Lapkričio 22 d. įvyks Valstybinės kultūros paveldo komisijos rengiamas renginys, kurio metu bus pristatytas Lietuvai reikšmingo paveldo Amerikoje sąrašas, prisiminti garsūs išeivijos menininkai bei Lietuvos tarpukario modernizmo mokyklos tęstinumą atspindinti architektūra.
Renginys kvies pažinti Lietuvos paveldą JAV ir ieškos jo išsaugojimo būdų.
Antroje dalyje vyksiančioje diskusijoje įvairių institucijų atstovai kartu su Amerikos lietuvių bendruomene aptars iššūkius lietuviškam paveldui JAV, keisis jo išsaugojimo idėjomis, gilinsis į kultūros paveldo politikos formavimo ypatumus.
Daugybė Lietuvai reikšmingo kultūros paveldo yra užsienyje. Viena šalių, kurioje gausu lietuviškų vertybių – Jungtinės Amerikos Valstijos.
Čia lietuviai aktyviai kūrėsi jau XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje, apie ką liudija daugybė kapinaičių, bažnyčių, įvairių organizacijų pastatų.
Tačiau bene daugiausiai lietuviškų vertybių JAV atsirado po Antrojo pasaulinio karo.
Iš tėvynės pasitraukę kūrėjai ir Amerikoje tęsė tarpukario Lietuvoje pradėtą veiklą – projektavo bažnyčias ir kitus pastatus, kūrė skulptūras, paminklus, vitražus, baldus, interjerus, tapė paveikslus.
Tokiu būdu atsirado Kauno modernizmo mokyklos tęsinys, tačiau jau nebe tėvynėje, o už Atlanto.
Šiandien šių vertybių likimas nevienodas – vieni priklauso lietuvių bendruomenei ir yra prižiūrimos, kitos atsidūrė kitų savininkų rankose, o dar kitus pasiglemžė laikas arba jie tapo nekilnojamojo turto plėtros aukomis.
Šiemet lietuvių bendruomenė JAV sudarė svarbiausio išlikusio lietuviško paveldo Amerikoje sąrašą.
Jame yra 158 vertybės: įvairių organizacijų būstinės, bažnyčios, paminklai, kapinės, stovyklos bei kitos bendruomenei ir Lietuvai reikšmingos vietos.
Sąrašas yra, o kas toliau? Ką galima padaryti, kad šie objektai išliktų ir liudytų lietuvių istoriją Amerikoje ateities kartoms?
Į šiuos klausimus bus ieškoma atsakymų Valstybinės kultūros paveldo komisijos rengiamame renginyje „Lietuvai reikšmingas paveldas Amerikoje – kaip (iš)saugoti?“, kuris vyks nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.
Renginyje pranešimus skaitys Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė dr. Vaidutė Ščiglienė, architektūros istorikas dr. Vaidas Petrulis, architektas Danius Glinskis, Amerikos lietuvė Viktorija Kašubaitė.
Pranešėjai pristatys paveldo JAV svarbą ir problematiką, žymiausius išeivijos Amerikoje architektus ir dailininkus, Lietuvai reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo JAV sąrašą.
Po to seksiančioje diskusijoje bus svarstomi kultūros paveldo vaidmens klausimai tiek tarptautiniame bendradarbiavime, tiek Lietuvos santykiuose su išeivija, taip pat šio paveldo išsaugojimo problemos bei galimybės.
Diskusijoje dalyvaus įvairių Lietuvos institucijų atstovai ir nuotoliu iš JAV – Amerikos lietuvių bendruomenė.
Renginyje bus pristatytas Lietuvos kultūros tarybos finansuotas projektas „Lietuvos tarpukario modernizmo mokykla ir jos tęstinumo ženklai pasaulio žemėlapyje (duomenų bazės U-PAVELDAS aktualizavimas naujais naratyvais ir sklaida)“.
Šio projekto metu Lietuvai reikšmingo paveldo užsienyje žemėlapis upaveldas.lt buvo papildytas svarbiausiomis lietuviško paveldo vertybėmis JAV.
Upaveldas.lt – tai Valstybinės kultūros paveldo komisijos sumanymas, kuriuo siekiama nuolat rinkti žinias apie Lietuvai reikšmingą kilnojamąjį, nekilnojamąjį ir nematerialųjį paveldą visame pasaulyje.
Renginio pradžia 17 val., jis taip pat bus tiesiogiai transliuojamas čia.
Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės žinovė ir patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir gerinimo klausimais.
Vienas Paveldo komisijos uždavinių – aktualizuoti Lietuvos kultūros paveldą.
Įdomu. Labai įdomu. Reikės pažiūrėti ir paklausyti. Ačiū.
O kaip išsaugoti paveldą- lietuvių kalbą dabartinėje Baltarusioje, kai jos valdžia uždarė lietuviškas mokyklas ir lietuviškas kultūrines bendrijas?
Noriu komandiruotės į JAV! Ne į Baltarusiją, Lenkiją, o tik į JAV!
Manau, čia ir slypi bėda… Patogu, sotu,nepavojinga?
Galiu vykti į NYC, neblogai pažįstu, bet tik jau ne į Vilniaus apskritį.