Trečiadienis, 1 vasario, 2023
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
Advertisement
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result

Pradžia Gamta ir žmogus

Apklausa: kas antras gyventojas atsisako profilaktinės patikros

www.alkas.lt
2022 10 28 06:00
0
Sveikatos patikrinimas | vrm.ltv.lt nuotr.

Sveikatos patikrinimas | vrm.ltv.lt nuotr.

Pasak šalies šeimos gydytojų, prevencinėmis sveikatos patikros programomis vis dar naudojasi mažiau nei pusė tikslinio amžiaus ligonių.

Viena dažniausių atsisakymo pasitikrinti sveikatą priežasčių yra tai, kad ligonis nejaučia jokių požymių.

Šeimos gydytojams buvo užduotas klausimas, kaip ligoniai reaguoja išgirdę kvietimą profilaktiškai pasitikrinti sveikatą.

Atlikus apklausą, paaiškėjo, kad kas antras, arba 57 proc., ligonių atsisako tikrintis, nes nieko nejaučia, 22 proc. – dėl baimės ką nors aptikti, o 3 proc. tvirtina, kad nenori nieko žinoti.

Likę 14 proc. ligonių mielai sutinka su pasiūlymu.

„Mes neturime sveikatos kultūros. Turėtume profilaktiškai tikrintis sveikatą tol, kol esame sveiki. Kai kuriems žmonėms paskata ateiti pasitikrinti tampa darbdavio įteikta darbuotojo sveikatos knygelė.

Nors yra ir tokių, kurie atvyksta tik dėl parašo.

Dažnai tokiems ligoniams, kad jau jie atvyko, pasiūlau pasitikrinti sveikatą pagal profilaktines programas – deja, ne visi tam randa laiko“, – komentuoja šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

Ji tęsia sakydama, kad nereikia laukti juntamų požymių, kad žmogus galėtų pasitikrinti sveikatą. Prevencinių sveikatos patikros programų metu galima nustatyti dar ikivėžinius susirgimus, kurių ligoniai visiškai nejaučia.

Ligonius sukausto baimės

Pasak šeimos gydytojos, didžiuosiuose miestuose daugiau ligonių sutinka dalyvauti sveikatos patikros programose.

Tuo tarpu mažesniuose miestuose, taip pat kaimiškose vietovėse gyvenantys žmonės dažniau atsisako – ypač tada, kai dėl tyrimo reikia kažkur vykti.

„Pavyzdžiui, maži miesteliai neturi antro lygio ligoninių, atliekančių mamografijos tyrimą, kuris yra būtinas norint atlikti tyrimą dėl krūtų vėžio pavojaus. Todėl tai apsunkina sąlygas pasitikrinti“, – pripažįsta ji.

Dūdienės įsitikinimu, Lietuvoje onkologija – vis dar stigmatizuojama, mat daugelį metų galvota, kad vėžio diagnozė reiškia mirties nuosprendį.

„Žmonės iki šiol ne visada pasisako apie diagnozę darbe – jie baiminasi apkalbėjimo, neigiamų minčių, reakcijų, gailesčio, mat vis dar gajus pramanas, kad išgirdęs šią diagnozę mirsi.

Tačiau mūsų medicina yra stipriai pažengusi, o gydymas pasiekiamas.

Nors ankstyvesnė stadija reiškia ir didesnę pagijimo tikimybę, yra nemažai istorijų apie tai, kaip netgi su ketvirta vėžio stadija ligoniai gyvena lyg su eiline lėtine liga: vartoja vaistus, atlieka reguliarus patikrinimus“, – kalba ji.

Dar viena priežastis, kodėl žmonės vengia tikrintis profilaktiškai – baimė rasti ligą. Juolab, kad sunkių ligų yra kiekvieno žmogaus aplinkoje.

„Patarčiau nueiti ir pasitikrinti – juk reikia rūpintis savimi, neslėpti galvos smėlyje. Statistika tokia, kad savo gyvenime vienas iš trijų žmonių gali išgirsti vėžio diagnozę“, – teigia šeimos gydytoja.

Ji pateikia vienos moters pavyzdį, kuri kasmetinių apsilankymų dėl privalomo sveikatos patikrinimo darbui metu atkakliai atsisakinėdavo atlikti gimdos kaklelio vėžio tyrimą.

„Aš jai vis siūlydavau profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Kartą ji nusileido ir sutiko pasidaryti tyrimą, kurio metu buvo aptiktos pakitusios ląstelės – ginekologas pašalino tą audinį nuo gimdos kaklelio, o jį ištyrus, buvo aptikta nulinė gimdos kaklelio vėžio stadija.

Tai reiškia, kad pašalinus ląsteles, nebeliko pavojaus susirgti vėžiu. Jei procedūra nebūtų buvusi atlikta, po 5–10 metų pakitusios ląstelės būtų virtusios pirma vėžio stadija ir toliau progresuotų, kol atsirastų juntami požymiai.

Abi labai džiaugiamės, kad pavyko užkirsti kelią vėžiui“, – istorija dalijasi J. Dūdienė, viena iš mokomosios kampanijos „Būk savo sveikatos dirigentas“ sumanytojų.

Lietuvos šeimos gydytojų profesinė sąjunga tokiu būdu kviečia šalies gyventojus pasirūpinti savo sveikata, dalyvaujant prevencinėse sveikatos patikros programose.

Sveikatos patikrinimas | asociatyvi nuotr.
Sveikatos patikrinimas | asociatyvi nuotr.

Pavyksta aptikti ikivėžinius susirgimus

Gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos metu gali būti nustatyti minėti ląstelių pakitimai, vėliau galintys virsti onkologine liga, krūtų vėžio programa padeda aptikti nulinę stadiją ir ankstyvąsias stadijas, kai dar neužčiuopiami „guzeliai“.

Storosios žarnos vėžio ir prostatos vėžio prevencinė programa taip pat suteikia galimybę aptikti dar ikivėžinius susirgimus ir ankstyvąsias stadijas.

„Atlikus paprastą testą, galime aptikti slaptą kraujavimą ligonio kūne. Kito žingsnio metu atliekamas endoskopinis tyrimas, kurio metu žiūrima, ar nėra pakitimų storajame žarnyne.

Neretai pas ligonius aptinkami polipai, kurie yra gerybiniai dariniai, tačiau palikti ir toliau augti kūne jie gali virsti storosios žarnos vėžiu.

Tuo tarpu prostatos vėžio prevencinės programos metu galime aptikti padidėjusį prostatos antigeno kiekį. Tam tereikia paprasto kraujo tyrimo, dėl kurio pakanka atvykti pas savo šeimos gydytoją.

Jei prostatos antigeno kiekis yra padidėjęs, ligonis siunčiamas urologui, kuris papildomo ištyrimo pagalba išsiaiškina priežastis, mat šis rodiklis ne visada reiškia vėžį“, – vardija J. Dūdienė.

Širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnių nustatymo programa leidžia aptikti pakitusius ligonių sveikatos rodiklius, kurių jie dar nejaučia.

„Turime nemažai ligonių, kurie atvykę pasitikrinti nuoširdžiai nustemba, kad turi padidėjusį kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje.

Žmogus pripranta prie palaipsniui didėjančio kraujospūdžio ir cholesterolio – čia ne staigi infekcija su ryškiais požymiais.

Jei dar šalia yra ir kiti gyvensenos nulemti veiksniai – antsvoris, nutukimas, rūkymas, didelis druskos vartojimas, kartu sudėjus šiuos veiksnius ir minėtus rodiklius, mes jau turime pavojų, kad vieną dieną šios problemos gali driokstelėti infarkto pavidalu“, – pabrėžia gydytoja.

Ji priduria, kad šiemet naujai pradėta dar viena profilaktinė patikra visos Lietuvos ligonių, gimusių nuo 1945 iki 1994 m. imtinai.

„Tai kraujo tyrimas, leisiantis pamatyti, ar pacientas gyvenime nebuvo susidūręs su hepatito C virusu (HCV).

Šis virusas, gyvendamas žmogaus organizme, gali sukelti kepenų ląstelių pokyčius, o šie gali virsti kepenų fibroze, kuri negydant gali išsivystyti ir į kepenų vėžį.

Kasmet turime mažiausiai du žmones, kurie miršta nuo kepenų vėžio“, – praneša J. Dūdienė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Šeimos gydytojai reikalauja mažinti biurokratiją
  2. Šeimos gydytojai galės išrašyti vaistus, kuriuos iki šiol išrašydavo tik specialistai
  3. Renkami pasiūlymai, kaip pagerinti šeimos mediciną šalyje
  4. Ruošiamasi sveikatos pertvarkai – rengiami pokyčiai teikiant skubią pagalbą
  5. Užsienio lietuviai gerai žino apie sveikatos paslaugas Lietuvoje
  6. Kauno klinikos dalyvauja „Europos horizontas“ projekte
  7. L. Nosevič. Medicininis atsistatymas grius po pertvarkos volu – kas laukia ligonių?
  8. Šeimos gydytojai ragina stabdyti sveikatos įstaigų pertvarką
  9. Santariškėse duris atvėrė inovatyvus Akušerijos ir chirurgijos korpusas
  10. Šiandien vyksta antrasis Nacionalinis sveikatos egzaminas
  11. Dešimtą kartą paminėtos „Širdies dienos Seime“
  12. Valstybinė ligonių kasa: nesame tokie turtingi, kad pirktume brangiausius vaistus
  13. Santariškių klinikose žmonėms darbingumas grąžinamas visiškai ištirpstančiais kraujagyslių implantais
  14. Pasaulinę stuburo dieną apie nugarą darbo metu
  15. Nerimas dėl greitosios pagalbos: ar suspės į nelaimės vietą?
  16. Pirmą kartą pasaulyje skilvelio aneurizmos gydymui pritaikyta minimaliai invazinė procedūra
  17. Kauno klinikose klausos operacija atlikta ir vyriausiam ligoniui Lietuvoje
  18. Šimtus žmonių dėl diabeto grėsmės patikrinę gydytojai ragina suklusti
  19. Pradedama kompensuoti insulino pompų nuoma
  20. Skubiosios medicinos gydytojai pradeda savo darbą

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kiti Straipsniai

Ukrainos gynėjai | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo

2023 01 31
Moksleiviai prie kompiuterių | vilniausplanas.lt nuotr.

Moksleiviai turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

2023 01 31
Aleksandro Stulginskio žvaigždė | lrs.lt nuotr.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia teikti nusipelniusius apdovanojimui gauti

2023 01 31
Eifl apdovanojimas | rengėjų nuotr.

Vilniaus centrinės bibliotekos projektui – tarptautinis apdovanojimas

2023 01 31
Buvusi NVSPL vadovė Elena Lubienė | nvspl.ltnews nuotr.

Ar SAM sąmoningai žlugdo Visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją?

2023 01 31
Vytautas Landsbergis ir Algirdas Brazauskas 1990 m. kovo mėn., Vilniuje | wikipedia.org, A. Sabaliausko nuotr.

M. Kundrotas. Landsbergiai ir Brazauskai: nei sąjungininkai, nei oponentai

2023 01 30
Vilniaus istorinis statinys | Igno Nefo nuotr.

Vilnius kviečia dalyvauti tyrėjų varžytuvėse

2023 01 30
Sigita Labutienė | www.sveikuoliai.lt nuotr.

Atsikratykite jausmų, kurie kenkia regai!

2023 01 30
Maskoliai bus sutriuškinti | www.facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Šolco pagaliai į NATO ratus

2023 01 30
Daugiabučiai Misionieriuose nuo bastėjos apžvalgos aikštelės | lietuvos.link nuotr.

Vilniaus miesto statybų tyrimas atvėrė sistemines paveldosaugos žaizdas

2023 01 30
Rodyti daugiau

Naujienos

Vilniečiai šventė Perkūno dieną (video)
Šventės

Romuva kviečia švęsti Perkūno dieną

2023 02 01
Tarša | am.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Griežčiau ribojama dulkes kelianti ūkinė veikla

2023 01 31
Ukrainos gynėjai | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.
Ukrainos balsas

Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo

2023 01 31
G. Nausėda: 5 žingsniai Rusijai sustabdyti
Lietuvoje

Prezidentas ragina stiprinti smulkųjį verslą

2023 01 31
Miškas | pixabay.com nuotr.
Lietuvoje

Patvirtinta Valstybinių miškų urėdijos strategija

2023 01 31
am.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

LGGC pradės veikti šių metų pabaigoje

2023 01 31
Kėdainių tiltas | kedainiai.lt nuotr.
Lietuvoje

Reikalaujama atsakomybės dėl tilto griūties

2023 01 31
Lietuva ir toliau kelia Baltarusijai klausimus dėl atominės elektrinės saugos ir poveikio aplinkai
Lietuvoje

Būtina spręsti Baltarusijos AE saugumą

2023 01 31
Baltiški papuošalai Baltiški papuošalai Baltiški papuošalai
Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“ Prano Raščiaus (1932–1987) poezijos knyga „Paragauki sulos“

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Reikšmės implikacijos apie A. Bajor. Asmenvardis – tautinės tapatybės atspindys
  • Rekruto dienoraštis apie Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo
  • Spešl fo Pajūrietis! apie A. Bajor. Asmenvardis – tautinės tapatybės atspindys
  • Nuoroda apie Kas žinotina apie siuntimą pas gydytoją?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • V. Rutkauskienė. Kaniūkų kaimo gyventojų žudynės sovietinių partizanų prisiminimų knygoje
  • Romuva kviečia švęsti Perkūno dieną
  • Griežčiau ribojama dulkes kelianti ūkinė veikla
  • Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo
Lininės rankinės Lininės rankinės Lininės rankinės

Kiti Straipsniai

Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo

by Jonas Vaiškūnas
2023 01 31
3
Ukrainos gynėjai | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad nėra jokių ženklų, kad Putinas būtų pakeitęs invazijos į Ukrainą tikslą. „Šiandien niekas...

Skaityti toliau

Moksleiviai turės mokėti ne tik gimtąją ir užsienio, bet ir IT kalbą

by daiva
2023 01 31
1
Moksleiviai prie kompiuterių | vilniausplanas.lt nuotr.

Lietuvoje visi moksleiviai nuo 16 metų ir studentai naudojasi internetu, 99,7 proc. iš jų tą daro kasdien, rodo Valstybinės duomenų...

Skaityti toliau

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia teikti nusipelniusius apdovanojimui gauti

by daiva
2023 01 31
0
Aleksandro Stulginskio žvaigždė | lrs.lt nuotr.

Seimo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija kviečia visuomenę iki 2023 m. vasario 20 d. siūlyti nusipelniusius Seimo apdovanojimui – Aleksandro Stulginskio žvaigždei –...

Skaityti toliau

Skaitytojų nuomonės:

  • Reikšmės implikacijos apie A. Bajor. Asmenvardis – tautinės tapatybės atspindys
  • Rekruto dienoraštis apie Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo
  • Spešl fo Pajūrietis! apie A. Bajor. Asmenvardis – tautinės tapatybės atspindys
  • Nuoroda apie Kas žinotina apie siuntimą pas gydytoją?
  • NUORODOS apie Vakarai praregėjo: pasirodo, Rusija siekia pergalės, ne pralaimėjimo

Kitas straipsnis
Gintaras | Fotografas.co nuotr.

Įsitikinimus griaunanti paroda apie gintarą

srtfondas Init

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt

   https://lazerineklinika.lt/ | https://sportsman.lt/ | Auskarai su deimantais | https://www.aleina.lt | CBD aliejus Lietuvoje | Mažoji Indija | Pakavimo prekės | Farming Simulator 22 mods | ETS2 Mods | FS22 Mods | FS22 mods download | Bigbank.lt | Žūklės reikmenys internetu | Darbo skelbimai | kemi.lt | Šalikai | TIK BALDAI | ATS Mods | Skyrybos internetu - skyrybos bendru sutarimu | fs22 mods | ATWINS | Srotas24.lt - Dalys | Zuza.lt

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
      • Visi rašiniai
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai