Ar esame pakankamai tolerantiški? Ar faktas, kad garsiai nesišaipome iš kitaip atrodančio, besielgiančio ar mąstančio žmogaus, jau daro mus tolerantiškais? Aplinkoje neretai galima pastebėti įvairias toleranciją skatinančias iniciatyvas, skirtas didinti žmonių supratingumą apie kitokius nei mes, tačiau ar kada susimąstėme, kodėl tai yra taip svarbu?
Kad tai neliktų tik nepastebėtais šūkiais, turime kiekvienas pasistengti ir suprasti gilesnę tolerancijos prasmę bei naudą mums visiems.
Asociacija „Go Forward LT“ šių metų liepos 8-17 dienomis, Kaune įgyvendino jaunimo mainų projektą ,,On the way to tolerance“, kuris buvo finansuojamas Europos Sąjungos, Erasmus+ programos.
Šis projektas subūrė jaunuolius iš Lietuvos, Lenkijos, Vengrijos ir Rumunijos, kurie kartu mokėsi apie žmogaus teises, ieškojo būdų, kaip užkirsti kelią diskriminacijai ir didinti toleranciją visuomenėje.
Tolerancija ir diskriminacija
Tolerancija – tai gebėjimas vertinti ir gerbti mus supančią pasaulėžiūrų, įsitikinimų ir praktikų įvairovę. Pasaulis neteko ribų ir sienų – vos vienu telefono paspaudimu galime stebėti ir bendrauti su žmonėmis, esančiais kitoje pasaulio pusėje, todėl suprasti, priimti bei gerbti kitokius nei „aš“ – yra kaip niekada svarbu.
Tolerancija skatina atvirą mąstymą, taiką, dialogą ir bendruomeniškumą, kurie yra labai svarbūs šiuolaikiniame, sparčiai besikeičiančiame pasaulyje. Jei toleranciją apleisime, mus lengvai gali užvaldyti jos priešingybė – diskriminacija.
Diskriminacija – greitai visuomenėje plintantis reiškinys, niekinant kitą rasę, tautą, religiją, lytį ir pan., kuris skaldo bendruomenę, didina neapykantą, žemina, skaudina ir net gali fiziškai žaloti. Kiekvienas mūsų, tam tikrame kontekste, gali tapti diskriminacijos taikiniu.
Kodėl reikia skatinti toleranciją
Nors kaip visuomenė tobulėjame ir augame, diskriminacija šiais laikais vis dar yra labai dažna tema. Apie netoleranciją nuolat kalbama mokyklose, universitetuose, Erasmus+ projektuose ir kitose prevencinėse veiklose. Tačiau įvykiai, statistika, asmeninės istorijos daugelyje Europos Sąjungos šalių atskleidė, kad diskriminacijos problema išlieka aktuali. Todėl Erasmus+ projekto dėka jaunuoliai turėjo galimybę, susipažinti su gilesne tolerancijos prasme, išmokti atskirti tolerancijos ribas, sužinoti kaip ginti savo ir kitų teises.
Jaunuolių mokymosi procesas
Šiuo projektu buvo siekiama, kad jaunuoliai įgytų svarbių žinių gyvenime, kurias galėtų pritaikyti praktikoje. Visos veiklos buvo paremtos neformaliojo ugdymo metodais, kad itin jautri tema būtų gvildenama nenuobodžiai, išsamiai bei per asmeninį patyrimą.
Dalyviai daugiau susipažino su tolerancijos ir diskriminacijos temomis per tokias veiklas kaip nuotraukų medžioklė mieste, susipažinimas su diskriminacijos situacija dalyvaujančiose šalyse, diskusijos.
Tam, kad jaunuoliai turėtų ne tik teorines žinias, bet ir suprastų, kaip toleranciją galima skatinti praktikoje, dalyviai kartu nagrinėjo, analizavo ir grupelėmis pristatė įvairius teisės aktus, ginančius žmogaus teises.
Jauni žmonės savo įgytas žinias, įžvalgas, potyrius ir įkvėpimą veikti sudėjo į kūrybinius užsiėmimus – tolerancijos skatinimo iniciatyvas. Patys jaunuoliai kūrė trumpus video socialiniams tinklams, piešė ant marškinėlių, atliko apklausą su bendruomenės nariais ir kūrė informacinį lankstinuką apie tolerancijos svarbą, diskriminacijos žalą bei rekomendacijas, ką daryti susidūrus su diskriminacija.
Vienas didžiausių jaunuolių įkvėpimų – susitikimas su Artiomu Šabajevu, dirbančiu su vaikų ir jaunuolių elgsenos bei įpročių keitimu. Susitikimo metu dalyviai daugiau sužinojo apie tai, kaip veikia mūsų smegenys, kaip ir kodėl reaguojame vienoje ar kitoje situacijoje bei dar daugiau įdomių dalykų apie toleranciją iš neuromokslo pusės.
Svarbu ne tik mokslai
Projekte labai daug dėmesio buvo skirta draugiškos atmosferos užtikrinimui, nes tik tokioje erdvėje jaunuoliai nebijo atsiskleisti, reikšti mintis ir nori tobulėti. Tą užtikrino nuolatinės refleksijų sesijos, kurių metu dalyviai turėjo progą pasidalinti savo įžvalgomis ir patirtimi, taip pat vyko susitikimai bei konsultacijos su psichologe, kuri padėjo užtikrinti dalyvių psichologinį saugumą.
Patys jaunuoliai su projekto tema susijusius užsiėmimus paįvairindavo komandos formavimo ir enerdžaizerių žaidimais, todėl visi turėjo gerą laiką, daug juoko, pažino naujas kultūras bei užmezgė tarptautines draugystes.
Erasmus+ atveria horizontus
Dalyvavimas Europos Sąjungos, Erasmus+ programos projektuose, gali atverti naujus horizontus bei pakeisti požiūrį į gyvenimą. Taip pat, tai galimybė kiekvienam, net ir turinčiam mažiau galimybių, keliauti, pažinti kitas kultūras, užmegzti naujas pažintis ir tapti aktyviu bendruomenės nariu.
Erasmus+ skatina kiekvieno mūsų tobulėjimą visą gyvenimą, tad raginame visus jaunuolius nepraleisti progos bent kartą sudalyvauti tokio pobūdžio projektuose.