Lapkričio 17 d., penktadienį, nuo 12 val. iki 20 val. prie Seimo rengiamas protesto mitingas prieš plynuosius miškų kirtimus saugomose teritorijose „Kieno miškas?“.
Mitingo rengėjai susirūpinę, kad saugomose teritorijose vykdomi negailestingi plyni miško kirtimai. Mitinge bus reikalaujama keisti požiūrį į miškus ir susirūpinti gamtos išsaugojimu.
„Pasauliniame kontekste Lietuva užima antrą vietą tiekiant medieną „Ikea“ prekybos tinklui – pagal šį rodiklį lenkiame tokias šalis kaip Kinija, Rusija, Švedija. Valstybinių miškų urėdija tapo trečia pelningiausia įmone Lietuvoje. 2022 metais pelnas siekė virš 127 mln. Eur Saugomi miškai turi būti saugomi ir jų turi daugėti!“, – rašoma kvietime į mitingą.
Protesto rengėjai yra įsitikinę, kad atėjo laikas keisti taikomus miškininkystės metodus iš esmės, kad saugomų teritorijų miškai turi būti atiduoti gamtai atsikurti ir klestėti, o ne naudojami medienos tiekimui“.
„Saugomos teritorijos turi būti išties saugomos! Ir jų turi daugėti. O visuose už saugomų teritorijų esančiuose miškuose ūkinė veikla turi būti vykdoma su derama pagarba gamtai ir gyvybei“, – pranešime spaudai rašo šios pilietinio pasipriešinimo sueigos rengėjai.
![Labanoro žygis | Sajudis „Už Lietuvos miškus“ nuotr.](https://alkas.lt/wp-content/uploads/2018/10/Labanoro-zygis_sajudis-uz-miska-nuotr.-e1544717265976.jpg)
Mitingo Dienotvarkė:
12:00 Protesto atidarymas: Igno iš Ignalino muzikinis pasirodymas.
12.30 Mokslų daktaro Stanislovo Čepinsko pranešimas.
12.45 Gyvas Žalias asociacijos pranešimas.
13.00 Laurita Peleniūtė – sutartinių ratas.
13:30 Mokslininko Vykinto Vaitkevičius pranešimas.
14:00 Šimonių girios bendruomenės pranešimas.
14.15 Baltasis Kiras Solo.
14:30 Roko Kašėtos pasirodymas.
15.00 Baltijos aplinkos fondo atstovės Ritos Grinienės pranešimas.
15.30 Garbanoto ¼ Šaruko muzikinis pasirodymas.
16:00 Aplinkosaugos koalicijos pirmininkės Linos Paškevičiūtės pranešimas.
16:30 Mėnuo Juodaragis genties pranešimas.
17:00 Būgnų vakarų bendruomenės muzikinis pasirodymas.
18:00 Gamka muzikinis pasirodymas
18:15 Mesijus muzikinis pasirodymas.
18:30 Girių dvasios muzikinis pasirodymas.
19.30 Skaidra Jančaitė – sutartinių ratas.
19.50 Padėka rėmėjams.
20.00 Programos pabaiga.
![Tauta kyla į žygį už Lietuvos mišką | Gyvasmiskas.lt nuotr.](https://alkas.lt/wp-content/uploads/2018/10/gyvas-miskas-nuotr.jpg)
Protesto akcijos rengėjų pranešimas ir reikalavimai skelbiami visuomeniniame tinkle Feisbuk:
Ko gero dauguma esame susidūrę su mylimo miško iškirtimu, ši problema vienaip ar kitaip palietė visus mūsų šalies žmones. ❗ Šiais metais vykdant sanitarinius kirtimus buvo planuojama sunaikinti daugiau nei 4000 ha miškų. Kertama buvo ir saugomuose II grupės miškuose, draustiniuose, EB svarbos būveinėse, Natura 2000 teritorijose bei mūsų tautos istoriniam ir kultūriniam palikimui svarbių įvykių vietose. Plyni sanitariniai kirtimai saugomose teritorijose visuomenei parodė tikrąją Lietuvos miškų apsaugos padėtį. ❗ Pasauliniame kontekste, Lietuva užima 2-ją vietą tiekiant medieną IKEA prekybos tinklui - pagal šį rodiklį lenkiame tokias šalis kaip Kinija, Rusija, Švedija. ❗ Valstybinių miškų urėdija tapo 3 pelningiausia įmone Lietuvoje. 2022 m. pelnas siekė virš 127 mln. Eur. (2 vieta AB Ignitis). ❗ Naujas miškų įstatymas atveria kelią valstybinių miškų urėdiją pertvarkyti į akcinę bendrovę, kas gali dar labiau atitolinti visuomenę nuo sprendimų priimant miškotvarkos projektus. ❗ Taip pat nauju miškų įstatymu bandoma panaikinti 1500 ha ribojimą vienam savininkui, kas leistų didelio kapitalo užsienio įmonėms susipirkti privačius Lietuvos miškus. TAI KIENO MIŠKAS? Valstybinis miškas nuosavybės teise priklauso valstybei, o valstybė - tai kiekvienas jos pilietis. Lapkričio 17d. 12:00 kviečiame susiburti į taikaus protesto akciją prie LR Seimo M. Mažvydo bibliotekos aikštėje ir išreikšti savo mintis dėl vykdomo Gyvosios Gamtos naikinimo. REIKALAUJAME: • Nedelsiant stabdyti plynuosius kirtimus visuose saugomuose miškuose. • Valstybės institucijas nedelsiant imtis priemonių gamtos apsaugai miškuose- saugomos teritorijos turi būti skirtos ekosistemų, kraštovaizdžio ir kultūros vertybių saugojimui ir jų kokybės gerinimui. •Medienos tiekimas iš saugomų teritorijų turi būti tik šalutinis produktas, o ne pagrindinė veikla. Vykdytinos tik saugojimo ir atkūrimo tikslus atitinkančios ūkinės priemonės. • Keisti miškininkystės metodus, naudoti tik gamtai draugiškas priemones visuose miškuose. • Neleisti Valstybinių miškų urėdijos pertvarkyti į akcinę bendrovę. 🌳 SAUGOMI MIŠKAI TURI BŪTI SAUGOMI IR JŲ TURI DAUGĖTI 🌳 Ateik ir pasakyk, kas TAU yra miškas? Kaip nori, kad MŪSŲ miškais būtų rūpinamasi ateityje? Tapk protesto dalimi ir užpildyk anketą: https://forms.gle/mcWPRcDjTeEsx7Do7 Vienybė težydi!
Lapkričio 14 d. Aplinkos ministerijai pranešus, kad sustabdyti aštuoni pradėti plynieji sanitariniai kirtimai Punios šilo genetiniuose draustiniuose, nevyriausybinė organizacija „Baltijos aplinkos forumas“ lapkričio 15 d. pareiškė, kad kirtimai ten jau įvykdyti.
Ministerija siūlo Miško kirtimų taisyklių pataisas, kuriomis būtų griežtinama plynųjų sanitarinių kirtimų tvarka. Tikimasi, kad šio taisyklės įsigalios gruodžio pradžioje.
Šios taisyklės nustato, kad miške įsiveisus kenkėjui nebūtų iškirstas visas plotas, o tik nebegyvi medžiai.
Spalio pradžioje visuomenininkai pranešė apie medžių kirtimą saugomoje Šimonių girioje. Ministerija tuo kart sustabdė du kirtimų leidimus, o Specialiųjų tyrimų tarnyba pradėjo ikiteisminį tyrimą. Kažin kuo jis baigsis?
Hmmm…kažkas rūpinasi, jog nebus kur pasitraukti kovotojams prieš marionetinę valdžią, ar valdžia bijo , kad nebūtų taip, kaip pokaryje ?
LRT „Svarbi valanda” skyrė 4 sakinius pranešti apie mitingą, ir po 2 sakinius dviems mitingo dalyviams.
Buvo numatyta 4 tūkst. ha iškirsti. Kol bus taisomas įstatymas, ieškos gudrybių, kaip slapčiomis kuo daugiau dar iškirsti?
Simonas Gentvilas: O kas čia blogo?
Visas pasisakymas LRT portalapyje:
Gentvilas: noriu paneigti mitą, kad Lietuvoje kertama per daug miškų
Perskaičius net paspringau. –
M-ja vilkina dokumentų parengimą, kad kirviams paliktų laiko kuo daugiau miškų sunaikinti.
Nepamenu, kieno posakis: išduoda tik savi.
Ir Seime juk humoristų pasitaiko… 🙁
Šimtai gyventojų protestuoja prieš Lietuvoje vykdomą miškų politiką: reikalaujame ryžtingai keisti požiūrį
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/simtai-gyventoju-protestuoja-pries-lietuvoje-vykdoma-misku-politika-reikalaujame-ryztingai-keisti-poziuri/
Maždaug 100 žmonių prie Seimo protestuoja prieš plynuosius miškų kirtimus
– alfa.lt/verslas/verslo-naujienos/mazdaug-100-zmoniu-prie-seimo-protestuoja-pries-plynuosius-misku-kirtimus/309724/
Plakatas skelbia, jog
išretėjo mūs miškai,
tartum Gentvilo plaukai
Lietuviai tiesa pagalbos ranką: pritaikę naują technologiją, padės atkurti išdegusius Europos miškus
– lrt.lt/naujienos/mokslas-ir-it/11/2096026/lietuviai-tiesa-pagalbos-ranka-pritaike-nauja-technologija-pades-atkurti-isdegusius-europos-miskus
„Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkai kuria inovatyvų produktą, jis bus pasitelkiamas miškams atsodinti labiausiai nuo ugnies nukentėjusiose Europos teritorijose.”
Po LRT Panoramos, 21:30 val. laida
LIETUVA KALBA
apie Lietuvos miškų naikinimą.
Pasirūpinkime, kad nepasikartotų praeitos laidos miškų kirtimo tema balsavimo rezultatai. – Kadangi tą laidą stebėjo (ir balsavo) daugiau tų, kam tik mediena rūpi, buvo paskelbta, jog Lietuvos gyventojai patenkinti esama padėtimi.
Bent jau tiek laiko, kiek trunka pabalsuoti (tikriausiai žemai, po ekranu), galėtume skirti?
(ji čia: lrt.lt/mediateka/tiesiogiai/lrt-televizija )
Prieš grįžtant čia, REIKIA užsukti į slido.com
Čia įrašyti slaptažodį KALBA, ir varnele pažymėti vieną iš LRT TV laidos „Lietuva kalba” klausimų:
Kas, jūsų manymu, pridaro daugiausia žalos miškui ?
– Trumparegiška aplinkos apsaugos politika
– Vartotojiškas požiūris į mišką
– Kenkėjai, kurie baigia nugraužti didžiulius plotus ,
o tada jau galima ir Alko duris praverti.
šią žinutę reikia DABAR praleisti, kad alkiečiai spėtų pabalsuoti! Pavėluotai parodyta žinutė suteiks džiaugsmo miškų kirtėjams.
Nauji klausimai slido.com:
Taip, ribojimai turi būti griežtinami, ypač saugomose teritorijose
65%
Ne, ribojimų pakanka, o prie kiekvieno pažeidėjo miškininko nepastatysi
35%