Lietuvos oro balionų čempionatas, solidi jūrinių renginių puokštė – nuo unikalių ilgaamžių tradicijų iki „Baltic Sail“ burlaivių, pokalbiai su Aurimu Valujavičiumi, vienintelis Baltijos šalyse „Eurovizijos“ žvaigždės Sam Ryder koncertas – tokia liepos 21-23 dienomis į Klaipėdos gatves sugrįžta 89-ąjį gimtadienį skaičiuojanti Jūros šventė. Svarbiausias jūrinis reiškinys, vienas seniausių ir gausiausiai lankomų renginių šalyje, dovanodamas beveik 100 nemokamų renginių, šį kartą kvies šūkiu – „Vakarų potyriams“.
Solidi jūrinės programos dalis
Jūros šventės šaukliu, liepos 20 d. 15 val., taps iškilmingos jūrininkų pagerbimo iškilmės prie paminklo „Albatrosas“ – „Jūrą Lietuvai atvėrusiems“, kurią organizuoja „Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija“ ir Lietuvos jūrų muziejus.
Nepamirštamas ir vienas laukiamiausių Jūros šventės akcentų, kurį globoja „Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos“ generalinis direktorius Algis Latakas – Jūros šventės eisena. Šį kartą eisena kvies „Vakarų potyriams“, išsiskirs drąsiais ir kūrybingais kolektyvų sumanymais, ne tik muzikos garsu, bet ir muzikinių skonių amplitude – nuo klasikos iki roko. Liepos 21-ąją, penktadienį, 18 val.jūrinė eisena startuos iš tradicinės vietos – J. Janonio gatvės. Toliau eisenos dalyviai žygiuos Herkaus Manto g., Naujojo Sodo g., Pilies g., į Kruizinių laivų terminalą. Eisenai finišavus, Kruizinių laivų terminalo scenoje – oficiali Jūros šventės 2023 atidarymo ceremonija. Eisenos dalyvių pristatymas tradiciškai vyks už Pilies tilto.
Išsaugant jūrinių tradicijų tęstinumą, liepos 22 d., šeštadienio rytą 9.30 val. Smiltynės kapinėse vyks reikšminga pirmojo Lietuvos uosto kapitono Liudviko Stulpino pagerbimo ceremonija, o 10 val. Skulptūrų parke bus pagerbta žuvusio laivo „Linkuva“ įgula.
Unikali negrįžusių iš jūros pagerbimo ceremonija, kurios metu į Baltijos jūrą iš laivų nuleidžiami gėlių vainikai, vyks liepos 22-ąją, šeštadienį, 11 val., nuo krantinių atsišvartuos laivai, miesto gyventojus ir svečius plukdantys į ceremonijos vietą atviroje jūroje. 30-ies laivų vilkstinę į jūrą ves Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų „Vidar“ klasės štabo ir aprūpinimo laivas N42 „Jotvingis“. Galimybę pagerbti pasaulio vandenyse žuvusius jūrininkus turės ir kiti miestiečiai – Klaipėdos mažųjų laivų asociacijos „Pajūrio laivai“ nariai, priims žmones su gėlėmis rankose ir neatlygintinai plukdys į pagerbimo žuvusiems jūroje ceremoniją.
Liepos 22 d. 16 val., Buriuotojų krantinėje bus atidengtas jachtos „Laisvė“ atminimo knechtas. 1993-ųjų vasarą jachta „Laisvė“ išplaukusi iš Klaipėdos į kelionę aplink pasaulį, pirmoji apiplaukė legendinį Horno kyšulį. Sekmadienio rytą, 12 val. Klaipėdos stačiatikių parapijose ir Marijos Taikos karalienės bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios už žuvusius jūroje ir visą jūrinę bendruomenę.
Šiauriniame rage – burlaiviai ir Jūrininkų skveras
Jūros šventė sujungia savo pajėgas su „Baltic Sail“ ir Klaipėdoje laukia burinių laivų iš Vokietijos, Lenkijos, Latvijos bei Lietuvos. „Baltic Sail“ – tai aštuonis Baltijos pakrantės miestus – Klaipėdą, Karlskroną, Rostoką, Zasnicą, Gdanską, Ščeciną, Nystedą ir Turku vienijanti asociacija. Remdami tradicinį buriavimą kaip Europos jūrinės kultūros paveldo dalį, miestai skatina ir kviečia senovinių burinių laivų savininkus leistis į kelionę po Baltijos jūrą, aplankant ir burėmis papuošiant šiuose miestuose vykstančias jūrinę kultūrą puoselėjančias šventes.
Liepos 21-23 dienomis, Jūros šventės metu, Klaipėdoje švartuosis du buriniai laivai iš Vokietijos „Santa Barbara Anna“ ir „Galathea”, keturi burlaiviai iš Lenkijos „Bonawentura“ „Baltic Beauty“, „Bryza H“ ir „Antica”, vienas iš Latvijos – „Libava” bei Klaipėdos universiteto gafelinės škunos tipo burlaivis „Brabander“, Klaipėdos universiteto laivynui priklausanti jachta „Odisėja“ iri seniausias Lietuvoje burinis laivas – „Olga”.
Kompaniją „Baltic Sail“ burlaiviams Šiauriniame rage palaikys ir čia įsikursiantis „Jūrininkų skveras“. Jame – dar daugiau galimybių pasinerti į jūrinę kultūrą, dalyvauti jūrinėse edukacijose, virtualios realybės pagalba nukeliauti į mažai kam matytas Klaipėdos miesto vietas. Savo veiklas skvere pristatys: Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Lietuvos jūrininkų sąjunga, Klaipėdos Liudviko Stulpino progimnazija – jūrų skautai, projektas „Jūros ambasada“, Lietuvos Jūrų kapitonu asociacija, Lietuvos jūrininkų įdarbinimo įmonių asociacija
Vienintelis koncertas Baltijos šalyse – Sam Ryder
Liepos 21-ąją, Kruizinių laivų terminalo muzikinę programą vainikuos laukiamiausias šios vasaros muzikinis akcentas, „Eurovizijos“ antros vietos laimėtojo, britų muzikos ir socialinių tinklų žvaigždės – Sam Ryder koncertas.
Šarmingas Didžiosios Britanijos atlikėjas pasirodys pirmąjį Jūros šventės vakarą, kuri šiais metais ir vėl taps pagrindine koncertine aikštele. Tai vienintelis atlikėjo koncertas šiais metais Baltijos šalyse, todėl neabejojama, kad nemokama galimybė pamatyti „Eurovizijos“ žvaigždę suvilios ir tūkstančius užsienio svečių.
Liepos 21-ąją, Kruizinių laivų terminale taip pat pasirodys ir Klaipėdos džiazo orkestras, svečiai iš Jungtinių Amerikos Valstijų – JAV karinių jūrų pajėgų grupė Europai ir Afrikai bei grupė „Biplan“, po vidurnakčio – Dj Vladas.
Upę papuoš „Dangės flotilės“ laivai
Pirmąjį Jūros šventės vakarą į Danės upę įplaukiantys „Dangės flotilės“ laivai – neatsiejamas Jūros šventės atributas ir simbolis, jungiantis senąsias ir šiandienines žvejiškas ir jūrines tradicijas. Lietuvos jūrų muziejus šiemet jau 12-tą kartą organizuos tradicinių ir istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“. Liepos 21 d., penktadienį, 19 val., pakėlus Pilies tiltą bus sutikti visi istoriniai „Dangės flotilė“ laivai – juos pasitiks vakaro vedėjas Robertas Petrauskas, kuris šeštadienį 18 val. kvies į protmūšį „(Ne)Medinis protas“.
Atliepiant renginio temą – „Ant denio, visa Lietuva!“ – laivų kapitonai, įgulos nariai, buriavimo entuziastai šiemet ir vėl kvies pažinti medinį burinį laivyną, saugoti ir puoselėti savastį ir išskirtines pamario krašto senųjų žvejų tradicijas. Gausioje „Dangės flotilės“ programoje ir naktišokiai kartu su Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansambliu „Alka“, denio pokalbiai, ekskursijos, edukacijos.
Jūros šventės padangėje – oro balionai
Vienu ryškiausiu 89-osios Jūros šventės programos vizualinių ir turinio akcentų taps 31-ąjį kartą organizuojamas Lietuvos karšto oro balionų čempionatas ir tarptautinės varžybos „Memel Baloon Trophy“. Lietuvos karšto oro balionų čempionatas Klaipėdoje – istorinis įvykis ir klaipėdiečius bei visus Jūros šventės svečius džiugins pirmą kartą.
Oro balionų čempionatas – aukščiausio sportinio reitingo renginys ir tikras iššūkis jo organizatoriams – „Klaipėdos oreivių klubui“. Nors klubas 2013 ir 2014 metais sėkmingai organizavo „Klaipėdos krašto taurės“ varžybas, šių metų čempionatas – dar svarbesnis išbandymas. Renginyje dalyvaus net 30 komandų iš Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos.
Meno degustacijos, teatrinis veiksmas ir Aurimas Valujavičius
Liepos 21-ąją, 21 val. jūriškam pokalbiui Teatro aikštėje kvies specialus vakaro svečias – keliautojas ir kelionių entuziastas, 2023 m. irkline valtimi įveikęs Atlanto vandenyną – Aurimas Valujavičius. Kiek vėliau prie pokalbio prisijungs F2 vandens formulių pasaulio čempionato pilotas Edgaras Riabko bei visuomenininkas Giedrius Bučas – žygio „Už švarią Lietuvą“ iniciatorius.
Į Jūros šventę sugrįžta žiūrovų pamėgta Teatrinio veiksmo gatvė. Liepos 22-ąją, šeštadienį, Jūros šventės svečius pasitiks žaismingi teatriniai projektai ir improvizacijos. Teatrinis veiksmas pasidalins į dvi pagrindines aikšteles ir nuotaikingais pasirodymais pasitiks Teatro aikštėje bei prie paminklo „Arka“. Teatrinius potyrius dovanos: Kreivos muzikos orkestras (Klaipėdos dramos teatras), Pakruojo dvaro gatvės teatras, Klaipėdos kultūros centro „Žvejų rūmai“ Pantomimos teatras „A“, Klaipėdos kultūros centro „Žvejų rūmai“ „Pilies teatras“ su premjeriniu pasirodymu „Semiramidės šokis“.
Intriguojančios 89-osios Jūros šventės akcentu taps gyvos tapybos pleneras „Meno degustacija su dailininku Simu Žaltausku“. Dvi Jūros šventės dienas – liepos 21 ir 22, renginio svečiai galės susipažinti su tapyba, Klaipėdos spalvomis ir tapti integralia šio unikalaus projekto dalimi. Tapyba gyvai – edukacinis projektas skirtas mažiems ir suaugusiems, meno mylėtojams, kultūros gurmanams. Meno degustacijos projekte Jūros šventės svečiai galės pasinerti į tapybos spalvų pasaulį, susipažinti su dailininku bei pamatyti, kaip balta drobė 200×200 cm virsta paveikslus. Kiekvienas neabejingas tapybai (su savo priemonėm) galės kartu su dailininku tapyti Klaipėdą, o Klaipėdos miesto gimtadienio proga eksponuoti sukurtus darbus VDA Klaipėdos fakultete. Parodą numatoma atidaryti paskutinę Jūros šventės dieną – liepos 23-ąją, 13 val.
Pagrindinės muzikinės aikštelės lauks Kruizinių laivų terminale ir Teatro aikštėje. Liepos 22-ąją, šeštadienį, – pagrindinio rėmėjo „ŠVYTURYS Nealkoholinis“ dovana: Rūta MUR, Monique ir Vaido Baumilos koncertai. Teatro aikštėje liepos 21-22 d. pasitiks talentingų jaunųjų pianistų projektas „Klaipėda Piano Masters“, liepos 21-ąją čia solidžiai įsilies Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos dėstytojų ir studentų koncertas bei netikėtas klaipėdiečių – projektas „Nemuno 7“. Šeštadienį muzikinę nuotaiką Teatro aikštėje kurs klaipėdiečiai „Cappella A“ ir jų „Lietuviška retro“ programa bei Jurga Šeduikytė.
Jūros šventės šaukliai – „Sidabrinės gervės naktys“
Išskirtiniu 89-osios Jūros šventės išvakarių akcentu, liepos 20-ąją taps lietuviško kino vakaras – „Sidabrinės gervės naktys“. Nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ jau ne vienerius metus po apdovanojimų, per Lietuvą keliauja su vasaros kino festivaliu „Sidabrinės gervės naktys“, kuriame pristatomi filmai laureatai bei nominantai. Kasmet festivalis aplanko apie 10 miestų, tarp kurių šiais metais ir Klaipėda bei joje vykstanti Jūros šventė.
Jūros šventės išvakarėse, Teatro aikštėje nuo 21.30 val., bus rodomas ilgametražis filmas „Paradas“, trumpametražis filmas „Reisas“, animacinis filmas „Patrikas“ bei studentiškas darbas „Blausos“. Vakarą ves aktorė Aistė Diržiūtė ir svečias, su kuriuo vyksta pokalbiai apie lietuvišką kiną. Kino seansai planuojami po atviru dangumi – Teatro aikštėje.
Šv. Magdalenos nakties bėgimas
Antrąją Jūros šventės dieną Jūros šventės renginius papildys i socialinis projektas – Šv. Magdalenos nakties bėgimas, kuriuo skatinamos krūties vėžio prevencinės programos. Jau penktąjį kartą vyksianti Šv. Magdalenos naktis šiemet bus dar gausesnė edukacinėmis ir pramoginėmis veiklomis. Renginys tradiciškai kvies į neatlygintiną krūtų patikrą bei konsultacijas su gydytojais, vyksiančias Šv. Pranciškaus Asyžiečio onkologijos centre. Rožių ir levandų aromato pripildytoje erdvėje vyks ne tik patikros ir konsultacijos, tačiau moterys bus kviečiamos užsiimti ir floristinės instaliacijos kūrimu.
Karlskronos aikštėje, specialiai įrengtoje palapinėje, bus galima pabendrauti su gydytojais bei laimėti prizų atsakant į viktorinos klausimus, pasipuošti laikinomis tatuiruotėmis, žaisti lauko šaškėmis ar pasidžiaugti pučiamais milžiniškais muilo burbulais. Didžiulis 4m aukščio krūties formos balionas drąsins moteris rūpintis savo sveikata su ant jo esančiu šūkiu „Pasitikrinau, nes myliu Tave!“. Galiausiai, visos dienos renginį vainikuos Teatro aikštėje startuosiantis ir finišuosiantis naktinis moterų bėgimas bei ėjimas kartu su klaipėdiečių „Cappella‘A“ dovanojama – „Lietuviška retro“ programa. Jūros šventės organizatorius VšĮ „Klaipėdos šventės“ vakarui dovanos Jurgos Šeduikytės koncertą.
Šv. Magdalenos nakties idėjos autorius brolis Benediktas kviečia visus 22.00 val. stoti prie bėgimo ar ėjimo starto linijos ir kartu judėti į vienybę, sudarant spindinčią šviesą ir viltį nešančią bangą, taip palaikant krūtų vėžiu sergančiąsias ir sergančiuosius.