Šią savaitę Vilniuje prasideda kasmetinis želdinių surašymas – surašomi mieste augantys medžiai, krūmai, įvertinama jų būklė. Šiemet pagrindiniai želdinių surašymo darbai vyks Verkių ir Lazdynų seniūnijose, bus atnaujinti Žvėryno seniūnijos duomenys, o specialistų dėmesio gali sulaukti ne tik valstybinėje žemėje, bet ir privačiuose sklypuose augantys medžiai.
Už surašymo duomenų surinkimą ir apdorojimą atsakingos bendrovės „Vilniaus planas“ GIS skyriaus vadovo Aurelijaus Deksnio teigimu, surašymas vyksta specialistams fiziškai vaikštant po miestą ir per mobiliąją aplikaciją suvedant informaciją tiesiai į duomenų bazę. Inventorizaciją atlikę Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos specialistai vizualiai apžiūri kiekvieną medį atskirai – vertinama želdinių būklė, aprašomi fiziniai parametrai, rekomenduojamos tvarkymo priemonės atsižvelgiant į surinktus duomenis bei augimvietės sąlygas. Inventorizacija atliekama pagal Aplinkos ministerijos įsakymo reikalavimus.
„Atsižvelgiant į objektų savybes bei vietovę, vidutiniškai per dieną specialistas gali inventorizuoti apie 200 želdinių. Per 2–3 metus planuojama surašyti apie 200 tūkstančių želdinių. Želdinių surašymo metu kraštovaizdžio inžinieriai siūlo, kuriuos medžius genėti, kuriuos siūloma kirsti dėl kritinės želdinio būklės ar gydyti“, – sako A. Deksnys.
Specialistų dėmesio sulaukia valstybinėje ir savivaldybių žemėje augantys želdiniai, kurių buvimo vieta ir kita informacija yra savivaldybės duomenų bazėje. Lauko darbų metu aptikti želdiniai, kurie nėra duomenų bazėje, į ją įtraukiami, jei atitinka šiuos kriterijus – kamieno skersmuo 130 cm aukštyje yra lygus arba didesnis nei 12 cm, o lianos, krūmai bei mažesnio skersmens naujai pasodinti želdiniai yra aukštesni negu 1,5 m ir/arba apima didesnį negu 3 kv. m plotą.
Vertintojų dėmesio gali sulaukti ir privačioje žemėje augantys želdiniai, jei jie priskiriami saugotiniems želdiniams, kurių kamieno skersmuo 130 cm aukštyje yra didesnis nei 20 cm.
Želdinius vertinantys specialistai atkreipia dėmesį į tokius želdinių parametrus kaip jų vieta, rūšis, aukštis, skersmuo, būklė, pagal tai nurodo ir rekomenduojamo tvarkymo priemones.
Želdinių būklė nustatoma įvertinus, kaip intensyviai medis nugenėtas, ar jis neserga jokiomis ligomis, nėra apniktas kenkėjų – jei taip, kiek jų ir koks ligos intensyvumas, taip pat ar pažeistas medžio kamienas ir koks pažeidimų intensyvumas, ar medis tiesus, ar pasviręs ir koks pasvirimo laipsnis. Galiausiai, vertinamas pomedis (augimo vieta), ar šaknims pakanka vietos ir jos nėra apribotos.
Želdinių surašymas Vilniuje kasmet vyksta nuo 2013 m. Per 10 metų Vilniuje inventorizuoti virš 300 tūkstančių želdinių.