Gegužės 9-ąją, Europos dieną, Vilniaus Rotušėje, minint referendumo dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) dvidešimtmetį, iškilmingai atidaryta paroda „Lietuvos kelias į ES: istorinis apsisprendimas“.
Joje – išskirtiniai archyviniai kadrai, kuriuose įamžintos ne tik svarbiausių sutarčių pasirašymo akimirkos, bet ir gausiai į referendumą balsuoti besirenkantys gyventojai:
nuo balsavimo teisę ką tik įgijusių jaunuolių iki gyvenimišką patirtį sukaupusių vyresnių žmonių.
„Lietuva šiandien – aktyvi Europos Sąjungos narė ir ateities kūrėja.
Galime didžiuotis savo indėliu į europinę politiką užtikrinant visų europiečių saugumą, kuriant taiką ir gerovę kontinente.
Šiandien mums taip pat tenka užduotis padėti su agresoriumi kovojančiai Ukrainai ir užbaigti daugiau nei prieš trisdešimt metų pradėtą Europos vienijimosi procesą.
Tai mūsų kelias ir mūsų indėlis į Europos Sąjungos ateitį“, – parodą atidaręs sakė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Prieš 20 metų, 2003 m. gegužės 10–11 d., Lietuvos gyventojai referendume vieningai nusprendė tapti ES šeimos dalimi ir tolesnį valstybės vystymąsi grįsti bendromis ES vertybėmis.
Už Lietuvos narystę ES pasisakė net 91,07 proc. balsavusiųjų.
„Paskutiniai dvidešimt metų Lietuvos gyvenime žymi labai daug – prisijungėme prie Europos Sąjungos, NATO ir tapome laisvo demokratinio pasaulio dalimi.
Ar buvo lengva tai pasiekti? Ir taip, ir ne. Laukė daugybės dokumentų, sutarčių derinimas, bet visi norėjo kitokio gyvenimo.
Su džiaugsmu sakėme – mes galime! Nebijokime to sau pasakyti ir šiandien. Nes mes tikrai galime“, – sveikino Prezidentas Valdas Adamkus.
„2003-iaisiais Lietuvoje vykstant referendumui dėl ES narystės, pasaulis skaičiavo jau šešis dešimtmečius skleidžiamo melo apie neva kitados būtą savanorišką Lietuvos prisijungimą prie sąjungos rytuose.
Todėl ir pats referendumas turėtų būti suvokiamas plačiau, nei dalis narystės proceso.
Juk būtent per referendumą visa Lietuvos visuomenė aiškiai pasakė pasauliui:
mes save matome Europos šeimos dalimi – dėl to negalimos jokios abejonės“, – teigia Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius.
Šiandien net 8 iš 10 lietuvių jaučiasi ES piliečiais, maždaug tiek pat yra teigiamai nusiteikę dėl ES ateities, rodo naujausia „Eurobarometro“ apklausa.
Lietuva ir toliau tęsia 2003 m. pradėtą europietišką kelionę.
Jos ašis – europiečius vienijančios vertybės:
žmogaus orumas, laisvė, demokratija, lygybė, teisinės valstybės principas, žmogaus teisės ir solidarumas.
„Narystė Europos Sąjungoje Lietuvai suteikė saugumo, sutelkė partnerius ir davė pasitikėjimo savimi.
Tai tikras vainikas Lietuvos valstybingumui“, – įsitikinęs Europos Parlamento narys, vyriausiasis derybininkas dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje Petras Auštrevičius.
Galimybė pamatyti to meto plakatus
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje rengiamos parodos „Lietuvos kelias į ES: istorinis apsisprendimas“ lankytojai, apžvelgdami eksponuojamas istorines nuotraukas, galės prisiminti ar sužinoti, kokios istorinės asmenybės lydėjo Lietuvą kelyje į ES, kokias sutartis reikėjo pasirašyti tam, kad Lietuva galėtų tapti lygiateise ES nare.
Taip pat bus galimybė pamatyti išsaugotus originalius plakatus, kvietusius Lietuvos piliečius dalyvauti referendume ir palaikyti Lietuvos sprendimą prisijunti prie ES.
„Prieš dvidešimt metų Lietuvos gyventojai, vieningai pasisakę už narystę Europos Sąjungoje, išreiškė norą būti Europos taikos projekto dalimi ir puoselėti demokratijos vertybes.
Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje sumanyta plakatų ir nuotraukų paroda primena Lietuvos istorijai svarbias akimirkas:
kokį kelią nuėjome, kad taptume ES nariais, ir ką tądien darė mūsų šalis, kaip kiekvienas jautėmės išreikšdami savo pasirinkimą, kaip laukėme Lietuvos sprendimo referendume.
Nusikelti dvidešimt metų į praeitį turėtų būti įdomu ir tiems, kas tuo metu jau galėjo balsuoti, ir tiems, kas balsavimo teisės dar neturėjo“, – sakė Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega.
Paroda „Lietuvos kelias į ES: istorinis apsisprendimas“ iki gegužės 20 d. (imtinai) bus rodoma Vilniaus Rotušėje (Didžioji g. 31, Vilnius).
Parodą apžiūrėti darbo dienomis galima nuo 11 iki 19 val., šeštadieniais nuo 10 iki 17 val.
Nuo gegužės 21 d. paroda pradės savo kelionę po kitus Lietuvos miestus.
Europos Komisijos atstovybei Lietuvoje parodą surengti padėjo Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija ir kitos valstybės institucijos, Lietuvos centrinis valstybės archyvas, spaudos fotografai.