Angliukų ar vaistų nuo galvos skausmo turbūt galima rasti kone kiekvienoje namų vaistinėlėje. Visgi, sutrikusi skrandžio veikla ar įsiskaudusi galva yra nedidelė dalis atvejų, kam turėtume būti pasirengę reaguoti greitai. Todėl „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė dalinasi 5 patarimais, ką vertėtų prisiminti atsinaujinant savo namų vaistinėlę.
1. Kada rinktis šaldantį, o kada šildantį tepalą?
Vaistininkai dažnai susiduria su atvejais, kai žmonės nėra įsitikinę, kada rinktis šaldantį, o kada šildantį tepalą nuo skausmo, pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Ji prabrėžia, kad norint greitesnio gijimo, labai svarbu pasirinkti teisingo poveikio priemonę.
„Šaldantys tepalai turi anestetiko savybių, kuris tarsi sustabdo nervų siunčiamus skausmo signalus į smegenis. Jie veiksmingiausi traumų atvejais, kai prasideda tinimas, taip pat jie numalšina alergijos ar vabzdžio įkandimų niežulį bei netgi gali palengvinti galvos skausmą. Tuo tarpu šildantys tepalai dažniausiai naudojami norint atpalaiduoti raumenis po intensyvios fizinės veiklos, taip greičiau pašalinant susidariusią pieno rūgštį. Be to, jie gali palengvinti nugaros ir sąnarių skausmus bei atpalaiduoti menstruacinius skausmus“, – pasakoja vaistininkė.
2. Kaip teisingai rinktis žaizdų gydymo priemones?
Vaistinėlėse nesvetimos priemonės žaizdų dezinfekcijai ir jų tvarstymui, tačiau vaistininkė įvardija, kokios klaidos pasitaiko jas naudojant.z
„Pirmiausia, žaizdų dezinfekavimui negalima naudoti rankoms skirto dezinfekcinio skysčio. Vietoje jo reiktų rinktis vandenilio peroksidą ar antiseptiką. Daugelis namų vaistinėlėje pirmenybę teikia pleistrams, tačiau vertėtų pasirūpinti ir tvarsčiais, kurie būna dviejų rūšių – sterilūs ir nesterilūs. Abiejų naudojimo paskirtys yra skirtingos. Sterilūs tvarsčiai skirti dėti ant žaizdų, o nesterilius tvarsčius tvirtiname aplink“, – pasakoja J. Aleknienė.
3. Elektrolitų tirpalai ne tik sportuojant, bet ir sergant
Tiek sportuojant, tiek sukarščiavus ar net sustreikavus skrandžiui – visais šiais atvejais patariama namų vaistinėlėje turėti elektrolitų tirpalų, pataria vaistininkė.
„Karščiuojant ar sportuojant mūsų organizmas gausiau prakaituoja. Kartu su prakaitu pasišalina ir elektrolitai, kurie svarbūs reguliuojant vandens kiekį ir jo apykaitą. Panašus procesas prarandant skysčius vyksta ir sustreikavus skrandžiui, vėmimui. Ar tai būtų šie sveikatos sunegalavimai, ar intensyvi treniruotė, norint išvengti dehidratacijos svarbu gerti elektrolitų tirpalus“, – pasakoja J. Aleknienė.
4. Nusideginus odą turėkite pantenolio putų
Pantenolio putos turėtų užimti svarbią vietą vaistinėlėje, kadangi jos ne vien nudegus saulėje, bet ir nusideginus gaminant maistą virtuvėje.
„Ypatingai nusideginus virtuvėje yra svarbi greita reakcija. Pirmiausia nusidegintą vietą nuplaukite tekančiu vėsiu arba kambario temperatūros vandeniu, o tada jau purkškite pantenolio putas. Putose esantis pantenolis stimuliuoja natūralų odos ląstelių atsinaujinimą, palaiko reikiamą drėgmės lygį bei pasižymi raminamuoju odos poveikiu. Visgi jeigu matote, kad nudegimas stipresnis, pavyzdžiui, susiformavo žaizda, patariama nedelsiant vyksti į ligoninę – pataria J. Aleknienė.
5. Vaistai ir nuo skausmo, ir temperatūrai malšinti
Vaistininkė rekomenduoja, kad savo namų vaistinėlėse naudinga rinktis ne vieną, o iškart keletą simptomų numalšinančius vaistus – pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo ir temperatūros.
„Namų vaistinėlėje tikrai nebūtina kiekvienam galimam simptomui turėti po atskirą vaistą. Jeigu yra galimybė, visuomet patarčiau rinktis vaistus, kurie gali vienu metu gali numalšinti ir skausmą, ir pakilusią temperatūrą. Taip ne tik sutaupysite vietos savo vaistinėlėje, bet ir būsite pasirengę bet kuriam netikėtumui“, – pasakoja vaistininkė.