondo atnaujinimą.
2022 m. duomenimis, šalies bibliotekų fondą sudarė iš viso 47 351 871 fizinių vienetų dokumentų, iš jų – 42 095 021 spausdintų knygų.
Per 2022 metus bibliotekos nurašė 2 150 131 knygą (4,5 proc.), kurios neatitinka vartotojų poreikių ir yra pripažintos nereikalingomis arba netinkamomis (negalimomis) naudoti.
Pagal Lietuvos bibliotekų fondo valdymo tyrimo patarimus, bibliotekos turi nedelsdamos padidinti aktualumo netekusių, didelio egzemplioriškumo (ypač nenaudojamų) knygų ir kitų dokumentų nurašymą tam, kad būtų užtikrinta fondo komplektavimo ir valdymo kokybė bei atitiktis skaitytojų poreikiams.
Bibliotekų įstatymo pataisos teikiamos Seimui.
Jas priėmus bus parengta ir kultūros ministro įsakymu patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje bus detaliai reglamentuotas perdavimo procesas, perdavimo būdai ir taikomi bruožai, taip sudarant galimybę pratęsti knygos gyvavimo amžių.
Ar nustatė kaltininką, organizavusį itin vertingų VU bibliotekos knygų nurašymą? Ar VU bibliotekoje nebėra išsilavinusių, savo darbą išmanančių? Jei yra, tai kaip jie nematė, kas vyksta? Ar darbas slapčia buvo atliekamas? Neprisimenu – kokia to nusikaltimo pabaiga? Tiesiog nutilo, ir tiek?