Sekmadienis, 6 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Lietuvos darbo rinkos įgūdžių ypatybės

Viktorija Tauraitė, www.alkas.lt
2023-05-12 08:02:20
0
Lietuvos darbo rinkos įgūdžių ypatybės | A. Ufartas, BFL nuotr.

Lietuvos darbo rinkos įgūdžių ypatybės | A. Ufartas, BFL nuotr.

Pastaruoju metu vis dažniau diskutuojame apie dirbtinį protą ir jo sparčią pažangą bei galimai kylančius iššūkius.

Visgi šiandieniniame kontekste tikslinga giliau pažvelgti į Lietuvos darbo rinkos dalyvių elgseną, užimtų gyventojų darbo įgūdžių ypatybes, kurias galima atskleisti, remiantis Valstybės duomenų agentūros 2022 m. darbo įgūdžių tyrimo statistiniais duomenimis (tirti 15–74 metų užimti gyventojai).

Užimti gyventojai yra suprantami kaip asmenys, dirbantys bet kokį darbą, gaunantys už jį darbo užmokestį pinigais ar natūra arba turintys pajamų ar pelno.

Moterys dirbdamos dažniau naudojosi kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu, o vyrų darbinės funkcijos dažniau buvo susijusios su sunkia fizine veikla

Susidaro įspūdis, kad didžiosios darbo rinkos dalies darbo funkcijos yra susijusios su skaitmeniniais įrenginiais bei jų būtinu naudojimu kasdieninėms darbinėms funkcijoms atlikti.

Statistiniai duomenys atskleidžia tai, kad 2022 m. beveik ketvirtadalio 15–74 metų užimtų gyventojų visas arba beveik visas darbo laikas buvo skirtas dirbti kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu (neįtraukiant telefoninių skambučių).

Akivaizdu, kad tai kelia tam tikro pobūdžio grėsmes ir užimtų gyventojų sveikatai.

Remiantis Valstybės duomenų agentūros 2022 m. IV ketvirčio duomenimis, tarp užimtų gyventojų struktūriškai moterų (51,3 proc.) buvo daugiau nei vyrų (48,7 proc.).

O amžiaus kontekste vyravo 25–54 metų užimti gyventojai (68,0 proc.).

Galima manyti, kad atitinkama darbo specifika sudarė sąlygas, jog moterys dažniau visą arba beveik visą darbo laiką praleido naudodamosi skaitmeniniais įrenginiais nei vyrai (moterys: 29,7 proc.; vyrai: 18,6 proc.).

Priešingo pobūdžio tendencijos pastebimos tyrinėjant 15–74 metų užimtų gyventojų praleistą laiką dirbant sunkų fizinį darbą.

Šioje srityje dažniau visą arba beveik visą darbo laiką skyrė vyrai (19,3 proc.) nei moterys (8,9 proc.).

Visgi 2022 m. užimti gyventojai Lietuvoje dažniau visą arba beveik visą darbo laiką skyrė darbui su skaitmeniniais įrenginiais (24,4 proc.) nei sunkiam fiziniam darbui (13,9 proc.).

Užimtų gyventojų skirtumai lyties bruožu yra pastebimi ir profesijų lygmenyje.

Viktorija Tauraitė | J. Petronio nuotr.
Viktorija Tauraitė | J. Petronio nuotr.

2022 m. vyrų dažniausios profesijų grupės buvo šios:

kvalifikuoti darbininkai ir amatininkai; žinovai; įrenginių ir mašinų operatoriai ir surinkėjai.

Moterys dažniausiai buvo žinovės, paslaugų sektoriaus darbuotojos ir pardavėjos.

Darbo užduočių rengimas ir vykdymas: daugiau laisvės ir savarankiškumo

Nustatyta, kad didžioji dalis 15–74 metų užimtų gyventojų (41,9 proc.) turėjo didelę arba labai didelę įtaką darbo užduočių atlikimo eilės tvarkai.

Vadinasi, šie darbuotojai turėjo galimybę patys rengti atliekamas užduotis, atsižvelgiant į vadovo (-ės), organizacijos / įstaigos keliamus tikslus ir pirmenybes.

Lyčių bruožu įžvelgiama, kad sąlyginai didesnę tokio pobūdžio darbo užduočių eiliškumo laisvę turėjo moterys (43,5 proc.) nei vyrai (40,3 proc.).

Išsiaiškinta, kad 43,8 proc. užimtų gyventojų turėjo didelę arba labai didelę įtaką atliekamų užduočių turiniui.

Tai rodo, kad darbuotojai turėjo galimybę realizuoti save darbinėje veikloje ir pateikti savo pasiūlymus, atliekant atitinkamo pobūdžio užduotis.

Visgi moterys (46,3 proc.) dažniau identifikavo šį bruožą nei vyrai (41,1 proc.).

Tikėtina, kad sudėtingi skaičiavimai ir pirštų miklumo reikalaujančios užduotys organizacijose dažnai buvo atliekamos, naudojantis įvairiomis technologijomis.

Tai galima pagrįsti tuo, kad dažniausiai nė kiek darbo laiko nebuvo skiriama minėto pobūdžio užduotims atlikti.

Užimti gyventojai nurodė, kad dažniausiai gyvas bendravimas žodžiu darbo reikalais su žmonėmis iš tos pačios ar kitos organizacijos sudaro tam tikrą darbo dalį, bet mažiau kaip pusę darbo laiko.

Manytina, kad šį atvejį galima susieti su dviem pagrindinėmis priežastimis:

darbinėms funkcijoms atlikti su vidiniais ir išoriniais kolegomis dažnai buvo bendraujama ne žodžiu, o rašytine forma; darbo užduotims atlikti nebuvo reikalingas plataus masto bendravimas žodžiu (tam neabejotinai galėjo turėti įtakos konkreti profesija, užimamos pareigos ir kt.).

Taigi nors gyvas bendravimas žodžiu dažnai yra neatsiejama mūsų kasdieninės veiklos dalis, tačiau dažniausiai tai sudaro mažiau kaip pusę darbo laiko.

O darbas su skaitmeniniais įrenginiais visą arba beveik visą darbo laiką apima beveik ketvirtadalio užimtų gyventojų kasdienybę.

Visgi darbo užduočių rengimas ir vykdymas didžiąja dalimi yra pagrįstas darbuotojų pasitikėjimu ir laisve, dažnai sudarant jiems sąlygas savarankiškai rengti ir vykdyti jiems pavestas darbo užduotis tiek svarbumo, eiliškumo, tiek turinio prasmėmis.

Tokios aplinkybės sudaro sąlygas darbuotojui būti savarankiškam, kūrybiškam, bet tuo pačiu skatina prisiimti atsakomybę už atliekamų užduočių įvykdymą tinkamai ir laiku.

Žinoma, konkrečios darbinės padėtys gali priklausyti nuo profesijos, užimamų pareigų ir pan., bet bendrąja prasme įžvelgiamos minėtos tendencijos Lietuvos darbo rinkoje.

Autorė yra Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos ir vadybos fakulteto (EVF) mokslo darbuotoja

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Nuo naujų metų įsigalioja Darbo kodekso pakeitimai
  2. Svarbu tėvams: taps lengviau derinti darbo ir šeimos poreikius
  3. Darbdaviui būtina lanksčiai derinti darbo laiką, vietą ir savijautą
  4. Įgūdžiai 2022-aisiais: ko ieškos darbdaviai ir ko trūksta darbuotojams
  5. Ar darbdavys turi rūpintis darbuotojo šeimyniniu gyvenimu?
  6. Statistikos departamento pokyčiai
  7. Kaip klostysis gyvenimas 2023 metais?
  8. Svarbūs teisės aktų pakeitimai 2023 metais

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Globojančių šeimų festivalis | SADM nuotr.
Gamta ir žmogus

Vaikų globos savaitę užbaigė naujas Lietuvos rekordas

2025 07 06
Šiauliai
Kultūra

Šiauliai kvies jungtis į šventinę bendrystę

2025 07 05
A. Stulginskiui skirta paroda
Istorija

Istorinėje Prezidentūroje atidaroma A. Stulginskiui skirta paroda

2025 07 05
Baltijos esperantininkų dienos Kaune | Lietuvos esperantininkų sąjungos nuotr.
Kalba

Baltijos esperantininkų dienos Kaune

2025 07 05
„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ | Facebook nuotr.
Kultūra

„Tautiška giesmė“ sekmadienį skambės visoje Lietuvoje: skelbia giedojimo vietų sąrašą

2025 07 05
Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę | Rengėjų nuotr.
Istorija

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę

2025 07 05
šiauliai„Saulės žiedas“ 2025.
Etninė kultūra

Tarptautinė folkloro šventė „Saulės žiedas“ Šiauliuose tęsiasi – miestas alsuoja pasaulio folkloro ritmais

2025 07 05
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai | Paveldo komisijos nuotr.
Architektūra

Valstybės išlaidos auga, o Sporto rūmų ateitis – vis dar be sprendimo

2025 07 05

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas Dilius apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Vasarą atraskite šaltai „užplikytą“ kavą
  • Vaikų globos savaitę užbaigė naujas Lietuvos rekordas
  • I. Giniotis. Karaliaus Vilhelmo kanalas
  • 4 dalykai, kuriuos būtina apgalvoti imant paskolą būstui

Kiti Straipsniai

I. Giniotis. Karaliaus Vilhelmo kanalas

I. Giniotis. Karaliaus Vilhelmo kanalas

2025 07 06
A. Stulginskiui skirta paroda

Istorinėje Prezidentūroje atidaroma A. Stulginskiui skirta paroda

2025 07 05
Baltijos esperantininkų dienos Kaune | Lietuvos esperantininkų sąjungos nuotr.

Baltijos esperantininkų dienos Kaune

2025 07 05
„Tautiška giesmė aplink pasaulį“ | Facebook nuotr.

„Tautiška giesmė“ sekmadienį skambės visoje Lietuvoje: skelbia giedojimo vietų sąrašą

2025 07 05
Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę | Rengėjų nuotr.

Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir tautiškos giesmės diena kviečia į Kernavę

2025 07 05
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai | Paveldo komisijos nuotr.

Valstybės išlaidos auga, o Sporto rūmų ateitis – vis dar be sprendimo

2025 07 05
Apytalaukio dvaro rūmai | Wikipedia.org nuotr.

Paveldo komisija nepritarė Apytalaukio dvaro išbraukimui iš Neprivatizuotinų buvusių dvarų sodybų sąrašo

2025 07 05
Sveikata

Mokinių sveikatos tikrinimas – galimybė aptarti „nepatogius“ klausimus

2025 07 04
Rimantas Vanagas

R. Vanagas. Tipu tapu į tapatybę

2025 07 03
Pasaulio lietuvių sporto žaidynių 2022 Druskininkuose archyvo nuotr.

Pasaulio lietuvių sporto žaidynės Palangoje suburs apie 3 tūkst. dalyvių

2025 07 03

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas Dilius apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
  • LIETUVIŠKOS KARALYSTĖS JUNGTINĖS PAJĖGOS apie D. Razauskas: Kas išvaduos iš baudžiavos? Tik Dievo sūnus
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Joneliskio Rasų (Joninių) šventė | Joneliškio bendr. nuotr.

Aktyvi bendruomenė nori auginti laisvus vaikus, dėl to... kuria savo verslą

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai