Lietuvoje populiarėjant laidojimui sudeginus, vis daugiau žmonių pradeda domėtis, kokie karstai ir urnos tinka deginimui. Tiesą sakant, tokių prekių pasirinkimas yra gana platus, todėl galite rinktis iš daugybės gaminių iš skirtingų medžiagų. Kainos taip pat gali skirtis.
Kokį karstą rinktis deginimui?
Jei norite prieš laidojant sudeginti artimojo palaikus, pirmiausia turite pasirinkti karstą. Lietuvoje velionio deginimas be karsto nevykdomas, todėl jį būtina įsigyti.
Deginimui tinka patys paprasčiausi karstai, tad tikrai nereikia jaudintis, kad karstas bus brangus. Labai svarbu, kad karstas būtų pagamintas iš natūralaus medžio, be papildomų dekoratyvinių elementų, dažų ir pan. Tai užtikrina, kad procesas išliks nekenksmingas aplinkai.
Kokias urnas pasirinkti?
Po sudeginimo speciali mašina atskiria natūralius pelenus ir deda į specialią urną. Krematoriume išduodama paprasta urna, tinkanti pelenams laikyti ir užkasti. Urna yra visiškai sandari, atspari drėgmei ir skysčiams.
Tačiau laidojimui naudojamos urnos gali būti labai įvairios. Pirma, urnos skiriasi dydžiu, kaip ir joms gaminti naudojamos medžiagos. Pavyzdžiui, vienos iš pačių populiariausių – metalinės urnos, kurios parduodamos įvairių formų ir dydžių.
Kur galima nusipirkti urną?
Urnos parduodamos specializuotose parduotuvėse. Dažniausiai jas pasiūlo Vilniaus ar kitų miestų laidojimo biurai. Jei užsisakote laidojimo paslaugas, kreipkitės į biuro darbuotojus ir pasiteiraukite, kur galite įsigyti pageidaujamą urną.
Pastaruoju metu vis daugiau žmonių ieško ekologiškų sprendimų, todėl populiarėja ir deginimui skirtos ekologiškos urnos. Jų pasirinkimas labai platus, gamintojai siūlo įvairių ekologiškų variantų.
Visai neseniai išpopuliarėjo urnos, pagamintos iš medžiagų, kurios greičiau suyra. Pavyzdžiui, Lietuvoje labai populiarios medinės urnos. Nusprendus pelenus užkasti urnoje, tokia urna yra ekologiškas pasirinkimas, nes po žeme greitai suyra.
Ieškote urnų internete? Anaka.lt tinklalapyje rasite platų laidojimo urnų pasirinkimą .
Ar galima barstyti pelenus?
Daug velionių artimųjų teiraujasi, kur galėtų išbarstyti velionio pelenus. Tai gana įprasta praktika kai kuriose užsienio šalyse. Tačiau Lietuvoje tai labai griežtai reglamentuota.
Šiuo metu pelenų barstyti Lietuvos upėse ar kituose vandens telkiniuose negalima. Jei pelenai turi būti išbarstyti, tai turėtų būti daroma tik specialiai įrengtose ir tam skirtose vietose. Prieš keletą metų pirmą kartą tokia vieta buvo įrengta Vilniaus kapinėse.
Stereotipai, dėl ko deginami mirusieji
Tai neatsiejama nuo tradicijos. Pati laidotuvių vieta ir kaina yra labai jautri ir pokyčiai ateina pamažu. Tradicijos išties keičiasi, bet ne taip greitai. Vienas ryškiausių pokyčių – populiarėjantis laidojimas sudeginus mirusįjį. Kone kas mėnesį daugėja pasirenkančiųjų laidoti sudeginus savo mirusius artimuosius.
Kitas gana reikšmingas pokytis – sutrumpėjęs atsisveikinimo su velioniu laikas. Atsisveikinimai, kurie anksčiau trukdavo tris dienas, dabar yra reti. Artimieji dažnai nori kelių valandų atsisveikinimo apeigos, tačiau tai nereiškia, kad tai mažiau šventa ar pagarbu.
Atsisveikinimas gali užtrukti nuo 2 iki 4 valandų, jei urna užkasama, arba iki paros, jei kūnas užkasamas. Sunku pasakyti kodėl taip pasirenkama. Galbūt taupomas laikas, gal pinigai, nes nuo trukmės priklauso ir kai kurių paslaugų kaina. Žmonėms svarbi paslaugų kokybė, tačiau kaina vis dar yra vienas iš lemiamų pasirinkimo kriterijų.
“kokie karstai ir urnos tinka deginimui” Ar netrūksta logikos?Siulote sudegusiys palaikus patalpinti į urną ir dar deginti?