Ūkiniuose miškuose apie 70 proc. visų Lietuvos miškų ir produktyvių medynų formavimas ir nenutrūkstamas medienos tiekimas yra pagrindiniai miškininkystės tikslai. Šių miškų sodinimo tikslas – iš nukirstų medžių gauti kuo daugiau kokybiškos medienos.
Nepertraukiamas medienos tiekimas gali būti užtikrintas tik tuo atveju, jei nebus iškertama daugiau medienos nei užauginama.
Tai svarbiausias miško kirtimų teisinio reguliavimo uždavinys. Visuomenė dažnai galvoja apie bet kokį miško kirtimą kaip apie miško kirtimą, kai iš tikrųjų visi medžiai kertami dideliuose miško plotuose vienu metu.
Miško kirtimas – medienos ruoša
Su tokiu miško kirtimu gali susikirsti tik sukultūrinti ir brandūs didžiausią ekonominę vertę turintys medynai. Tai tarsi derliaus nuėmimas žemės ūkyje, o vėliau toje pačioje vietovėje vėl pasodinus naujus medžius ir užauginant naujos kartos miškus.
Miško ruoša turi savų privalumų: gaunant maksimalų nupjautos medienos kiekį, o tuo pačiu – didesnes pajamas, lengviau organizuoti ir atlikti šiuos kirtimus. Jei reikia pagalbos su miško retinimu ir ruoša kreipkitės čia www.taurusmiskas.lt/misko-valymas-kirtimas-retinimas.
Tiesa, pastaruoju metu populiarėja ir paplitęs neapibrėžtas pirminis kirtimas, ypač vadinamasis proginis kirtimas. Šiuose kirtimuose brandūs medynai nekertami visi iš karto, o iš pradžių retinami, kad po likusiais augančiais medžiais patektų daugiau šviesos ir būtų sudarytos geriausios galimybės savaime išdygti naujiems medžiams, todėl atsiranda nauja karta.
Po tam tikro laiko, dažniausiai 5–10 metų, šis jau išretėjęs medynas vėl nukertamas. Toks kirtimas kartojamas 2-3 kartus per 10-20 metų.
\Tinkama atranka ir atsitiktinis kirtimas turi ir privalumų: miško generavimas keičiasi arti natūralių procesų, taupomas miškas.
Nori gero miško – reikia kirsti laiku
Miškų kirtimas – tai ne tik miško kirtimas brandžiuose miškuose. Miško kirtimas faktiškai vyksta per visą medyno augimo ciklą. Tai miško kirtimas ir sanitarinis miškų kirtimas, svarbiausias augančių miškų formavimo ir geros būklės palaikymo būdas.
Kokius miškus turėsime ateityje, priklauso nuo teisingo ir savalaikio miško kirtimo. Ypač svarbus yra medžių jaunuolynų kirtimas, vadinamasis šviesų mažinimas ir kirtimas, kuris faktiškai formuoja būsimus medynus dar nesulaukus 20 metų amžiaus.
Kadangi šie kirtimai iš esmės neduoda tiesioginės ekonominės naudos, miško savininkai jų dažniausiai nevykdo. Tačiau kartu kyla grėsmė, kad išaugs norima medžių rūšis, arba investicijos į miško atkūrimą atsipirks.
Gerai atsodinti iškirstą mišką, bet laiku nesuvalius kirtavietės ir neišvalius, negausime norimo miško – pasodinti medžiai gali subyrėti, o vietoj jų atsiras nereikalingi menkaverčiai medžiai arba krūmai.
Koks tinkamiausias medžių tankumas?
Medžiai sudaro ištemptus ir trapius medžius, kurie nukrenta po pirmosios smarkios audros ar gausaus sniego. Todėl labai svarbu retinti auginius senesniuose nei 20 metų medynuose. Šių kirtimo procesų metu mediena jau gali būti paruošta pardavimui, o toks kirtimas miško savininkams nebus nuostolingas.
Sanitarinis kirtimas neskirsto miško amžiaus, medžius pažeidžia kenkėjai ir ligos, o vėjas ir sniegas išlaužia ar nulaužia daugybę medžių. Deja, nuo ligų, kurios puola medį, geriausias vaistas yra nukirsti tą medį. Tai daroma likusių nepažeistų medžių vardu.
Švarus higieninis kirtimas vykdomas tik kritinėmis situacijomis, kai miškai yra taip pažeisti, kad tenka iškirsti visus medžius ir sodinti naujus miškus.