Politinis strateginis lygmuo
Vykstant sparčiam Suomijos ir Švedijos integracijos į NATO procesui, Maskva suskubo bausti skandinavų šalis.
Rusijos „Gazprom“ sustabdė dujų eksportą į Suomiją, tai patvirtino Suomijos dujų sistemos operatorius. Be to, „iki metų pabaigos, Vakarų karinėje apygardoje bus suformuota dvylika (naujų) karinių dalinių ir poskyrių“, – sako generalisimus S. Šoigu.
Atsakomosios priemonės bus sinchronizuotos su karių aprūpinimu modernia ginkluote ir karine įranga.
„- Šiais metais ketiname gauti daugiau kaip 2 000 vienetų tokios įrangos“, – grasina Rusijos karo nusikaltimų ministras.
Pasak Šoigu, Baltijos laivyno laivų vykdomų kovinio rengimo užduočių intensyvumas padidėjo 42 %. Buvo įvykdyta daugiau kaip 300 kovinių pratybų su įvairių rūšių ginkluotės panaudojimu.
Kasdien stebim tą „moderniausią, lazerinę, viršgarsinę“ ir kitokią ginkluotę, griaunančią gyvenamuosius namus, mokyklas, ligonines ir kultūros objektus. Šoigu gali tik loti. Jis puikiai žino, kad peržengęs raudoną liniją, bus pritrėkštas, kaip musė. Beje, visų pirma, savų. Naši.
V. Zelenskis pareiškė, kad „Ukrainos miestų bombardavimas ir apšaudymas, Rusijos kariuomenės vykdomi oro ir raketų smūgiai nėra tik karo veiksmai:
„- Rusijos smūgiai Černihovo srityje, ypač siaubingas smūgis Desnoje, išvežtos nuolaužos, daugybė žuvusiųjų; nuolatiniai smūgiai Odesos srityje, centrinės Ukrainos miestuose, visiškai sugriautas Donbasas – visa tai neturi ir negali turėti jokio karinio Rusijos paaiškinimo“.
Zelenskis įsitikinęs, kad tai bus kvalifikuota kaip ukrainiečių tautos genocidas.
Pačią pirmąją invazijos dieną sakėme, kad šis karas yra griovimo, žudymo, prievartos prieš civilius, ypač moteris ir vaikus, karas.
G7 finansų ministrai pažadėjo 19,8 mlrd. dolerių paramą Ukrainai: JAV, Italijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos ir Vokietijos pranešime teigiama, kad šios lėšos bus panaudotos padėti Ukrainai „užpildyti finansavimo spragą ir toliau užtikrinti pagrindinių paslaugų teikimą Ukrainos žmonėms“.
Ukrainos žiniasklaida skelbia, jog Lietuva jau perka gamtines dujas iš JAV, o nuo gegužės 22 d. nebepirks nei rusiškų dujų, nei naftos nei elektros energijos.
Operacinis lygmuo
Okupantai metė visas pajėgas, kad užgrobtų likusius neužimtus 10 % Luhansko teritorijos. Severodoneckas lyginamas su žeme, kaip Mariupolis. Rusai visais įmanomais būdais stengiasi sulaikyti Ukrainos pajėgas į šiaurę nuo Charkovo.
Tikslas – atkirsti Ukrainos Luhansko srities dalį nuo Popasnos iki Jampolio, sukuriant ten vadinamąjį katilą ukrainiečių pajėgoms. Vėl ryškėja pastangos brautis link Kryvoj Roho. Manome, kad šis miestas išlieka operaciniu tikslu.
JAV ginklai, skirti Ukrainai, šalį pasiekia labai greitai, kartais greičiau nei per 24 valandas, nes JAV supranta, kad „šie dalykai negali laukti“. Apie tai gegužės 20 d. kalbėjo JAV ambasados Ukrainoje atstovas Denas Langenkampas (Dan Langenkamp).
Tai reiškia, kad rasti būdai, kaip operatyviausiu keliu ginklus pristatyti tiesiai į priešakines fronto linijas. Pasak Langenkamp, JAV „dar niekada istorijoje nėra taip greitai ir tokiu mastu perdavusi įrangos kitai šaliai“.
JAV žvalgyba skeptiškai vertina informaciją, kad dėl karo Ukrainoje gali susvyruoti Putino valdžios piramidė. Šiuo metu jokios aplinkybės negali įtikinti Putino nutraukti karinių veiksmų Ukrainoje.
Patvirtinta ir anksčiau mūsų skelbta informacija, jog Putinas aktyviai ir tiesiogiai dalyvauja priimant sprendimus, kurie skirti tik žemesnio rango karininkams. Didelė tikimybė, jog bombardavimai, civilių žudynės vykdomi šio išgamos įsakymu.
Taktinis lygmuo
Į šiaurę ir šiaurės rytus nuo Charkivo tęsiasi atkaklūs mūšiai. Okupantų likučiai siekia išlaikyti Kozačos-Lopano-Goptovkos-Veselojės rajoną. Priešas kontratakuoja, kad sutrikdytų Ukrainos gynybos pajėgų puolamuosius veiksmus valstybės sienos link.
Rusijos pajėgos, bandžiusios pulti prie Vyskrivos, Volodymyrovkos ir Vasyljevkos kaimų Bachmuto kryptimi, patyrė nuostolių prie Oleksandropolio ir persigrupuoja.
Rusijos gynybos ministerija skelbia visiškai kontroliuojanti „Azovstal“ Mariupolyje. Teigiama, jog pasidavė 2439 Ukrainos kariai.
Odesos srityje orkų aviacija subombardavo paplūdimio tualetą. Žmonės nenukentėjo.
Komentaras
Iš „Rosneft“ valdybos atsistatydino buvęs Vokietijos kancleris Gerhardas Šrioderis. Tai įvyko po to, kai Europos Parlamentas paragino Šrioderį traukti į juodąjį sąrašą, o Vokietija šią savaitę uždarė jo mokesčių mokėtojų finansuojamą biurą.
78-erių metų Šrioderis Putiną laiko savo asmeniniu draugu, siekė užimti aukštas pareigas dujų milžinėje „Gazprom“. Iš „Rosneft“ taip pat pasitraukė vokiečių verslininkas Matiasas Varningas (Matthias Warnig).
Šrioderis – tai personalija, kuri mums asocijuojasi su Rusijos dujų ir naftos milijardais, perkamais Vakarų politikais ir net partijomis. Tai akivaizdus šios politinės korupcijos ir Maskvos lobistinių interesų pavyzdys. Tačiau šiandien, kai rusiška nafta ir dujos kvepia ne pinigais, o ukrainiečių krauju, juo sutepti visi, kas vienaip ar kitaip dirba Maskvai.
Sunku pasakyti, kodėl Šrioderis traukiasi. Gal suprato, kad kitame pasaulyje jo nešildys „uždirbti“ kruvini milijonai, o gal ėmė rūpėti tai, kad jo vardas amžiams bus įrašytas į rusofašistinio režimo rėmėjų gretas.
Kaip ten bebūtų, Vokietija savo veiksmais pradeda žadinti viltį, kad ji yra ne tik ekonomikos variklis Europoje, bet gali būti ir vertybiniu lyderiu. Atrodo, kad Vokietija ir Kataras vakar pagaliau susitarė dėl energetikos partnerystės, pagal kurią Doha 2024 m. gali pradėti tiekti suskystintas gamtines dujas (SGD) Berlynui.
Kataras gali tapti lūžio tašku Vokietijos ateities energetikos strategijoje, kuria siekiama diversifikuoti savo veiklą ir atsisakyti rusiškų dujų.
Dar daugiau, gegužės pradžioje Vokietija pradėjo pirmojo plaukiojančio suskystintųjų gamtinių dujų terminalo (SGD) statybos darbus Vilhelmšafeno uoste. Sveikinam.
Ačiū mus skaitantiems ir kitaip jau parėmusiems. Tik Jūsų, brangieji, dėka, esame visiškai nepriklausomi ir galime sakyti būtent tai, ką galvojame.
VšĮ Visuomenės informacinio saugumo agentūra, LT447300010172065624.
Mūsų rašinius perskelbia kitos žiniasklaidos priemonės, tačiau mes jokio atlygio už tai neimam. Jūs – vieninteliai rėmėjai.