Rugsėjo 8 d. 8 val. sostinėje (Šnipiškių g. 3) bus atidaryta KPD parengta paroda „Šv. Arkangelo Rapolo bažnyčia ir vienuolynas Šnipiškėse“.
Europos paveldo dienų dalyviams Kultūros paveldo departamento darbuotojai kartu su partneriais parengė įdomių renginių, leisiančių prisiliesti prie paveldo vertybių sukūrimo istorijos, išsaugojimo kelių ir restauravimo šiomis dienomis subtilybių.
Kviečiama iš arčiau susipažinti su paveldo kūrėjais, jų meistriškumo laboratorija, amato paslaptimis, mūsų dienas pasiekusiais jų kūrybos liudininkais.
Buvusio vienuolyno pastato languose – istorinės nuotraukos, kuriose fiksuoti laiko ir žmogaus keičiamo Šnipiškių priemiesčio vaizdai.
Nepraeikite pro šalį, stabtelkite ir mintimis nukeliaukite į šio Vilniaus kampelio praeitį.
Tai leis ne tik jį labiau pažinti, bet ir pamilti jo išskirtinumą, kurį vis labiau gožia šiuolaikiniai betono ir stiklo pastatai.
Rugsėjo 8 d. 11 val. Šnipiškių g. 3 – KPD rengiama ekskursija „Barokinė misterija dešiniajame Neries krante: šv. Arkangelo Rapolo bažnyčia ir vienuolynas“.
Išsami pažintis su šiuo vėlyvojo baroko ansambliu.
Rūmai su Atlantų skulptūromis sostinėje – neatsiejama Trakų gatvės dalis.
O ar žinote jų istoriją, kaip ir kada čia įsikūrė Juozapas Tiškevičius, kokios tuo metu vyravo architektūros mados, kaip buvo puošiami interjerai?
Dabar šiuose restauruotuose rūmuose įsikūręs Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakultetas kartu su KPD kviečia į ekskursiją po šiuos istorinius rūmus.
Šio išskirtinio, nuo XVII a. susiformavusio ansamblio istoriją ir restauravimo paslaptis sužinosite atvykę į ekskursiją rugsėjo 8 d. 16 val. bei rugsėjo 15 d. 16 val.
Medinės miesto architektūros muziejus ir KPD Vilniaus teritorinis skyrius sostinėje rugsėjo 9 d. 14 val. pakvies į pamoką „Šnipiškių spalvos“, leis patyrinėti medinių Vilniaus Šnipiškių mikrorajono namų fasadų spalvas ir patiems pasigaminti namuką-magnetuką.
Tai puiki galimybė vaikams susipažinti su šiuo sostinės rajonu, išsaugojusiu dar daug medinio paveldo.
Rugsėjo 9 d. 11 val. KPD ir Vargonų paveldo centras savo patalpose (Daučionyse, Vilniaus rajone) leis prisiliesti prie didingo muzikos instrumento restauravimo paslapčių, suteiks žinių apie jų atsiradimo istoriją.
Rugsėjo 11 d. 16 val. KPD Vilniaus teritorinio skyriaus, Vilniaus universiteto ir Lenkijos nacionalinis mokslo centro rengiama ekskursija atskleis daug Bazilijonų vienuolyno paslapčių.
Sostinėje, Aušros Vartų g. 7A stovinti kultūros paveldo vertybė daugeliui bus tikras atradimas.
Sužinosite istoriją apie XIX a. panaikintą graikų apeigų katalikų Bažnyčią ir čia veikusį garsų LDK rusėnų kultūros židinį, susipažinsite su išlikusiu vienuolių bazilijonų kultūros paveldu, pastatų architektūros savitumu bei pastaraisiais metais atliktais paveldosaugos, restauravimo darbais.
Šio šimtmečius siekiančio vienuolyno istorija amžiams sujungė Lietuvą ir Ukrainą.
XVII a. vienuolynas tapo Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino centru, kurio vienas iš įkūrėjų buvo Vilniuje gyvenęs dvasininkas Juozapatas Kuncevičius, vėliau paskelbtas šventuoju.
Renginys skirtas Vilniaus 700 metų gimtadieniui ir Šv. Juozapato metams paminėti.
KPD Vilniaus teritorinis skyrius rugsėjo 12 d.12 val. kviečia pasidairyti po Aušros vartų koplyčią ir naujai įrengtą lobyną.
Aušros Vartų lobynas rodomas savo istorinėje vietoje – Aušros Vartų gynybinio bokšto patalpoje, esančioje už Švč. Mergelės Marijos Gailestingumo Motinos paveikslo.
Restauruotoje lobyno erdvėje rodomas ir gotikinio mūro fragmentas, šaudymo angos, medinės sijos.
Tad lankytojams bus galimybė pasidairyti ir po istorines erdves.
Nors Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešoji biblioteka daugelio dažnai lankoma, tačiau ekskursija po restauruotus interjerus rugsėjo 12 d. 17 val. leis kitokiu žvilgsniu pažvelgti į šį pastatą, glaudžiai susijusį su Vilniaus istorija, suteiks galimybę susipažinti su čia gyvenusių Sofijos ir Juozapo Tiškevičių meniniu skoniu, interjero puošimo madomis.
Palangoje, Sofijos Tiškevičienės viloje „Anapilis“ rugsėjo 15 d. 13 val. lankytojai galės pasižvalgyti po išskirtinio grožio neseniai restauruotą medinės architektūros pastatą, bet ir pasiklausyti restauratoriaus, dailininko Bangučio Prapuolenio paskaitos apie medinių baldų restauravimą, laiko ženklų skaitymą, senųjų meistrų paslapčių gvildenimą restauruojant jų sukurtus baldus.
Rugsėjo 15 d. 13 val. Šakių rajone, Ilguvoje bus galimybė susipažinti su medinės Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčios restauravimo ypatumais, pasiklausyti čia dirbusios architektės pasakojimo, pasidairyti po restauruotą bažnyčios interjerą, išvysti retoką ir išskirtinį tapybos ant sienojų būdą.
Telšiuose paveldo mylėtojų rugsėjo 15 d. lauks paskaitos, pamokos ir ekskursijos, leidžiančios įsigilinti į žemaičių istoriją, priešistorinius ginklus, išbandyti juos pamokose, praeities pėdsakų paieškoti dabartiniuose Telšiuose.
Renginių rengėjas Žemaičių muziejus „Alka“ su pagalbininkais Telšių rajone savivaldybe ir KPD Telšių Tauragės teritorinius skyrium žada išskirtinę dieną Europos paveldo dienų dalyviams.
Kupiškio etnografijos muziejus kartu su KPD Utenos-Panevėžio teritorinius skyrium rugsėjo 16 d. 14 val. pakvies į seminarą Kupiškio etnografijos muziejuje, kur lektoriai apžvelgs Lauryno Gucevičiaus architektūrinį palikimą Lietuvoje, ieškos jo kūrybai padariusios Prancūzijos dvarų architektūros įtakos.
Prieš seminarą 10.30 val. su kultūros paveldo žinove bus galimybė pasidairyti po Kupiškio kraštą, paieškoti L. Gucevičiaus kūrybos pėdsakų.
Kad jis sukūręs Vilniaus arkikatedrą, rotušę, Sudervės švč. Trejybės bažnyčią, Verkių rūmus sostinėje daugeliui labiau žinoma, nei kiek jo kūrybos tokiose kultūros paveldo vertybėse, kaip Antašavos dvaro rūmai, svirnas, Antašavos šv. Hiacento (Jackaus) bažnyčia ir klebonija.
Išsamiau apie šiuos ir kitus renginius (į kai kuriuos būtina išankstinė registracija) – čia.