Kiaušiniai – neatsiejama visavalgių kulinarinio pasaulio dalis: dažname recepte rasime ingredientų sąrašą, kurio viršuje pažymėtas bent vienas patiekalui pagaminti reikalingas kiaušinis. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad šis gaminys – neatsiejama sveikatai palankaus maisto dalis, nes praturtinta jį baltymais, svarbiausiais vitaminais bei mineralais, ypač dėmesio vertas jo trynys.
O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, nors dažnas pirkėjas papildo savo krepšelį kiaušiniais, ne visada būna aišku, ką žymi jiems priskirta AA, A ar B klasė.
Kas bendra visiems kiaušiniams?
Kiaušiniai – be abejonės vienas pagrindinių visavalgių baltymų šaltinių. Dažno žmogaus rytas prasideda nuo šio gaminio – kepto ar virto – bei kai kada vakarienė užbaigiama desertu, kurio paruošimas paprastai taip pat neapsieina be kiaušinių. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kiaušinis pasižymi ne tik aukštos kokybės baltymais, bet ir tam tikru vitaminų bei mineralų rinkiniu.
„Kiaušiniai yra maistingi, juose gausu aukštos kokybės baltymų, svarbiausių vitaminų ir mineralų. Viename dideliame kiaušinyje yra apie 6 g baltymų, o be šios medžiagos, kiaušiniuose taip pat yra tokių svarbių maistinių medžiagų kaip vitaminas B12, vitaminas D, cholinas ir selenas. Ypač vertas dėmesio kiaušinio trynys, kuriame yra naudingų junginių, pavyzdžiui, liuteino ir zeaksantino, palaikančių akių sveikatą. Kiaušiniai yra universalus maistas, todėl juos patogu įtraukti į subalansuotą mitybą: juos galima paruošti įvairiais būdais ir naudoti įvairiuose receptuose – nuo salotų iki sumuštinių“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.
Klasifikuojama pagal pagrindinius komponentus
Kiaušiniai kruopščiai rūšiuojami, kad būtų užtikrinta jų kokybė ir sauga vartotojams. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kad pagal klasifikavimo sistemą kiaušiniai skirstomi į skirtingas klases, o AA klasė žymi aukščiausią kokybę.
„Atliekant klasifikavimą pirmiausia atsižvelgiama į du pagrindinius kiaušinio komponentus: trynio išvaizdą ir baltymo storį. Šie veiksniai suteikia vertingų duomenų apie kiaušinio šviežumą ir bendrą kokybę, todėl vartotojams lengviau išsirinkti geriausiai jų poreikius atitinkančius kiaušinius“, – teigia ekspertė.
O. Suchočeva pasakoja, kad kiekviena kiaušinių klasė išsiskiria pagal specifinius bruožus, kurie lemia, kokiam patiekalui juos geriausia naudoti: „Pavyzdžiui, AA klasės kiaušinių kategorijoje kiaušinio trynys yra ryškus ir išsiskiria kiaušinio centre, o baltymas yra storas ir skaidrus. Šios savybės rodo aukštą šviežumo ir kokybės lygį, todėl AA klasės kiaušiniai idealiai tinka patiekalams, kuriems labai svarbi kiaušinio išvaizda ir tekstūra, pavyzdžiui, plaktiems ar keptiems kiaušiniams. Griežtas AA klasės kiaušinių atrankos procesas užtikrina, kad vartotojai gautų ne tik šviežius, bet ir akiai patrauklius kiaušinius, todėl jie yra populiarus profesionalių kulinarų pasirinkimas.“
Kuo skiriasi AA, A ir B klasės kiaušiniai?
Ekspertė aiškina, kad A klasės kiaušiniai – dar viena paplitusi kategorija, kuri yra šiek tiek žemesnės kokybės nei AA klasės kiaušiniai, tačiau jie vis tiek yra itin geros, pirkėjų mėgstamos rūšies gaminys.
„A klasės kiaušinių trynys gali būti šiek tiek mažiau ryškus arba baltymas šiek tiek plonesnis nei AA klasės kiaušinių. Jiems dažnai teikiama pirmenybė receptuose, kuriuose nėra daug dėmesio skiriama vaizdiniams kiaušinio aspektams, pavyzdžiui, kepimui. A klasės kiaušiniai yra patikimas pasirinkimas kasdieniam maisto ruošimui“, – pataria O. Suchočeva.
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė priduria, kad galima rasti dar vienos – B klasės – kiaušinių: jų rinkoje galima rasti rečiau ir jie paprastai naudojami komerciniams tikslams arba perdirbtiems produktams gaminti.
„Šie kiaušiniai gali turėti plokštesnį trynį ir plonesnį baltymą. Juos vis tiek galima valgyti, tačiau jų išvaizda ir tekstūra gali neatitikti valgomiesiems kiaušiniams keliamų reikalavimų. Iš esmės kiaušinių rūšiavimas suteikia vartotojams aiškią galimybę pasirinkti geriausiai jų kulinarinius poreikius atitinkančius kiaušinius, nesvarbu, ar jie teikia pirmenybę šviežumui ir išvaizdai, ar jiems reikalingi kiaušiniai įvairiems pramoniniams tikslams“, – tikina ekspertė.
Kaip geriausia laikyti kiaušinius namuose?
O. Suchočeva pasakoja, kad norint tinkamai laikyti kiaušinius namuose ir ilgiau juos išlaikyti šviežius, būtina laikytis kelių patarimų: juos laikyti šaldytuve, originalioje pakuotėje bei šalčiausioje šaldytuvo dalyje.
„Kiaušinius reikėtų laikyti šaldytuve, nes tai padeda sulėtinti bakterijų dauginimąsi ir prailgina jų šviežumą. Laikykite juos originalioje dėžutėje, kad apsaugotumėte nuo stipraus kvapo ir skonio sugėrimo iš kitų šaldytuve esančių maisto gaminių. Taip pat kiaušinius laikykite šalčiausioje šaldytuvo dalyje, ant lentynos, o ne durelėse, nes durelėse temperatūra svyruoja“, – pataria ekspertė.