Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) Vilniaus apygardos administraciniam teismui pateikė skundą, kuriuo prašo panaikinti Konkurencijos tarybos gruodžio 9 d. nutarimą pripažinti LVA pažeidus Konkurencijos įstatymą ir asociacijai skirtą baudą.
„2017 m. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kvietimu dalyvaudami teisėkūros procese, kurio metu buvome paprašyti pateikti bendrą asociacijos poziciją dėl naujų kompensuojamųjų vaistų antkainių dydžio, niekaip nepažeidėme konkurencijos taisyklių.
Remiantis Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) teise, konkurencija tarp ūkio subjektų vyksta rinkoje, o ne teisėkūros proceso metu teikiamais pasiūlymais – bendri pasiūlymai teisėkūros procese pokyčio rinkoje nedaro.
Dalyvaudami minėtame teisėkūros procese, griežtai laikėmės konkurencijos taisyklių reikalavimų“, – pranešime spaudai sako Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.
LVA pirmininkė dėsto argumentus
Jos teigimu, LVA ir jos narės tarpusavyje nesidalino jokia komerciškai jautriais duomenimis. Antra, LVA ir jos narės nesitarė, kaip jos taikys teisės aktuose nustatytus maksimalius antkainius. Trečia, LVA ir jos narės neatliko jokių kitų veiksmų, kuriais būtų koordinuojamas elgesys rinkoje – pavyzdžiui, kainų fiksavimas, nuolaidų dydžių derinimas ar pan. Tokių veiksmų, kurie išties būtų neleistini konkurencijos teisės požiūriu, nėra užfiksavusi ir Konkurencijos taryba puspenktų metų trukusio ir 16 kartų pratęsto tyrimo metu.
Todėl, pasak LVA pirmininkės, viešoje erdvėje pastaruoju metu eskaluojama Konkurencijos tarybos pozicija, kad konkurentams kainų derinti negalima, yra visiškai nesusijusi su pačios tarybos priimtu gruodžio 9 d. nutarimu.
Šiame nutarime nėra nė vieno kaltinimo dėl to, kad LVA ir asociacijos narės būtų sudariusios neleistiną susitarimą dėl kainų ar kitų veiksmų rinkoje derinimo – pavyzdžiui, kokio dydžio antkainius taikys SAM patvirtintose maksimaliose jų ribose.
„ Atsižvelgdami į tai, jog konkurencijos teisei nenusižengėme, prašome Vilniaus apygardos administracinio teismo panaikinti Konkurencijos tarybos gruodžio 9 d. nutarimą, šiuo nutarimu LVA skirtą baudą bei atlyginti bylinėjimosi išlaidas.
Taip pat noriu pabrėžti, kad nepaisydama precedentų ES teisėje neturinčio Konkurencijos tarybos nutarimo, LVA dalyvavo, dalyvauja ir toliau dalyvaus visose valstybinių institucijų darbo grupėse, kur yra kviečiama ir kur sprendžiami klausimai, galintys paliesti Lietuvos vaistinių veiklą“, – teigia Kristina Nemaniūtė-Gagė.