Svarstote, kokie yra bitkoino ir eterio panašumai bei skirtumai? Pateikiame pagrindinius jų skirtumus.
Antra populiariausia skaitmeninė kriptovaliuta po bitkoino (BTC) yra pagrindinė „Ethereum“ tinklo kriptovaliuta – eteris (ETH). Kadangi eteris yra antra svarbiausia kriptovaliuta pagal rinkos kapitalizaciją (angl. market cap), natūralu, jog šios dvi kriptovaliutos yra dažnai lyginamos.
Bitkonas ir eteris yra panašūs: tiek vienas, tiek kitas yra skaitmeninė valiuta, kuria galima prekiauti interneto biržose ir kuri yra laikoma įvairiose kriptovaliutų piniginėse. Tokie žetonai (angl. tokens) yra decentralizuoti, o tai reiškia, kad jų neišduoda ir nereguliuoja jokie centriniai bankai ar kitos institucijos.
Abi kriptovaliutos yra paremtos blokų grandine – paskirstytųjų duomenų technologija (angl. distributed ledger technology). Vis dėlto šios dvi kriptovaliutos turi daug reikšmingų skirtumų. Ieškote saugios kriptovaliutų prekybos platformos, kad galėtumėte investuoti į prekybą nafta? Tada pažiūrėkite į Oil Profit.
Kas iš tiesų yra bitkoinas?
Bitkoinas yra kriptovaliuta arba virtuali valiuta, kurią 2009 m. sukūrė Satoši Nakamoto. Nėra žinoma, ar Satoši buvo pavienis asmuo, ar asmenų grupė. Nepaisant to, ši virtuali valiuta leidžia žmonėms visame pasaulyje vykdyti ir gauti piniginius pervedimus.
Kaip jau minėjome anksčiau, tokie mokėjimai yra šifruoti. Esminė bitkoino savybė yra ta, kad ši kriptovaliuta padeda žmonėms užtikrinti savo tapatybių anonimiškumą siunčiant ir gaunant pinigus.
Žinome, kad už pinigines operacijas, vykdomas per bankus, imamas aptarnavimo mokestis. Pervedimų bitkoinais įkainiai yra itin maži, todėl tai yra patrauklesnė tradicinių elektroninių finansinių operacijų alternatyva. Investavimas į bitkoinus taip pat yra pelninga veiklos galimybė, kurios imtis galite naudodami „Bitcoin Code“.
Kas tiksliai yra eteris?
Eteris (angl. Ethereum) – tai 2015 m. Vitaliko Buterino sukurta kriptovaliuta, kuri siūlo eterio žetonus. Ji veikia taip pat, kaip bitkoinai „Bitcoin“ tinkle.
Žmonės naudoja eterį norėdami kurti ir įdiegti decentralizuotas programas, kurių galinis kodas yra paskirstytas lygiarangių tinkle (angl. peer-to-peer network). Tai skiriasi nuo tradicinių programų, kurių galinis kodas saugomas centralizuotame serveryje.
Žmonės taip pat naudoja eterį norėdami sumokėti už paslaugas, pavyzdžiui, sumokėti mokestį už skaičiavimo galią, reikalingą norint prie blokų grandinės pridėti naują bloką, arba mokesčius už finansines operacijas.
Esminiai bitkoino ir eterio skirtumai
„Bitcoin“ ir „Ethereum“ tinklai yra paremti paskirstytųjų duomenų kriptografijos principais. Jie daug kuo skiriasi.
„Proof of stake“ ir „proof of work“ gavybos principai
Bitkoinams naudojamas konsensuso protokolas, žinomas kaip „proof of work (PoW)“, leidžiantis tinklo mazgams sutarti dėl įrašomos informacijos būsenos ir užkertantis kelią specifinėms tinklo atakoms.
2022 m. rugsėjį „Ethereum“ persiorientavo į „proof of stake (PoS)“ principą – tarpusavyje susijusių patobulinimų seriją, kuri leis padidinti eterio saugumą ir ilgaamžiškumą. Sprendžiant mastelio keitimo (angl. scalability) problemas, kurias žmonės ir toliau aptarinės iki 2023 m., šio perėjimo į „proof of stake“ metu bus atsižvelgta ir į fragmentavimą (angl. sharding).
Tikslai
Tiek bitkoinas, tiek eteris yra skaitmeninės valiutos. Vis dėlto pirminis eterio tikslas yra ne įsitvirtinti kaip alternatyviai monetarinei sistemai, o palengvinti išmaniųjų sutarčių, decentralizuotų programų ir bet kokių kitų įmanomų blokų grandinės sprendimų operacijas bei iš jų uždirbti.
Ateitis
„Ethereum“ ekosistema sparčiai plečiasi dėl populiarėjančių jos decentralizuotų programų tokiose srityse kaip finansai (decentralizuotos finansų programos), menai ir kolekcionavimas (nepakeičiami žetonai arba NFT), žaidimai ir technologijos. Tam, kad pagerintų mastelio keitimą, „Ethereum“ kada nors 2023 m. taip pat įgyvendins fragmentavimą.
Dėl „Taproot“ atnaujinimo, leidžiančio sudaryti išmaniąsias sutartis, pasikeitė ir „Bitcoin“. Kitas tinklo vykdomas projektas yra „Bitcoin Lightning Network“ – antrojo lygmens protokolas, kurio tikslas yra perkelti sandorius už grandinės ribų ir taip paspartinti tinklo veikimą.
Kokie pagrindiniai bitkoino ir eterio pritaikymo skirtumai?
Iš esmės siekiama, kad bitkoinai veiktų kaip mainų priemonė ir vertės saugykla, alternatyva tradicinėms valiutoms. Eteris yra programuojama blokų grandinė, pritaikoma įvairiose srityse – ji tinka decentralizuotiems finansams, išmaniosioms sutartims ir NFT.
Kokie yra bitkoino ir eterio panašumai?
Bitkoinas ir eteris yra daug kuo panašūs. Abejomis skaitmeninėmis valiutomis keičiamasi internetu, abi jos laikomos kriptovaliutų piniginėse. Abi yra decentralizuotos, taigi jų neišduoda ir nereguliuoja joks centrinis bankas ar kita institucija. Taip pat jos abi yra paremtos blokų grandinės technologija.