Birželio 16–18 dienomis vyksiančios Europos archeologijos dienos yra archeologijos mokslą ir archeologinį paveldą pristatantis tarptautinis renginys, kurį sumanė Prancūzija.
Prie jų rengimo kasmet yra kviečiamos prisijungti įvairios organizacijos ir įstaigos, žinovai, dirbantys archeologinio paveldo tyrimų, išsaugojimo ir garsinimo srityse.
„Tapę oficialiais šio prancūzų sumanymo atstovais Lietuvoje daug dirbome, kad suburtume rengėjų ir dalyvių bendruomenę.
Kasmet vis gausesnę renginių programą pasiūlančios Europos archeologijos dienos šiemet ir vėl maloniai džiugina tiek didžiuosiuose miestuose, tiek regionuose, todėl pažinti be galo įdomų mūsų šalies archeologinį paveldą bus galima būnant bet kuriame Lietuvos kampelyje, o veiklų įvairovė leis visiems atrasti savo pomėgius atitinkančių užsiėmimų“, – džiaugiasi Europos archeologijos dienų Lietuvoje sumanytoja, Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė.
Europos archeologijos dienų savaitgalį Lietuvoje vyks daugiau nei pusšimtis nemokamų renginių:
Vilniuje amatininkai kvies išmokti pasigaminti juvelyrinį dirbinį, verpti vilną, austi, dirbti su oda, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke bus rengiama Poškonių ir Senųjų Miežionių pilkapynų tvarkymo talka, šeimos prie Kauno pilies galės išmėginti viduramžių žaidimą kvirkatą ir išvysti net 1500 metų senumo pincetą, Palangos paplūdimyje Jono Šliūpo muziejus tradiciškai pakvies į inscenizuotą archeologinę perkasą, kur smėlio kastuvėlius bus galima išmainyti į archeologo įrankius, Biržų pilyje bus galima išvysti laikinai sugrįžusią Radvilų patranką, pasivaikščioti po pilies rūsį, mėgstantieji aktyviau leisti laisvalaikį galės leistis į dviračių žygį su archeologu po Berčiūnų ir Papušių archeologinius paminklus, pėsčiųjų žygį su archeologu ir gamtininku, kad atrastų Videniškių archeologinį paveldą, o Rietave – į fotografijos ekspediciją profesionaliems ir mėgėjams fotografams po aplinkines archeologines vietas.
Oficialus šių dienų rengėjas kaip kasmet pasiūlys gausiausią renginių dienotvarkę ir kvies praleisti savaitgalį šurmuliuojančiame Senojo arsenalo kieme.
Europos archeologijos dienų renginiai yra nemokami, į kai kuriuos būtina išankstinė registracija.
Dienotvarkė skelbiama čia.
Europos archeologijos dienas Lietuvos nacionalinis muziejus rengia kartu su partneriais – Lietuvos archeologijos draugija, Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu, Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu.
Ar bus rasta proga priminti dalyviams tai, ką LRT TV laidoje pasakojo mūsų MA bendradarbis – kad tarptautinė archeologų draugija (pavadinimo neįsiminiau) patvirtino, jog mūsų archeologiniai radiniai yra 30 tūkst. metų senumo, ir jog visuose sluoksniuose radiniai yra tos pačios kultūros žmonių palikimas? Tai yra, iki mūsų čia niekas kitas negyveno, mes nieko iš čia neišvijome, kad patys jų žemėse įsitaisytume.