Siekiant sutrumpinti ir supaprastinti ligonio kelią, Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sumanymu šiemet veiklą pradeda pirmieji savivaldybių sveikatos centrai.
Viešojo ir privataus sektoriaus sveikatos priežiūros įstaigos kviečiamos burtis į sveikatos centrus bei suteikti galimybę ligoniui dažniausiai naudojamas sveikatos paslaugas gauti savo gyvenamojoje ar gretimoje savivaldybėje.
„Sveikatos centrų tikslas yra priartinti būtinas sveikatos priežiūros paslaugas arčiau gyventojo.
Siekiame, kad asmuo žinotų, jog sveikatos priežiūros paslaugas jis gali gauti arčiau namų, taip pat jam būtų pranešta, kur ir kaip jas gauti“, – sakė SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vyriausioji žinovė Ramunė Andriušaitienė.
Papildomi žinovai – veiksmingesnei pagalbai suteikti
Sveikatos centruose šeimos gydytojai bus kviečiami burti komandas, kurias sudaro slaugytoja, akušeris, kineziterapeutas, gyvensenos medicinos specialistas, socialinis darbuotojas ir atvejo vadybininkas.
Pastarasis padės užtikrinti, kad sudėtingų sveikatos problemų turintys ligoniai greičiau gautų visas reikiamas paslaugas – pagelbės registruojantis, nurodys, kaip elgtis, primins apie vizitus, tyrimus.
Taip bus sutrumpinamas ligonio patekimo pas gydytoją kelias ir sumažinama šeimos gydytojui tenkanti našta.
Šeimos gydytojų komandos padės užtikrinti, kad ligoniui būtų suteikta visapusiška pagalba.
„Ne vienoje savivaldybėje buvo vykdomi keliomis ligomis sergančių ligonių priežiūros modelių bandymai.
Pasiteisino atvejai, kai šeimos gydytojai dirbo drauge su kitais sveikatos priežiūros žinovais.
Ligoniai, kuriais jie rūpinosi, pasiekė žymių sveikatos būklės rodiklių pagerėjimo. Visa tai yra bendras ligonio ir šeimos gydytojo komandos rezultatas.
Skatinsime šeimos gydytojus dirbti taip, kad poliligotiems ligoniams gyvenimas taptų gražesnis, šviesesnis“, – sakė R. Andriušaitienė.
Netrukus Lietuvoje veiklą pradės antrasis sveikatos centras
Pirmasis sveikatos centras Lietuvoje – įkurtas Švenčionių rajone – veikia nuo š. m. kovo mėn. Antrasis sveikatos centras dar šį spalį pradės veikti Radviliškio r. sav.
Radviliškio rajono savivaldybės vyriausiosios žinovės Irminos Ruškienės teigimu, numatomi pokyčiai padės ligoniams greičiau gauti būtinąsias sveikatos priežiūros paslaugas: „Manome, kad į sveikatos centrą susibūrusių atskirų sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimas, komunikavimas ir darbo pasiskirstymas mūsų rajono gyventojams suteiks kokybiškesnes ir geriau prieinamas paslaugas“.
Žinovės teigimu, sveikatos centro įkūrimas padės sustiprinti ankstyvąją diagnostiką, atlikti daugiau prevencijos programų onkologinių susirgimų, širdies ir kraujagyslių ligų nustatymui.
Numatyta, kad padaugės ambulatorinių slaugos paslaugų namuose. Taip pat žadama plėtoti psichiatrijos dienos stacionaro paslaugas, kurių Radviliškio r. iki šiol nebuvo.
Kažkas pasakė, kad ir kiek tų cetrų pastatysi, kad ir kokia technika aprūpinsi, jei nebus gydytojų, iš jų naudos nebus.
O jei nebus slėptuvių, tai gal ir mūsų neliks?
Kiek slėptuvių ir priedangų turime Lietuvoje?
– ziniuradijas.lt/laidos/dienos-klausimas/kiek-sleptuviu-ir-priedangu-turime-lietuvoje?video=1
„Prezidentą Gitaną Nausėdą neramina civilinės saugos ir priedangų situacija Lietuvoje. Anot jo, karo ar krizės grėsmę mūsų institucijos vertina labiau kaip teorinę. Aplinkos ministerijoje stringa ir sąlygų tokiems pastatams reglamentavimas. Nekilnojamo turto vystytojai teigia, jog vietoj atskirų slėptuvių ir priedangų sostinėje būtų racionaliau pastatyti metro, kuris galėtų tarnauti ir kaip apsauga kilus grėsmei.” …
Vilniaus metro entuziastai rado proga vėl metro siūlyti, kaip geriausią vietą slapstytis.
Visų pirma – ar jo būtų tiek pat linijų, kiek autobusų ir troleibusų linijų turime? Ne, jis planuotas po Senamiesčiu bei Naujamiesčiu iki stoties ir oro uosto? Taigi, šimtai tūkstančių apšaudomų gyventojų iš savo tolimiausių miegrajonių kokias porą valandų bėgs iki metro? Kiek dešimčių gyvų liks, tie jame pasislėps?
Visų pirma reiktų reiktų pagalvoti, ar neįmanoma grąžinti to, ką savivaldybė išparceliavo Nepriklausomybės pradžioje, pardavusi paskutiniuose miegrajoniuose įrengtus požeminius garažus ir netgi slėptuves (ar priedangas? – Bet tada tokios sąvokos negirdėjau). Kadangi savivaldybė ruošėsi su Kremliaus rebiatami žyt’ družno , tai nusprendė parduot verslui ir juos, ir slėptuvėms įrengti tinkamas automobilių saugojimo ir sporto aikšteles. O visa tai buvo taip įrengta, kad gyventojams tereikėtų tik į kitą gatvės pusę perbėgti. Bet…
Be to, reiktų patikrinti buvusias strategines gamyklas – po jomis irgi galėjo būti įrengtos slėptuvės. Trakų ir Pylimo g. sankryžoje buvo karo mok-la. Ir dar viena kažkur buvo. Po jomis irgi turėjo būti. Slėptuvė buvo prie Santuokų rūmų. ir, tikriausiai, po Profsąjungų rūmais, bet… Taigi, ką ką, o griaut ir parceliuot mes vikrūs…
Kas dėl metro statybos – visų pirma caras gali ir pristigti kantrybės belaukdamas, kol jis būtų per ~12-15 m. pastatytas. Jis jau nebe daug laiko turi. Tačiau prieš statybas turėtų būti ištirti Vilniaus požemiai, nes reikia patikrinti, ar apskritai po Vilniumi yra nešaltiniuotų, be požeminių upelių vietų, kur būtų galima tokius galingus virpesius keliantį judrų daiktą po žemėmis statyti. Tam irgi bent poros metų reikia? (Be to, tam reikia nemažų pinigų. Kur jie?) Pastačius metro tokiame gyvame grunte, mums nė Putino nereiks – juo mes ir be jo pagalbos, patys savo miestą sugriausime. Sugebėjome Gedimino kalną sugadinti, išjudinti, tai ir daugiau galime nuveikti, ar ne?