Kovo 10 d. Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje vyko parodos „Ukraina: nenugalimos tautos dvasiniai lobiai“ atidarymas, kurioje dalyvavo prof. Vytautas Landsbergis, LR Kultū Parodoje rodomi XVI–XVIII a. Ukrainos sakralinio meno kūriniai iš didžiausio Ukrainos muziejų komplekso – Nacionalinio Kyjivo Pečerų lauros istorinio ir kultūrinio draustinio kolekcijos, atskleidžiantys daugiametę Ukrainos ikonų tapybos raidą, supažindinantys su ypatingais ukrainiečių auksakalystės ir siuvinėjimo papročiais.
Pasak parodos rengėjų, būtent ikonose geriausiai įkūnytas Ukrainos žmonių tautinio savęs identifikavimo sumanymas.
Ukrainos ikonų tapybos ištakos siekia Bizantijos kultūrą, vėliau ją paveikė Europos menas, tačiau jai visada buvo būdingas nacionalinis savitumas ir nepakartojamas stilius.
Tai iškalbingai liudija parodoje pristatomi darbai.
Tarp parodos eksponatų – Dievo Motinos Hodegetrijos (rodančios Kelią) ikona iš Kyjivo srities, Šventojo Mikalojaus Stebukladario ir itin išskirtinė šventinė ikona „Arkangelo Mykolo susirinkimas“ iš Bereznos kaimo Černigivo srityje.
Lauros menininkų kūrybos stiliaus pavyzdys – dvi 1730 m. ikonos iš Trejybės cerkvės šventinės ikonostaso eilės „Dievo Motinos gimimas“ ir „Kristaus Gimimas“. Parodos rengėjai yra Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Nacionalinis Kijivo Pečerų lauros istorinis ir kultūrinis draustinis.
Paroda veiks iki 2023 m. gegužės 11 d.