Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai 2022 metais išanalizavo Europos Skubių pranešimų dėl nesaugaus maisto ir pašarų sistemoje (RASFF) registruotus atvejus apie aptiktus nesaugius maisto papildus, kurie buvo uždrausti tiekti rinkai. Tokių pranešimų praėjusiais metais buvo daugiau nei 100 ir pagrindinė maisto papildo uždraudimo tiekti rinkai priežastis – gaminio sudėtyje aptiktas neautorizuotas naujas maistas.
„Primename, kad maisto gamintojai ar tiekėjai turi pasitikrinti, ar maisto produktams, kuriuos jie ketina tiekti Europos Sąjungos rinkai, nėra taikomi naujo maisto reikalavimai. Vienas iš tokių šaltinių yra Naujo maisto katalogas, skelbiamas Europos Komisijos tinklalapyje. Šis sąrašas nuolatos atnaujinamas, papildomas naujais produktais ar keičiant jau įtrauktų į sąrašą produktų naudojimo sąlygas.
Tačiau jei gamintojai ar tiekėjai nėra tikri, ar maisto gaminiams, kuriuos jie ketina pateikti Europos Sąjungos rinkai yra taikomi minėti reikalavimai, jie turėtų konsultuotis su atsakingų institucijų specialistais toje valstybėje narėje, kurioje ketinama pirmąkart pateikti naują maisto gaminį rinkai“, – sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė – valstybinė maisto produktų inspektorė Rita Beliauskienė.
Prieš pateikiant naują maisto gaminį į rinką, būtina įvertinti ar jie atitinka pagrindinius principus, kuriais grindžiamas naujas maistas Europos Sąjungoje, tai yra ar maisto gaminiai yra:
- Saugūs vartotojams;
- Tinkamai paženklinti, kad neklaidintų vartotojų;
- Jei naujas maisto gaminys yra skirtas pakeisti kitą gaminį, jis neturi skirtis taip, kad naujo maisto gaminio vartojimas maistiniu požiūriu būtų nepalankus vartotojui;
Prieš leidimo tiekti į rinką suteikimą, Europos maisto saugos tarnyba (toliau – EFSA) turi atlikti griežtą mokslinį saugos vertinimą. Iki kol toks vertinimas nėra atliktas – šį maistą Europos Sąjungai tiekti draudžiama.
VMVT duomenimis 2022 m. uždraustų tiekti rinkai maisto papildų sudėtyje nustatytos medžiagos, kurios priskirtos naujam neautorizuotam maistui – augalai (vienametis kietis (Artemisia Annua), niežulinė aksompupė (Mucuna pruriens), dykuminis žvakys (Cistanche deserticola) ir kordicepsas (Cordyceps militaris)), kanabidiolis (CBD), huperzinas A, 5-hidroksitriptofanas (5-HTP), 1,3-dimetilbutilaminas (DMAA), zeolitas, alfa glicerilfosforilcholinas (alfa-GPC), serapeptazė, sildenafilis ar jo analogai, ir kt.
***
Kokybiško maisto papildai gera kaina https://papildupasaulis.lt/