Žinomi Lietuvos skautai siekia atkurti gatvės Palangoje pavadinimą pasaulio skautų įkūrėjo lordo Roberto Baden-Povelio vardu, nes šie metai skautams ypatingi – lygiai prieš 90 metų, 1933-aisiais, pasaulio skautų judėjimo įkūrėjas pirmą ir vienintelį kartą lankėsi Lietuvoje.
2023-ieji Lietuvos skautams svarbūs ne tik dėl minimo lordo R. Baden-Povelio apsilankymo Palangoje 90-mečio.
Šiemet Lietuvos skautai švenčia 105 metų sukaktį, taip pat praūš ir papročiu tapusi stovykla „Tarp trijų vandenų“, į kurią suplūsta skautai iš viso pasaulio.
Istorija byloja, kad iki pat sovietinės okupacijos metų Palangoje buvo lordo R. Baden-Povelio vardu pavadinta gatvė – šis vardas gatvei suteiktas lordo viešnagės metu, ji iškilmingai atidaryta pačiam R. Baden-Poveliui nukirpus juostelę.
Tačiau šaliai patekus į okupantų rankas ji pervadinta į Dariaus ir Girėno gatvę.
Žinomi skautai vienbalsiai sutaria, kad įgyvendinus šį sumanymą ir atkūrus gatvę skautų įkūrėjo vardu, Palanga taptų dar patrauklesniu traukos centru, nes skautai – didžiausia pasaulyje jaunimo organizacija, vienijanti per 60 milijonų narių.
Skautų istorijos kuratorė Nomeda Bepirštytė pabrėžia, kad jaunimo organizacijos, tarp kurių ir skautai, įgalina jaunus žmones, suteikia jiems sparnus kurti gražesnę Lietuvą ir pasaulį.
Be to, lordo R. Baden-Povelio apsilankymas Lietuvoje buvo didelės svarbos įvykis, kurio prasmę dar labiau sustiprintų jo vardo gatvės atkūrimas.
„Jaunimo organizacijose užaugę jaunuoliai tapo pasipriešinimo dalyviais, rengėjais ir netgi vadais okupacijos metu, išeivijoje aktyviais lietuvybės puoselėtojais.
Jų darbais džiaugiamės dar ir šiandien.
Todėl nenuostabu, kad skautų įkūrėjo vizitui Lietuvoje buvo suteiktas valstybinis statusas, jo vardu pavadinta gatvė Palangoje, suteiktas Palangos miesto garbės piliečio vardas, apdovanotas Lietuvos valstybės ir skautų ordinais.
Lordą Robertą Baden-Povelį nuoširdžiai priėmė ne tik stovyklaujantys skautai, poilsiautojai, bet ir Palangos burmistras V. Šliūpas, o prezidentas A. Smetona ir grafas Tiškevičius buvo pakvietę asmeniam pokalbiui.
Įsimintini ir visiems laikams svarbūs lordo žodžiai skirti Lietuvos jaunimui:
„Būkite geros valios nešėjais ir taikos kūrėjais“!“, – sakė N. Bepirštytė.
Žemaitijos skautų organizacijos mokymų skyriaus vadovas Andrius Byčius taip pat pažymi, kad skautų judėjimas reikšmingai prisidėjo prie dorų, patriotiškų lietuvių ugdymo, į skautų gretas jungėsi įvairių profesijų atstovai – mokytojai, dvasininkai, kariai, politikai.
Remdamiesi skautiška pasaulėžiūra, jie darė ir vis dar daro teigiamą įtaką visai šaliai.
Jo teigimu, pagrindinis skautiškos pasaulėžiūros principas, kad skautai kitiems skautams yra broliai ir sesės, neatsižvelgiant į tautybę, religiją, lytį ir kitus bruožus, įgalina siekti taikos ir geresnio pasaulio, o sugrąžinus gatvei skautų įkūrėjo vardą, tai skatintų dar daugiau žmonių domėtis skautybės principais, kurie įtvirtina pačias svarbiausias vertybes:
„Tikiu, jog daugelis lietuvių apie šią skautų judėjimo pradininko asmenybę mažai ką žino, gal iš vis nežino.
Tad gražinus Roberto Baden-Povelio gatvės pavadinimą būtų galima palikti matomą pėdsaką ryškios asmenybės įamžinimui, pagerbimui ir padėkojimui bei sudominti miesto gyventojų ir svečių domėjimąsi Roberto Baden-Povelio palikimu pasauliui.“
Diplomatas, buvęs Lietuvos ambasadoriaus Graikijoje Rolandas Kačinskas priduria, kad šios idėjos įgyvendinimas ne tik įprasmintų istorinį lordo R. Baden-Povelio apsilankymą Lietuvoje, jo neštų idėjų svarbą, bet ir padėtų stiprinti miesto statusą tarptautiniu mastu, taptų traukos centru viso pasaulio skautams.
„Palangos miestas užima ypatingą vietą Lietuvos skautybės istorijoje, nes 1933 m., švenčiant 15 metų skautybės jubiliejų, čia stovyklavo per 2000 skautų iš visos Lietuvos.
Šio reikšmingo renginio metu miestą savo apsilankymu pagerbė skautų judėjimo įkūrėjas lordas Robertas Baden-Povelis.
Sugrąžinus Palangos gatvei Baden-Povelio vardą, būtų ne tik pagerbtas jo palikimas, bet ir sustiprintas tarptautinis miesto statusas, pabrėžiant jo istorinę svarbą ir įsipareigojimą jaunimo ugdymui.
Lordas Baden-Povelis – svarbi pasaulinio mąsto asmenybė. R. Baden-Povelis buvo lyderis vizionierius, įkūręs skautų judėjimą, įskiepijęs savidisciplinos, lyderystės ir visuomeninės veiklos principus milijonams jaunų žmonių visame pasaulyje.
Palanga, sugrąžinus gatvės pavadinimą, pagerbtų išliekamąjį jo sumanymų poveikį ir pripažintų jo indėlį formuojant daugybės skautų gyvenimus visame pasaulyje.
Toks pripažinimas ne tik pagerbtų Baden-Povelį, bet ir įtvirtintų miesto vietą skautų istorijos metraščiuose.
Gatvė taptų ryškiu orientyru, pritraukiančiu skautus, istorikus ir lankytojus iš viso pasaulio, kurie norėtų sužinoti apie Palangos istorinę reikšmę pasauliniam skautų judėjimui.
Tai taptu puikus, ilgalaikis ir nebrangus būdas garsinti Palangos miesto vardą pasaulyje“, – kalbėjo R. Kačinskas.
Jam paantrina ir istorikas, politikas dr. Valdas Rakutis, pažymėdamas, kad tokios jau ne kartą keltos, bet neįgyvendinto sumanymo išpildymas ne tik pritrauktų dar daugiau žmonių – tai padėtų išsaugoti kultūrinį paveldą:
„Kurortai nėra vien rekreacijos, atsipalaidavimo ir turizmo vystymo teritorijos.
Jeigu jos tokiomis patampa, gyventojai palaipsniui pavirsta lankytojus aptarnaujančiu personalu, poilsio tarnais, todėl kiekvienas kurortas, siekdamas tvarios plėtros ir išskirtinumo turi skirti dėmesį savo kultūriniam paveldui:
tai ne tik padidins vietovės patrauklumą, bet ir sudarys sąlygas vietinių gyventojų savimonei išlaikyti, jaunimui auklėti, patriotinei pilietinei sąmonei vystyti. <…>
Palanga ilgai gyveno tik su Gintaro muziejumi, o dabar atranda visą XIX–XX a. pradžios kurorto gyvenimą.
Baden-Povelio gatvė yra pasaulinės istorijos atminimas, reikalingas Lietuvai, Palangai, skautams ir visam skautų sumanymą pažinusiam pasauliui“, – teigė dr. V. Rakutis.
Be to, Palangoje išsaugotas skautams svarbus artefaktas – skautų akmuo, liudijantis apie 1933 m. vykusį istorinį skautų įkūrėjo apsilankymą šalyje.
Jame iškalta ne tik įvykio data, bet ir prezidento A. Smetonos, Olave ir R. Baden-Povelio inicialai.
Ši istoriškai svarbi traukos vieta, anot N. Bepirštytės, yra skautų lankomiausia vieta visoje Palangoje, o R. Baden-Povelio vardo sugrąžinimas gatvei dar labiau sustiprintų jo svarbą.
„Skautų slėnis Palangoje yra labiausiai lankoma skautų vieta, visada apie ją papasakojame ir užsienio svečiams, nes tai ko gero vienintelė tokia vieta pasaulyje.
Gatvės pavadinimo sugrąžinimas būtų ne tik istorinės tiesos atitaisymas, bet ir didelė dovana viso pasaulio skautams“, – kalbėjo skautų istorijos kuratorė.
Papildydamas šį sumanymą, skautų tematikos filatelijos rinkėjas, Lietuvos piligrimų bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas teigia, kad atkūrus istorinį gatvės pavadinimą, Palangos vardas neabejotinai papildytų skautams svarbių vietų sąrašą:
„Toks žingsnis pritrauktų į Palangą ir Lietuvą skautus iš viso pasaulio, maloniai nustebintų mūsų partnerius Didžiojoje Britanijoje bei atkurtų istorinį teisingumą.
Palanga, turinti tokius svarbius artefaktus, kaip R. Baden-Povelio gatvę, akmenį ir galbūt skautų istorijos muziejų, įsilietų į pasaulinių skautų judėjimui svarbių vietovių gretas, tokių kaip Brownsea sala, Dorsetas, Mafekingas ar Belfastas.“
Mano nuomone, lordas, skautų įkūrėjas, svarbus tik skautams, kai Tautos didvyriai – drąsieji lakūnai ypatingai svarbūs visai Lietuvai. Mėginimai pagrįsti gatvės pavadinimo pakeitimą skamba silpnai.