Kauno apskrities viešoji biblioteka jau nuo lapkričio pabaigos sutelktinio finansavimo platformoje susimetam.lt. renka lėšas ypatingoms tarpukario šelako plokštelėms atnaujinti.
Šiuo metu surinkta jau virš 700 eurų, o laiko iki projekto pabaigos liko kiek mažiau nei 3 savaitės. Kviečiame kiekvieną melomaną ir muzikai neabejingą bičiulį prisidėti prie šio sumanymo įgyvendinimo.
Jūsų dėka pavyktų ne tik atnaujinti plokšteles, įrengti šelako plokštelių klausymo kampelį bibliotekoje, bet ir skaitmenizuojant jų turinį išsaugoti plokštelėse esančius muzikos įrašus ateities kartoms.
Atnaujintos plokštelės taptų prieinamos kiekvienam
Kauno apskrities viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus vadovė Julija Genienė dalijasi ateities planais:
„Atnaujintų šelako plokštelių muziką pagaliau galėtų išgirsti mūsų bibliotekos lankytojai, o jei pavyks įrašus suskaitmeninti, galėsime juos naudoti mokymo tikslams, kad kuo daugiau bibliotekos lankytojų išgirstų, ko klausėsi mūsų seneliai ir proseneliai.“
Kauno apskrities viešosios bibliotekos rinkinį sudaro 535 vnt. XX a. pirmosios pusės Lietuvos ir užsienio muzikos šelako plokštelių.
„Rinkinyje turime parodomąją gramofono plokštelę, kurios viena pusė neturi įrašų, turime ir operinės muzikos, ir žinomiausios, daug Amerikos lietuvių įrašytų dainų, pvz., Mahanojaus mainerių (šachtininkų, Pensilvanijos valstija) orkestro, Masačiusetso valstijos Vorčesterio lietuviško orkestro, taip pat praėjusio šimtmečio trečiojo bei ketvirtojo dešimtmečių žinomiausios šokių muzikos.“ – apie plokšteles pasakoja Julija.
Šelakas – ypatinga ir trapi plokštelė
Šelako plokštelės iš specialios dervos buvo gaminamos maždaug iki XX a. 7-ojo dešimtmečio pradžios – kol pasaulyje išgarsėjo vinilinės plokštelės.
Šelako plokštelės vadinamos Tolimuosiuose Rytuose paplitusio vabalo, kurio išskyros buvo naudojamos plokštelių gamyboje, pavadinimu.
Kadangi šelakas – natūrali medžiaga, plokštelės yra labai trapios, reikalauja išskirtinės priežiūros ir laikymo sąlygų.
Be to, jos nėra ilgaamžės – kokybiškai skamba vos 50–70 grojimų, o jų skambesiui būdingas savotiškas traškesys.
„Šelako plokštelės atsirado anksčiau už vinilus. Jos yra storesnės, sunkesnės, lengvai dūžtančios, panašiai kaip stiklas.
Taip pat skiriasi ir plokštelių atkūrimo greitis – šelako plokštelė groja 78 apsisukimų per minutę greičiu, o vinilo plokštelių apsisukimo greitis – 33 ⅓ ir / arba 45 apsisukimai per minutę.
Be to, šelako plokštelėms groti reikalingos storesnės adatos, mat šių plokštelių garso takelis yra 5–7 kartus platesnis už vinilo plokštelių.“ – apie Šelako ir vinilo plokštelių skirtumus pasakoja J. Genienė.
Kviečiame prisidėti prie šelako plokštelių rinkinio išsaugojimo ir atnaujinimo. Paramą skirti galima susimetam.lt platformoje „Tarpukario šelako plokštelių atnaujinimas“.