Lietuvių etninės kultūros draugija (LEKD) nuo 2004 m. kaskart vis kitoje Lietuvos vietovėje kasmet rengia tarptautines tradicinių šokių stovyklas. Šiemet rugpjūčio 1–6 d. Salų dvare Rokiškio rajone bu surengta jau 20-oji stovykla.
Ji bus skirta Aukštaitijos atmintiniems metams. Stovyklos dalyviai turės progą supažindinti su šio krašto šokiais ir kitais papročiais, o taip pat plėtos kitų šalių tradicinių šokių pažinimą.
Stovykloje gali dalyvauti įvairaus amžiaus žmonės iš Lietuvos ir kitų šalių, į bendras veiklas bus įtraukta ir Salų kaimo bendruomenė.
Viena iš pagrindinių temų šios stovyklos dienotvarkėje – aukštaitiškos tapatybės pažinimas, įtraukiant į veiklas tyrėjus, mokytojus, geriausius šio krašto folkloro ansamblius ir kitus atlikėjus.
Stovykloje dalyvaus garsi sutartinių tyrėja ir skleidėja prof. habil. dr. Daiva Vyčinienė, aukštaičių instrumentinės muzikos žinovas ir muzikantas Evaldas Vyčinas, Rokiškio ansamblis „Gastauta“, Kupiškio ansambliai „Kupkėmis“, „Jaunimo ramuva“ ir „Kupiškio krošto muzikontai“, Panevėžio „Raskila“, Zarasų krašto kapelos „Sadūnai“ pirmeivis Gintaras Andrijauskas, Utenos ansamblis „Davilą“, uteniškiai muzikantai Raimondas ir Rima Garsonai, Švenčionių kapela „Kaimynai“, pasvališkiai muzikantai ir tradiciniai amatininkai Albertas ir Lina Bartašiai, kiti krašto tradiciniai amatininkai (apimant ir Salų dvaro švietėjus), bus sekamos pasakos aukštaičių tarme, vyks Salų liaudies teatro spektaklis.
Stovyklos veiklos prasidės nuo šios stovyklos sumanytojos ir ilgametės rengėjos dr. Dalios Urbanavičienės paskaitos „Aukštaitijos etnografinio regiono raida ir choreografinis palikimas“.
„Įdomus sutapimas: pirmąją stovyklą 2004 m. surengėme irgi Aukštaitijoje – Labanoro girioje prie Kertuojo ežero. Fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus nuotrauka kaip tik iš ten – šokėjai šoko nepaisydami net didžiulės liūties! Tikimės, kad šiemet jubiliejinė 20-oji stovykla, kuri Aukštaitijos metų įgyvendinimo plane priskirta prie pagrindinių renginių, atskleis įvairias aukštaitiškos tapatybės spalvas, o kartu paskatins tradicinių šokių kaip socialinio reiškinio sklaidą Aukštaitijoje“, sako D. Urbanavičienė.
Kita stovyklos tema – bendruomeniškumas, kadangi stovyklos per 20 gyvavimo metų paskatino tradicinių šokių judėjimo dalyvių bendruomenės augimą, pasklidusį per visą Lietuvą ir dar plačiau.
Su bendruomeniškumu siejasi mokymams skirtas repertuaras – šokamosios sutartinės, rateliai-žaidimai, kadriliniai ir kiti šokiai, kurių atlikimui būtinas grupinis ar kelių porų dalyvavimas. Šiuo pasirinkimu vadovausis tiek minėti dalyviai iš Aukštaitijos, tiek iš užsienio.
Bulgarų ir graikų šokių mokys Diljana Kurdova iš Bulgarijos, latvių – folkloro ansamblio „Dandari“ atstovai Inga Holste su grupe ir grupė „Brička“, estų šokių – Talino šokių klubo atstovai, lenkų šokių – Piotras Zgoželskis.
Stovykloje bus ir kitų veiklų. Dauguma lietuviškų šokių pasižymi polkos ir valso motyvais, todėl bus mokoma šių šokių pagrindų siekiant pagerinti bendruosius tradicinių šokių įgūdžius.
Vyks ir kiti mokymai: tradicinio dainavimo, kankliavimo, grojimo mandolina, Peterburgo armonika ir būgnavimo, tradiciniai amatininkai mokys muzikos instrumentų gamybos, juostų pynimo ir audimo, dirbinių iš šiaudų ir žolynų gamybos, pirštinių mezgimo, šaukštų drožimo, dvaro kultūrą atspindinčio siuvinėjimo, kulinarinio paveldo gamybos.
Stovykla rugpjūčio 1 dieną prasidės savanorių talka ir susipažinimo vakarone, toliau dienomis stovykloje vyks paskaitos ir įvairūs mokymai, vakare – svečių koncertiniai pasirodymai ir šokių vakaronės, bus surengtas tradicinis stovyklos dalyvių „Talentų vakaras“, o paskutinė vakaronė („naktišokiai“) truks iki ryto.
Paskutinę dieną vainikuos paskaita su foto/video rodymu apie Lietuvoje rengiamų tarptautinių tradicinių šokių stovyklų istoriją per 20 metų, bus surengtas šios sukaktuvinės stovyklos aptarimas, sušoktas baigiamasis tradicinis šokis „Polka su ragučiais“, o stovyklą užbaigs Salų liaudies teatro spektaklis.
Stovyklos rengėja: Lietuvių etninės kultūros draugija. Daugiau žinių apie stovyklą skelbiama Facebook puslapyje „Tradicinių šokių klubas“ ir stovyklai skirtame nuolat naujomis žiniomis pildomame puslapyje „XX tarptautinė tradicinių šokių stovykla“.
Garbė Aukštaitijai, – po Vytenio sudorojimo, vadinamoje Pilėnų tragedijoje, ir bandymo po jos ištrinti iš Europos atminties Lietuvos vardą, egzistavusį nuo seniausių laikų ir tapusį Mndaugo sukurtos karalystės vardu, ir toliau save vadinusiai Lietuva bei Aukštaitiją ir Žemaitiją laikusiai tik kaip Lietuvos žemės dalimis.