Rugsėjo 10 d., šeštadienį, 15 val. Molėtų krašto muziejus kviečia į Etnografinę sodybą ir Dangaus šviesulių stebyklą Kulionyse (Molėtų r., Gilužio 2A). Čia esančiame „Žvaigždžių skliaute“ vyks Žemynos kanklių grupės koncertas „Po rugsėjo žvaigždėmis“.
Skambės kūriniai iš naujausios, jau ketvirtosios neprilygstamos kanklininkės Žemynos Trinkūnaitės plokštelės „Dešimtstygės kanklės – 22 kompozicijos“. Užburiantis kanklių skambesys, dermėje su rugsėjo žvaigždynų žarais, suteiks nepaprastą dvasios pakylėjimą, atvers galimybę susilieti darnoje su visuma.
Dalyvaus penkios nuostabios kanklininkės: Žemyna Trinkūnaitė, Dalia Šukienė, Vilma Repečkė, Aušra Trapulionytė-Butkauskienė, Violeta Dabrilienė.
Visa Žemynos Trinkūnaitės veikla, įkvėpta jos tėvų, tradicinės Lietuvos kultūros puoselėtojų, skirta praamžėms lietuviškoms kanklėms, siekiui sugrąžinti jas į šiuolaikinę sceną.
Sukūrusi savitą skambinimo būdą ir naujų kūrinių kanklėms, Žemyna sulaukė dėmesio iš įvairių sričių menininkų – kino, teatro, profesionalios muzikos kūrėjų, muzikantų iš įvairiausių pasaulio vietų.
Žemynos kanklių grupė susibūrė 2020 m. pavasarį. Tai ne ansamblis, o atviras Žemynos mokinių, bendraminčių būrelis, grojantis Žemynos kūrinius tradicinėms kanklėms, savitu jos sukurtu skambinimo stiliumi.
Pagrindinės narės yra vilnietės architektė Vilma Repečkė, jau kurianti ir savo kūrinius tradicinėms kanklėms, ir balso aktorė, filmų bei reklamų garsintoja Dalia Šukienė. Kai yra galimybė, prie koncertų prisijungia kanklininkė, sutartinių skambintoja iš Biržų Aušra Trapulionytė-Butkauskienė, o iš Zapyškio – drabužių dizainerė Violeta Dabrilienė.
Grupės tikslas – skleisti bendruomeninio muzikavimo tradicinėmis kanklėmis kultūrą. Grupė nerepetuoja reguliariai – tik kai yra noras susitikti ir kartu pagroti, kartais – ir pakoncertuoti.
Kaip sako pati Žemyna, paprastučių devynstygių kanklių muzikos skambesys jai – sielos atgaiva, tarsi šaltinio vanduo per sausrą. Pasak jos, šis instrumentas neatsiskleidžia vien pritariant dainoms ar skambinant šokiams, jis vertas kur kas daugiau. Minkštas, švelnus skambesys, galimybės keisti stygų derinimą, įvaldyti įvairias technines skambinimo galimybes – visa tai Žemynos buvo išnaudota kuriant savitą muziką, kilusią iš liaudies dainų, folkloro sąjūdžio laikais vykusių „muzikinių mainų“ tarp mums artimų tautų ir noro iškelti tradicines kankles į aukštumas taip, kad ne tik mes patys, bet ir pasaulis jas išgirstų ir įvertintų kaip mūsų visų turtą.
Tai jau ketvirta Žemynos kanklių plokštelė – „Dešimtstygės kanklės – 22 kompozicijos“, išleista 2022 m. Pirma – „Devynstygės kanklės – 17 kompozicijų“, pasirodžiusi 2013 m., pateko tarp 11-os netikėčiausių Lietuvos muzikos 2013 m. plokštelių. Antroji („Devynstygės kanklės – 21 kompozicija“) į platųjį pasaulį iškeliavo 2016 m. Trečioji – „Devynstygės kanklės – 19 kompozicijų“, išleista 2019 m.
Renginys nemokamas, po jo bus galima įsigyti muzikines plokšteles. Renginyje bus fotografuojama ir filmuojama.
Koncerto rengėjai: Molėtų krašto muziejus, „Žaliųjų klubas Gojus“. Renginį remia Lietuvos kultūros taryba.