Birželio 2 d. Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje 14-18 val. Nacionalinis susivienijimas (NS) kviečia kartu paminėti Nepriklausomybę atkūrusio Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio įkūrimo trisdešimt penkmetį.
NS išplatintame kvietime į šį minėjimą rašoma:
Paminėkime susitelkdami ne į praeities prisiminimus. Žvelkime į ateitį, kaip tai darė ir Sąjūdžio kūrėjai. Sąjūdis iškovojo svarbiausią laimėjimą – Nepriklausomybę. Tačiau dėl įvairių priežasčių nesugebėjo įgyvendinti tikrai laisvos ir visiems piliečiams lygiai teisingos Lietuvos vizijos. Dažnai skleidžiamas melas, kad tos vizijos nė nebuvo. Toji vizija buvo užrašyta ir gyva žmonių atmintyje. Ją galima nesunkiai palyginti su šiandienos Lietuvos tikrove ir dabartinių politikų siekiais. Sąjūdis norėjo kurti Lietuvą kaip tautos namus čia, lietuvių tautos etninėse žemėse. Šiandien sveikinamas lietuvių išsivaikščiojimas globaliame pasaulyje, o tautos išnykimas laikomas šalies pažangos sąlyga. Sąjūdis siekė įtvirtinti valstybinę lietuvių kalbą. Šiandien lietuvių kalba atvirai niekinama, griaunama ir vėl verčiama tik buitine virtuvių šnekta. Sąjūdis siekė, kad lietuvių tauta augtų ir laisvai skleistų savo kūrybines galias tarp kitų pasaulio tautų ir išliktų amžiams. Sąjūdžio tikslas buvo atvira pasauliui, bet tvari ir tolygi besivystanti laisvų ir orių lietuvių šalis. Šiandien kaip norma priimama demografinė krizė ir tautos nykimas, tuštėjantys regionų miestai ir kaimai, atvirai įgyvendinamas Lietuvos be lietuvių projektas skatinant darbo imigrantų antplūdį ir masinę šalies kolonizacija svetimšaliais. Sąjūdis projektavo visapusiškai išsilavinusius būsimus šalies piliečius ir Tėvynės patriotus ugdančią tautinę mokyklą. Šiandien ją keičia atskirties ir susvetimėjimo Tėvynei simbolis – Tūkstantmečio mokykla, kurioje net oficialiai nėra vietos tautinei kultūrai. Sąrašą galima tęsti kone visose srityse. Kaip ir Sąjūdžio metais, dažnai nė patys nejausdami vėl gyvename lemtingų virsmų akivaizdoje. Keičiasi geopolitinė ir demografinė padėtis, kinta pačios valstybės supratimas ir daugybė kitų mūsų išlikimui esminių atramų. Ką darysime? Minėdami Sąjūdžio dieną pirmiausia turime paklausti savęs to paties, ko kadaise klausė jo kūrėjai: ar norime mirti ir visam laikui išnykti kaip savita ir gebanti praturtinti žmoniją tauta? Kviečiame ne tik prisiminti Sąjūdį, bet ir užduoti sau šį – išlikimo – klausimą birželio 2 dieną, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės išrinkimo išvakarėse Vilniaus širdyje, prie Vinco Kudirkos paminklo. Kviečiame neformaliam pokalbiui apie Sąjūdžio nueitą kelią, iškovojimus ir nesėkmes. O svarbiausia – apie Sąjūdžio idėjos gyvybingumą ir aktualumą šiandien. Kudirkos aikštėje galėsite pabendrauti su Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariu prof. Vytautu Radžvilu, kitais Sąjūdžio dalyviais, taip pat ir jaunosios kartos atstovais. Ilgą laiką, nuo 14 iki 18 valandos, būsime aikštėje, pasiruošę atviram, neformaliam, konstruktyviam pokalbiui apie Sąjūdį ir gyvojo Sąjūdžio dvasią.
Nacionalinis susivienijimas – Lietuvos politinė partija, įsteigta 2020 m. kovo 7 d. Pirmininkas – filosofas Vytautas Radžvilas.
2016 m. sausio 9 d. įsteigtas „Vilniaus forumas“, o 2018 m. atsiradus forumams kituose miestuose susijungė į „Tautos forumą“. Dalyvavo 2019 m. Europos Parlamento rinkimuose kaip Visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“, bet mandatų neiškovojo. 2023 m. Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimuose iškovojo 3 vietas Vilniaus miesto savivaldybės taryboje.
Nacionalinis susivienijimas atstovauja dešiniąsias, konservatyviąsias, prokrikščioniškas pažiūras. Pasisako prieš Europos Sąjungos integracijos gilinimą, „Globalios Lietuvos“ strategiją.
Vyksta Sąjūdžio skaldymas
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/vyksta-sajudzio-skaldymas/
Apie Sąjūdžio35-mečio minėjimo skaldymą
Ką mes įsileidome į Seimą…
Ką mes įsileidome…
Sąjūdis vyko per visą sovietmetį vienų daugiau, kitų mažiau paslėptas ar net atvirai besireiškiantis širdyse. Birželio 3 d. jo išėjimo į viešumą Lietuvoje diena. Tos dienos vilniečių susibūrimas Mokslų akademijos salėje, iškeliant jį į viešumą ir Tautai iškeltomis rankomis nešant iki savo Laisvės paskelbimo, Lietuva atliko žygdarbį žmonijos laisvės siekių ir kovų istorijoje.
Tai ne Landsbergio, ne Radžvilo ar Medalinsko garbė, tai Tautos garbė. Taigi šio įvykio paminėjimai turi vykti kaip pasidžiavimo Tauta, Vilniumi, visų Lietuvos žemės vietų žmonėmis šventės, atskleidžiant išsivadavimo iš Sovietinio režimo reikšmingumą regionui, Europai, pasauliui. Šventėje galėtų būti organizuojama ir viešojo išsisakymo dalis, tai rengiant atskiruose miestuose.
Kiek linkusi kartotis istorija? Kokias paraleles galime brėžti tarp praeities, dabarties ir galimos ateities? Kaip kūrėme ir kuriame savo valstybę? Gilinamės į tai laidoje „Istorinės paralelės“ per Žinių radiją.
Kiek Sąjūdžio vertybių likę šiandien ?
– ziniuradijas.lt/laidos/istorines-paraleles/kiek-sajudzio-vertybiu-like-siandien?video=1
„Prieš 35 metus, 1988-ųjų birželio 3 d. buvo įkurtas Sąjūdžio judėjimas. Vilniuje, Mokslų akademijos salėje, Sąjūdžio susirinkimo metu buvo išrinkti 35 iniciatyvinės grupės įgaliotiniai, kurie turėjo koordinuoti atskirus jau anksčiau susikūrusius įvairius klubus („Tauta ir istorija”, „Žemyna”, „Talka”, kt.). Sąjūdis, Lietuvos atgimimo variklis, paskatino 1990 m. kovo 11 d. paskelbti Lietuvos nepriklausomybę. Kokias vertybes Sąjūdis matė tuomet, kiek jų liko šiandien?”
Laidos dalyviai – Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Vytautas Radžvilas ir Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Seimo narys Mečys Laurinkus.
LRyto TV, Nauja diena
– tv.lrytas.lt/laidos/nauja-diena/2023/06/02/news/-nauja-diena-2023-06-02-27252136
nuo 13.40 min. A. Medalinsko prisiminimai.
Lietuvoje dar neišpilietinti Rinkėjai nori sužinoti, ar LR Rinkimų kodeksas neprieštarauja LR Konstitucijai
– aidas.lt/lt/naujausios/29744-2023-06-03-lietuvoje-dar-neispilietinti-rinkejai-nori-suzinoti-ar-lr-rinkimu-kodeksas-nepriestarauja-lr-konstitucijai
Vincentas Jasiulevičius,
„Valdymo sistemų ekspertas, Lietuvai pagražinti draugijos narys
LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKIMŲ KODEKSAS, ĮSIGALIOJĘS 2022-09-01, PRIEŠTARAUJA LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCIJOS 55 IR 119 STRAIPSNIUOSE NUSTATYTAI VISUOTINEI, LYGIAI, TIESIOGINEI RINKIMŲ TEISEI. RINKĖJAI PRAŠO SEIMO KREIPTIS DĖL IŠVADŲ Į LR KONSTITUCINĮ TEISMĄ.”